Dáni cvičia Ukrajincov aj na tankoch Leopard, ktoré stiahli z vojenských múzeí

Dánski inštruktori v spolupráci s nemeckou armádou začali s výcvikom ukrajinských tankistov v Nemecku. Na ich zaškolenie si Dánsko vyžiadalo šesť tankov Leopard 1A5, ktoré pred rokmi po vyradení z armády odoslalo do vojenských múzeí. S odvolaním sa na dánske ministerstvo obrany o tom informovala ruskojazyčná verzia BBC News.

10.09.2023 07:10
Leopard 1 Foto:
Tank Leopard 1 na cvičení v Nemecku v 80. rokoch minulého storočia.
debata (26)

Vo februári Dánsko, Nemecko a Holandsko sľúbili poslať 100 tankov nemeckej výroby na Ukrajinu, ktorá ich použije na obranu pred ruskou agresiou. Prvých desať tankov Leopard 1 už bolo nasadených v službách ukrajinských ozbrojených síl. Dar zahŕňa renováciu tankov, ktoré boli niekoľko rokov nečinné, a tiež výcvik posádok, uviedla Kodaň.

Nemecké leopardy sa osvedčili na Ukrajine a ovládli aj Lešť
Video

Prvú časť výcviku Ukrajincov majú na starosti dánski inštruktori, po ktorých preberú výučbu ich nemeckí kolegovia. Celý proces prebieha v úzkej spolupráci s tlmočníkmi z viacerých krajín a so zástupcami nemeckého tankového priemyslu. Výcvik je kratší, ako je u západných armád bežné, ale podľa Kodane to neovplyvní výsledné schopnosti ukrajinských tankistov.

„Ideme do toho úlohy (výcviku) naplno, rovnako ako keď cvičíme tankové posádky doma v Dánsku. Bez ohľadu na to, či školíme Dánov alebo Ukrajincov, kvalita musí byť rovnako vysoká. Je jasné, že nemáme toľko času, pretože je dôležité, aby sa vrátili na Ukrajinu a pomohli svojim druhom pri obrane krajiny. Ale sú vysoko motivovaní a vedia dobre počúvať, takže ich ľahko pripravíme na bitky, ktoré ich čakajú,“ uviedol dánsky náčelník štábu obrneného práporu major Kim Fonseca.

Vystrč pazúry! Česi takto poriadne otestovali nový tank Leopard
Video

V roku 1997 Dánsko zakúpilo 51 tankov Leopard 2A4 a potom boli staršie modely Leopard 1A5 postupne vyradené, posledné doslúžili v roku 2005. V roku 2010 Dánsko predalo približne 100 kusov Leopardov 1A5 spoločnosti Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), ktorá ich doteraz vlastní. Zvyšok putoval do múzeí.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #tank leopard