565. deň: Ukrajinci dobyli späť plošiny pri Kryme, získali unikátnu korisť. Člny nezastavila ani ruská stíhačka

Ukrajina dobyla späť štyri ťažobné plošiny pri Kryme, ktoré Rusko okupovalo od roku 2015. Podľa serveru Ukrajinska pravda to dnes uviedla vojenská rozviedka. Plošiny, ktoré slúžia na dobývanie ropy a plynu, Rusko po rozpútaní vojny proti Ukrajine využívalo podľa rozviedky ako heliporty a umiestnilo na ne radary. „Unikátnu operáciu na opätovné ovládnutie plošín podnikli jednotky vojenskej rozviedky. Špeciálnym silám sa pri operácii podarilo získať cennú korisť v podobe zásob neriadených striel pre vrtuľníky a tiež radar Neva, ktorý dokáže sledovať pohyb lodí v Čiernom mori,“ napísala rozviedka na sieti Telegram.

11.09.2023 06:00 , aktualizované: 12.09.2023 00:00
Russia Ukraine War Foto: ,
Ukrajinský vojak prichádza k helikoptére na leteckej základni v Chersonskej oblasti
debata (490)

Najdôležitejšie udalosti

Ukrajinci: Z ruských tankov zostane len šrot. Padli ďalšie dva
Video
Voliči hlasujú počas miestnych volieb v...
Ruský vojak stráži vchod do volebnej miestnosti...
+11Žena opúšťa volebný priestor vo volebnej...
Ukrajina, vojna, tank, rusko, bachmut Čítajte viac 564. deň: Ukrajine zostáva na protiofenzívu cez 30 dní, tvrdí americký generál

00:00 Severokórejský vodca Kim Čong-un odišiel vlakom z hlavného mesta Pchongjang do Ruska už v nedeľu popoludní miestneho času. V Rusku sa má Kim stretnúť s tamojším prezidentom Vladimirom Putinom, uviedli v noci na utorok severokórejské mé­diá.

Kim „odtiaľto odišiel svojím vlakom v nedeľu popoludní na návštevu Ruskej federácie,“ uviedla oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Podľa agentúry Jonhap by mala cesta vlakom do mesta Vladivostok na ruskom Ďalekom východe Kimovi trvať viac než 20 hodín. Pôjde zároveň o prvú Kimovu návštevu Ruska za uplynulé štyri roky a jeho prvú cestu do zahraničia od vypuknutia pandémie koronavírusu.

Rusko, KĽDR, Putin, Kim Čong-un, Kremeľ, diktátor Čítajte viac Diktátor Kim ide do Ruska, pozval ho Putin. Čo si tieto krajiny vzájomne ponúkajú?

Experti sa domnievajú, že stretnutie medzi severokórejským lídrom a Putinom vo Vladivostoku sa bude sústreďovať na dohodu o zbraniach, pričom Putin údajne žiada Severnú Kóreu o zbrane do vojny, ktorú Moskva vedie proti Ukrajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov medzitým podľa agentúry Reuters uviedol, že Kimova cesta do Ruska a jeho stretnutie s Putinom bude predstavovať „plnohodnotnú návštevu“. Spojené štáty v pondelok označili plánované stretnutie za prosbu o pomoc zo strany Putina. USA zároveň varovali Rusko i KĽDR pred možnými dohodami o poskytnutí zbraní. (tasr, afp)

18:32 Nemecko prisľúbilo Ukrajine ďalšiu humanitárnu pomoc v hodnote 20 miliónov eur. V pondelok v Kyjeve to uviedla nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

Baerbocková v pondelok nečakane zavítala do Kyjeva. Ide o jej štvrtú návštevu na Ukrajine od začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Stretla sa s ukrajinským rezortným kolegom Dmytrom Kulebom aj s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Šéfka nemeckej diplomacie navštívila aj elektrickú rozvodňu pri ukrajinskom hlavnom meste, ktorá zabezpečuje veľkú časť dodávok elektriny v regióne. Podľa ukrajinských zdrojov ju niekoľkokrát zasiahli ruské rakety a bezpilotné lietadlá.

„Len minulý rok“ cielilo na ukrajinské energetické zdroje 1 500 raketových útokov a krajina sa pripravuje na budúcu zimu posilnením svojich elektrární, uviedla Baerbocková na spoločnej tlačovej konferencii s Kulebom. Rusko podľa nej „očividne plánuje útočiť opäť na jeseň a v zime“.

Na tému poskytnutia riadených striel Taurus Kyjevu Baerbocková povedala, že Nemecko stále nie je pripravené urobiť toto rozhodnutie. Rovnako ako v prípade dodávky systému protivzdušnej obrany Iris-T a ďalších nemeckých zbraní „najskôr musia byť vyjasnené všetky otázky“, povedala. (cnn.com, tasr)

16:45 Praha venuje Českému červenému krížu štyri sanitky, ktoré budú poskytovať zdravotnícku pomoc na území Ukrajiny. Ide o vozidlá špecializované na lekársku starostlivosť v teréne. Podľa riaditeľa Zdravotníckej záchrannej služby hlavného mesta Prahy Petra Koloucha budú dobre slúžiť aj pri zhoršenej dopravnej dostupnosti, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Poskytnutie materiálno-technickej pomoci v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine formou daru schválila na pondelkovom zasadnutí Rada hlavného mesta. Pražská zdravotnícka záchranná služba pôvodne ponúkla zdravotníkom na Ukrajine dvanásť starších sanitiek. Ukrajina podľa Českého červeného kríža prejavila záujem o štyri z nich.

„Naši záchranári obnovujú svoj vozový park, a tak som rada, že vyradené sanitky ešte poslúžia dobrej veci. Praha opakovane vyjadrila podporu ukrajinskej strane proti ruskej agresii,“ uviedla námestníčka pražského primátora pre oblasť zdravotníctva Alexandra Udženija.

Ide o vozidlá Mercedes Benz ML 280 CDI 4matic určené pre lekársku starostlivosť v teréne.

16:15 Rumunsku, ktoré je členom NATO, nehrozí, že bude zatiahnuté do vojny v dôsledku pádu zrejme ruských dronov na jeho území blízko hraníc s Ukrajinou. Podľa agentúry AP to dnes uviedol zástupca generálneho tajomníka NATO Mircea Geoana.

„Najdôležitejšie je znovu potvrdiť skutočnosť, že neexistujú žiadne náznaky úmyselnej akcie (Ruska) s cieľom zasiahnuť rumunské územie, a teda aj územie NATO,“ povedal Geoana novinárom počas návštevy Rumunska.

Druhý najvyššie postavený politický predstaviteľ NATO sa takto vyjadril niekoľko dní po tom, ako úrady v Bukurešti dvakrát oznámili, že na rumunskom území našli trosky dronov, ktorých pôvodným cieľom boli zrejme ukrajinské prístavy na druhom brehu rieky Dunaj.

Ruské útoky v bezprostrednej blízkosti rumunského územia vyvolali medzi Rumunmi obavy, že by sa vojna mohla preniesť aj do ich krajiny, pripomína AP.

„Keď počujete zvuky vojny pár sto metrov od svojho domova, od miesta, kde pracujete, vyvolá to emócie a obavy,“ povedal bývalý rumunský minister zahraničia a veľvyslanec v USA Geoana. „Ale pre Rumunsko neexistuje žiadne riziko, že by sa do tohto konfliktu zapojilo,“ dodal.

„Chcem ubezpečiť rumunskú verejnosť a najmä tých, ktorí sa nachádzajú na dunajskej hranici s Ukrajinou, že nie je žiadny dôvod na obavy,“ uviedol teraz Geoana a dodal, že mieni región navštíviť. „Snáď bude moja prítomnosť posolstvom dôvery a pokoja,“ dodal.

čaputová Čítajte aj Čo sa stane, ak Rusko trafí Rumunsko? Čaputová: O zapojení sa NATO sme nediskutovali

16:00 Ukrajinskej armáde sa v posledných dňoch na východe a juhu krajiny podarilo vytlačiť ruské vojská z územia o niekoľkých štvorcových kilometroch. Uviedla to dnes námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová.

„Naše jednotky postupujú a sú čiastočne úspešné v oblastiach Kliščijivka a Andrijivka. Vytláčajú nepriateľa z jeho pozícií a upevňujú svoje pozície,“ uviedla Maľarová. Podľa nej boli v tomto sektore okolo Bachmutu v Doneckej oblasti za uplynulý týždeň oslobodené dva kilometre štvorcové a celkovo už 49 kilometrov štvorcových.

Maľarová ďalej uviedla, že na juhu krajiny pokračuje ukrajinská protiofenzíva v smere na Melitopol. „Južne od Robotyne a západne od Verbove boli zaznamenané úspechy. V priebehu týždňa bolo v sektore (…) oslobodených 4,8 kilometra štvorcových územia,“ informovala Maľarová.

Podľa námestníčky ukrajinskí vojaci obsadili časť obce Opytne blízko mesta Avdijivka. Toto mesto v Doneckej oblasti bolo pritom donedávna cieľom pravidelných ruských útokov. „Čiastočný úspech“ si obranné sily zapísali tiež blízko obce Novomajorske západne od Vuhledaru. „Situácia je veľmi premenlivá. Boje pokračujú, pozície a situácie sa môžu meniť,“ dodala Maľarová.

15:30 Poľsko si od Spojených štátov objednalo 486 salvových raketometov HIMARS, oznámil v pondelok v Toruni poľský minister obrany Mariusz Błaszczak. TASR informuje na základe správy agentúry PAP.

„Schválil som rámcovú dohodu na nákup 486 raketometov HIMARS v rámci programu HOMAR-A pre poľskú armádu. Spolu s jedným práporom 18 raketometov objednanými v roku 2019 bude poľská armáda disponovať 500 raketometmi HIMARS rozdelenými v 28 práporoch, pretože takýto počet je potrebný na odstrašenie agresora,“ doplnil Błaszczak.

Ako strieľa a ničí HIMARS. Rusi majú z americkej zbrane strach
Video
Pozrite si na videu US Marines, ako funguje HIMARS. / Zdroj: US Marines

Presnosť a dlhý dosah tejto zbrane umožnili Kyjevu zredukovať delostreleckú prevahu Ruska počas jeho invázie na Ukrajinu, čo tiež zvýšilo záujem o HIMARS-y v krajinách východného krídla NATO. Podľa Błaszczaka by mali prvé dodávky prísť koncom roka 2025 alebo 2026.

„Výzvou bude integrovať tieto raketomety do poľských systémov. Po rokovaniach so zástupcami poľského zbrojného priemyslu vás môžem ubezpečiť, že integrácia prebehne do dvoch rokov,“ pokračoval Błaszczak.

15:20 Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková nedala Kyjevu žiadnu nádej na rýchle rozhodnutie nemeckej vlády ohľadom prípadnej dodávky riadených striel Taurus. Povedala, že rovnako ako pred dodávkou systému protivzdušnej obrany Iris-T a ďalších nemeckých zbraní „najprv musia byť vyjasnené všetky otázky“. Súčasne uviedla, že na ruské zverstvá si nemožno zvyknúť, a preto bude Nemecko stáť na strane Ukrajiny tak dlho, ako bude treba. „V Európe vieme, že vy tu bránite tiež našu európsku slobodu. Budeme za to Ukrajincom navždy vďační,“ vyhlásila.

Na váhanie Berlína ohľadom taurusov odpovedal ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba podľa DPA jasne: „Nechápem, prečo strácame čas. "Upozornil, že vinou váhania zomierajú ukrajinskí vojaci a civilisti. "Neexistuje jediný objektívny argument proti (dodávke striel Taurus),“ povedal a vyhlásil, že Kyjev je pripravený odpovedať na všetky otázky a pochybnosti Berlína. Čím skôr Nemecko zbrane dodá, tým bude vďak Ukrajiny väčší, povedal. Kuleba zároveň poďakoval Nemecku za už dodané zbrane. Najmä vyzdvihol účinnosť protilietadlových tankov Gepard.

Ruské drony sú na Ukrajine korisťou pre nemecké gepardy
Video
Nemecký samohybný protilietadlový systém Gepard vyvinuli už koncom 70. rokov minulého storočia. Dobre sa však uplatňuje v modernom konflikte. Gepardy pomáhajú Ukrajincom proti dronom, ktoré v posledných týždňoch Rusko masívnejšie nasadzuje, keď Moskva kupuje bezpilotné stroje z Iránu. Gepardy však dokážu ničiť aj tieto drony. Pozrite si na videu Bundeswehru ako nemecký systém likviduje vzdušné ciele. / Zdroj: Bundeswehr

Ukrajina žiada riadené strely s plochou dráhou letu Taurus už dlhší čas. Kancelár Olaf Scholz k tomu vždy vyjadroval výhrady, a to kvôli obavám, že by moderné strely mohla Ukrajina poslať aj na ciele na ruskom území a Rusko by potom mohlo podniknúť odvetu, dodala DPA.

Ministerka v Kyjeve podľa agentúry Reuters ohlásila, že Nemecko poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc v hodnote 20 miliónov eur (asi 600 miliónov korún), čím sa celková nemecká pomoc v tomto roku zvýši na 380 miliónov eur.

15:05 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok vyhlásil, že ak sa Vladimir Putin rozhodne kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024, nebude mať konkurenciu.

putin Čítajte viac Peskov: Putin nebude mať konkurenciu, ak bude opäť kandidovať za prezidenta

14:45 Severokórejský vodca Kim Čong-un navštívi Rusko a stretne sa s prezidentom Vladimirom Putinom, oznámil dnes Kremeľ a severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA. Oznámenie prišlo nedlho po tom, ako juhokórejské médiá s odvolaním sa na nemenovaný vládny zdroj uviedli, že Kim sa pravdepodobne vydal vlakom na cestu do Ruska. Stretnutie Kima s Putinom by sa podľa juhokórejských médií mohlo uskutočniť už v utorok.

Rusko, KĽDR, Putin, Kim Čong-un, Kremeľ, diktátor Čítajte viac Diktátor Kim ide do Ruska, pozval ho Putin. Čo si tieto krajiny vzájomne ponúkajú?

14:30 Ruská ozbrojená agresia sa „stáva synonymom mučenia a iných neľudských krutostí“. Konštatovala to osobitná spravodajkyňa Organizácie Spojených národov (OSN) zodpovedná za vyšetrovanie mučenia Alice Jill Edwards. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Zdá sa, že množstvo dôveryhodných obvinení z mučenia a iných neľudských činov, ktorých sa ruské úrady dopúšťajú na civilistoch a vojnových zajatcoch, sa nezmenšuje,“ uviedla Edwards v nedeľu na záver svojej návštevy Kyjeva. „Tieto kruté činy sa nezdajú byť náhodné ani príležitostné, ale skôr organizované ako súčasť štátnej politiky na zastrašovanie, vyvolávanie strachu, trestanie alebo získavanie informácií a priznaní,“ pokračovala.

Edwards podľa vlastných slov zozbierala „otrasné svedectvá, ktoré zahŕňali elektrické výboje do uší a genitálií, bitie všetkých druhov, predstierané popravy so zbraňou, simulované topenie, vyžadovanie stresových polôh, vyhrážanie sa znásilnením alebo smrťou a rôzne ceremónie zosmiešňovania a ponižovania“. Ukrajinskí civilisti a vojaci, ktorí sa vrátili zo zajatia, podľa nej spomínali, že „boli natlačení v pivniciach a celách, v preplnených podmienkach a zle živení, pričom viacerí nebezpečne schudli“.

Joe Biden, dlh, limit Čítajte aj NYT: Biden nariadil zdieľať s ICC dôkazy o ruských zločinoch

Osobitná spravodajkyňa OSN navštívila aj miesta na Ukrajine, kde sa nachádzajú ruskí vojnoví zajatci. „Zistila som, že ukrajinské úrady sa úprimne snažia zaobchádzať s ruskými vojnovými zajatcami s úctou. Zariadenia typu kasární, ktoré som navštívila, boli hygienické a usporiadané. Väzni boli dobre živení,“ uviedla.

Jej vyjadrenia pritom prišli len niekoľko dní po tom, čo ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin vyhlásil, že približne 90 % ukrajinských vojnových zajatcov bolo vystavených mučeniu, znásilňovaniu, hrozbám sexuálneho násilia alebo iným formám krutého a neľudského zaobchádzania.

Ukrajina podľa neho našla „dôkazy o týchto hrôzach na všetkých oslobodených územiach“, pričom podľa údajov ukrajinskej vlády doteraz zaregistrovali viac ako 103-tisíc konaní o vojnových zločinoch.

Ukrajina, Cherson Čítajte aj Mučiarne v ukrajinskom Chersone podľa vyšetrovateľov financovalo Rusko

„Práca, ktorú ukrajinské úrady vykonávajú v oblasti dokumentovania vojnových zločinov, je o to pôsobivejšia, že sa uskutočňuje ‚v reálnom čase‘. Takáto včasná akcia je prakticky bezprecedentná kdekoľvek na svete,“ uviedla Edwards na záver svojej návštevy Ukrajiny, no zároveň upozornila, že existujú veľké prekážky, ktoré bránia postaveniu údajných páchateľov pred súd.

Neprístupnosť v súčasnosti okupovaných oblastí, strata kľúčových dôkazov v dôsledku poškodenia a uplynutia času medzi zločinom a oslobodením, keď sa môže začať vyšetrovanie, a prispôsobenie systému trestného súdnictva, aby dokázalo spracovať a stíhať medzinárodné zločiny zverstiev, to všetko bude podľa nej predstavovať výzvu pre ukrajinských prokurátorov.

13:50 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá v pondelok prekvapujúco pricestovala na návštevu ukrajinského hlavného mesta, po príchode do Kyjeva uviedla, že Berlín „rozhodne“ podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Európskej únie (EÚ). Informuje o tom web CNN, ktorý cituje vyhlásenie na internetovej stránke nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

„Rozšírenie EÚ je nevyhnutným geopolitickým dôsledkom ruskej vojny,“ povedala Baerbocková. „Uprostred dažďa bômb, tvárou v tvár ruským tankom, sa Ukrajina sebavedomo a odhodlane vydala na cestu do Európskej únie,“ uviedla šéfka nemeckej diplomacie. „S obrovskou odvahou a odhodlaním Ukrajina zároveň bráni slobodu nás všetkých,“ dodala.

Súčasná návšteva nemeckej ministerky zahraničných vecí na Ukrajine je už štvrtá odvtedy, ako Rusko pred viac ako rokom a pol odštartovalo vojnu proti svojmu západnému susedovi.

13:35 Severokórejský vodca Kim Čong-un v nasledujúcich dňoch navštívi ruský Vladivostok na pozvanie prezidenta Vladimira Putina. Informuje o tom agentúra AP a Jonhap s odvolaním sa na Kremeľ a severokórejskú tlačovú agentúru (KCNA), uvádza TASR.

13:00 Nemecká zbrojovka Rheinmetall získala zákazku na modernizáciu a sprevádzkovanie ďalších 40 bojových vozidiel pechoty typu Marder. Dnes o tom s odvolaním sa na túto firmu informuje agentúra DPA. Kontrakt má hodnotu vyšších desiatok miliónov eur.

Rheinmetall má mardery dodať do konca roka. Zákazku zaplatí spolková vláda v rámci podpory Ukrajine, ktorá sa už viac ako rok a pol bráni ruskej agresii. Už skôr zbrojovka dodala 40 iných bojových vozidiel pechoty Marder a 20 ich Ukrajine poskytol bundeswehr z vlastnej výzbroje.

Bojové vozidlá Marder Foto: SITA/AP, Michael Sohn
Marder Bojové vozidlá Marder

DPA pripomína, že najväčšia nemecká zbrojovka dodáva Ukrajine aj ďalšie potrebné vybavenie na boj proti ruským inváznym jednotkám. Ide napríklad o muníciu pre protilietadlové tanky Gepard, ktoré sa ukrajinským vojakom osvedčili pri zostreľovaní ruských dronov, alebo o staršie bojové tanky Leopard, ktoré Rheinmetall zmodernizoval. Ukrajinská armáda využíva tiež jeho vojenské nákladné vozidlá, drony a poľnú nemocnicu.

12:00 Ukrajina dobyla späť štyri ťažobné plošiny pri Kryme, ktoré Rusko okupovalo od roku 2015. Podľa serveru Ukrajinska pravda to dnes uviedla vojenská rozviedka. Plošiny, ktoré slúžia na dobývanie ropy a plynu, Rusko po rozpútaní vojny proti Ukrajine využívalo podľa rozviedky ako heliporty a umiestnilo na ne radary.

„Unikátnu operáciu na opätovné ovládnutie plošín podnikli jednotky vojenskej rozviedky. Podarilo sa dobyť plošiny Petro Hodovalec, Ukrajina, Tavrida a Syvaš. Špeciálnym silám sa pri operácii podarilo získať cennú korisť v podobe zásob neriadených striel pre vrtuľníky a tiež radar Neva, ktorý dokáže sledovať pohyb lodí v Čiernom mori,“ napísala rozviedka na sieti Telegram.

Pri jednej fáze operácie nastal boj medzi ukrajinskými špeciálnymi jednotkami v člnoch a ruskou stíhačkou Su-30. „Ruské lietadlo bolo poškodené a muselo ustúpiť,“ tvrdí rozviedka. Ruské ministerstvo obrany vtedy naopak tvrdilo, že potopilo dva ukrajinské člny.

Na boje medzi Rusmi a Ukrajincami o ovládnutie plošín, ktoré môžu rovnako ako v prípade Hadieho ostrova na západe Čierneho mora poslúžiť ako predsunuté základne či heliporty a môžu byť na nich umiestnené strely dlhého doletu, upozornilo britské ministerstvo obrany v auguste.

11:47 Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pricestoval do ruského mesta Vladivostok, kde sa zúčastní na ekonomickom fóre na pôde Ďalekovýchodnej federálnej univerzity prebiehajúcom počas 10. až 13. septembra. Informoval o tom britský denník The Guardian s odvolaním sa na ruskú agentúru TASS.

Juhokórejská agentúra Jonhap predtým informovala, že severokórejský vodca Kim Čong-un už pravdepodobne vycestoval špeciálnym vlakom do Vladivostoku, kde by sa údajne mal stretnúť s Putinom, aby rokovali o vzájomných dodávkach zbraní.

11:45 Rusko a Spojené štáty pokračujú v rokovaniach o výmene väzňov, v rámci ktorých sa spomínajú aj mená opozičných politikov odsúdených v Rusku vrátane Alexeja Navaľného.

Podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) to napísal denník Wall Street Journal (WSJ) v článku, ktorého autori sa odvolávajú na zdroje z radov nemenovaných predstaviteľov vlád západných krajín, informuje TASR.

V uvedenom článku sa píše, že Moskva trvá na prepustení Vadima Krasikova, údajného zamestnanca ruských tajných služieb odsúdeného v Nemecku za vraždu bývalého poľného veliteľa čečenských separatistov Zelimchana Changošviliho.

Na rokovaniach sa údajne spomínajú aj mená amerických občanov Paula Whelana, odsúdeného v Rusku za špionáž, a novinára WSJ Evana Gershkovicha, ktorý je od jari v moskovskej vyšetrovacej väznici pre rovnaké obvinenia.

Podľa citovaných zdrojov sa nedá vylúčiť ani zložitejšia výmenná schéma, v rámci ktorej budú do zoznamu zaradení aj ruskí opoziční politici uznaní na Západe za politických väzňov. Jedným z nich je aj Alexej Navaľnyj, ktorý bol nedávno odsúdený na 19 rokov odňatia slobody vo väzenskom tábore s osobitným režimom.

Navaľnyj Čítajte aj Pre Navaľného 19 rokov? Kritici Kremľa: Putin je nejaký optimistický, čo sa týka svojho zdravia

Moskva nateraz na zverejnenie týchto informácií nijako nereagovala.

11:30 Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v pondelok korigoval svoje vyhlásenie, že ruský prezident Vladimir Putin nebude zatknutý, ak sa zúčastní na budúcoročnom summite G20 v Riu de Janeiro. „Môžem vám povedať, že ak budem stále brazílskym prezidentom a on príde do Brazílie, nie je dôvod, aby bol zatknutý,“ povedal Lula. Objasnil však, že o tom „rozhoduje súdnictvo, nie vláda“.

Zatykač na Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) v marci tohto roku, pretože existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že obaja sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

G20 Čítajte aj Summit G20 sa nečakane rýchlo zhodol na deklarácii o Ukrajine, Kyjevu sa nepáči

11:20 Rusko zvažuje obnovenie výroby tankov typu T-80, ktoré boli vyvinuté ešte za čias Sovietskeho zväzu. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú armádnu televíziu Zvezda.

T-80BVM, Ruský tank, sovietska výroba, zbrane, Rusko, Čítajte viac Späť do čias minulých? Ruská zbrojovka priznala možné obnovenie výroby sovietskych tankov

10:40 Šéf izraelskej tajnej služby Mossad David Barnea sa obáva, že by Rusko mohlo Iránu dodať pokročilé zbrane, ktoré by predstavovali existenčnú hrozbu pre Izrael. Informuje o tom spravodajský web The Times of Israel.

Mossad a jeho spojenci v medzinárodnej spravodajskej komunite podľa nedeľňajšieho vyjadrenia Barney v uplynulom roku zmarili 27 iránskych útokov namierených proti Židom a Izraelčanom v zahraničí. Šéf Mossadu poznamenal, že ide výrazný nárast, a dodal, že v prípade dokonania útokov by za to Irán zaplatil „inú“ cenu: Izrael by cielil na osoby rozhodujúce o útokoch a udrel by v samotnom „srdci Teheránu“.

Barnea na výročnej konferencii Inštitútu pre protiteroristickú politiku na Reichmanovej univerzite v Herzliji povedal, že Irán má v úmysle okrem už dodaných dronov Rusku poskytnúť rakety krátkeho a dlhého doletu. Ruská armáda už mesiace používa na útoky na Ukrajine drony Šáhid iránskej výroby. Teherán Moskve predal stovky kusov týchto bezpilotných lietadiel napriek západným varovaniam pred exportom. Iránske pokusy dodať Rusku počas pokračujúcej vojny rakety sa ale podľa Barney podarilo zmariť. Bližšie podrobnosti šéf tajnej služby nezverejnil. „Domnievam sa, že budú čoskoro zmarené ďalšie dohody,“ poznamenal.

Irán, drony, Ukrajina, Rusko Čítajte aj Expertka: Iránci s Rusmi spolupracujú, ale nemajú ich radi. A akú rolu hrá Čína?

Zároveň ale vyjadril znepokojenie. „Obávame sa, že Rusi Iráncom na oplátku dodajú to, čo im chýba: Vyspelé zbrane, ktoré určite ohrozia náš mier a možno aj našu existenciu tu,“ povedal Barnea. Dodal, že takéto zbrane v rukách Iránu by predstavovali pre Izrael existenčnú hrozbu. Medzinárodné spoločenstvo by podľa šéfa Mossadu tiež malo byť na pozore ohľadom iránskeho zámeru vyvinúť jadrové zbrane. Irán naopak tvrdí, že o jadrové zbrane neusiluje.

10:10 Severokórejský vodca Kim Čong-un sa pravdepodobne vydal vlakom na cestu do Ruska, kde by sa mal stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedla juhokórejská televízna stanica YTN s odvolaním sa na nemenovaný juhokórejský vládny zdroj. Stretnutie Kima s Putinom by sa mohlo uskutočniť už v utorok, dodala stanica.

Americký denník The New York Times (NYT) začiatkom septembra napísal, že Kim sa chystá do ruského mesta Vladivostok na rokovania s Putinom o možných dodávkach zbraní a munície, ktoré by Moskva mohla použiť vo svojej vojne proti Ukrajine. Summit je podľa NYT plánovaný na okraj ekonomického fóra vo Vladivostoku, ktoré sa koná 10. až 13. septembra.

Šojgu jasal pri vojenskej prehliadke v KĽDR
Video
Delegácie Číny a Ruska, vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua a člena vedenia vládnucej čínskej komunistickej strany Li Chung-čungn, na prehliadke zbraní v Severnej Kórei. / Zdroj: Profimedia

Putin bude od Kima žiadať delostrelecké granáty a protitankové strely. Severokórejský vodca bude zase usilovať o pokročilé technológie pre satelity a ponorky s jadrovým pohonom a tiež o potravinovú pomoc, napísal denník NYT.

9:50 Ukrajina a Švédsko plánujú spoločne vyrobiť tisíc bojových vozidiel CV-90 švédskej proveniencie. Oznámila to námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Podľa jej slov sa obe krajiny na spoločnej výrobe dohodli, ale neposkytla nijaké podrobnosti o časovom pláne produkcie. Informuje o tom web Kyiv Independent.

„Bojové vozidlá pechoty CV-90 sú označované za najlepšie bojové vozidlá na svete," povedala Maľarová. „Tieto vozidlá, ktoré sú navrhnuté a vyrábané vo Švédsku, majú všetko, čo majú moderné bojové vozidlá mať," pokračovala námestníčka ministra obrany a dodala, že chránia posádku pred streľbou z ručných zbraní, pred šrapnelmi, výbuchmi mín, delostreleckou paľbou a pred útokmi dronmi.

Prvé vozidlá CV-90 podľa Maľarovej prišli na Ukrajinu počas tohtoročného leta a už sú na frontovej línii pri meste Lyman v Doneckej oblasti.

9:30 Ukrajinské mesto Kryvyj Rih bolo v noci na pondelok a v pondelok ráno vystavené náletom dvoch rojov samovražedných dronov, uviedla britská stanica BBC.

Šéf mestskej civilnej a vojenskej správy Olexandr Vilkul v statuse na platforme Telegram spresnil, že šlo o dva kombinované údery s použitím riadených striel a bezpilotných lietadiel Šáhid 136/131.

Útoky sa zaobišli bez obetí a zranených, dodal Vilkul s tým, že ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila nad mestom Kryvyj Rih 11 nepriateľských dronov.

Kryvyj Rih je veľké mesto a priemyselné centrum na západe Dnepropetrovskej oblasti, ktorá leží v strednej časti Ukrajiny. Okrem iného je známy aj tým, že je rodiskom súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

BBC dodala, že letecký poplach bol v noci na pondelok vyhlásený vo všetkých oblastiach na juhu Ukrajiny – s výnimkou Odeskej oblasti.

9:25 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 580 ruských vojakov. Straty v radoch ruských ozbrojených síl tak od začiatku vojny stúpli na 269 210 ľudí, uviedol v pondelok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o šesť tankov, dvanásť obrnených bojových vozidiel pechoty a dvadsaťosem delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 4 560 tankov, 8 767 obrnených bojových vozidiel pechoty a 5 839 delostre­leckých systémov.

8:55 Ukrajinské ozbrojené sily pokračujú v ofenzívnych operáciách v západnej časti Záporožžskej oblasti na juhu krajiny a v nedeľu dosiahli ďalší postup, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Geolokačné videozáznamy zverejnené v nedeľu ukázali, že ukrajinskí vojaci dosiahli zisky východne od obce Novoprokopivka, ktorá leží 18 kilometrov juhovýchodne od mesta Orichiv v Záporožžskej oblasti. Hovorca tavrijskej skupiny ukrajinskej armády Oleksandr Štupun v nedeľu povedal, že ukrajinskí vojaci pokračujú v postupe pri obci Robotyne, ktorá sa nachádza 12 kilometrov južne od Orichiva, a oslobodili 1,5 kilometra štvorcového.

Hovorca ukrajinských síl na východe krajiny Iľja Jevlaš informoval, že ukrajinská armáda dosiahla úspech aj v blízkosti obce Kliščijivka v Doneckej oblasti nachádzajúcej sa približne sedem kilometrov juhozápadne od mesta Bachmut.

8:45 Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková pricestovala do Kyjeva na svoju štvrtú návštevu od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vlani vo februári, informovala agentúra DPA. Baerbocková po svojom príchode sľúbila Ukrajine ďalšiu podporu na jej ceste do Európskej únie, ale tiež trvala na ďalších reformách, najmä v boji proti korupcii.

Návšteva je zamýšľaná ako prejav solidarity týždeň pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku, dodala ministerka.

Ukrajina bráni „všetku našu slobodu“, zdôraznila politička Zelených. Prisľúbila, že sa Kyjev môže na Berlín spoľahnúť, a to aj ohľadom podpory na ukrajinskej ceste do EÚ.

Ukrajina má postavenie kandidátskej krajiny EÚ od vlaňajšieho júna. Európska komisia vtedy definovala sedem priorít pre reformy, z ktorých niektoré považuje za splnené. Nová správa o pokroku Ukrajiny sa od EK očakáva na budúci mesiac, poznamenala DPA.

7:40 Musíme byť pripravení na dlhú vojnu, ja som emocionálne pripravený, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v interview pre magazín The Economist.

Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac The Economist: Toto je zlá chvíľa pre diplomaciu. Zelenskyj sa pripravuje na dlhú vojnu

7:15 Rusko tvrdí, že zničilo v noci na pondelok v Belgorodskej oblasti dva ukrajinské drony. Obete hlásené neboli.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že k incidentu s dvomi bezpilotnými zariadeniami prišlo v tejto oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou v pondelok o 1.20 h miestneho času (0.20 SELČ). „Systémy vzdušenej obrany nasadené v službe zničili nad Belgorodskou oblasťou dva bezpilotné stroje,“ uviedol rezort v príspevku na sociálnej sieti Telegram.

Tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov uviedol, že drony boli zostrelené nad Jakovlevským okresom, ktorý sa rozprestiera severne a južne od mesta Belgorod.

„Neprišlo k nijakým obetiam. Úlomky jedného z dronov spadli na cestu pri súkromnej obytnej budove. Na mieste sú všetky záchranné zložky,“ uviedol Gladkov na Telegrame.

Od začiatku ukrajinského protiútoku v júni, prišlo v posledných mesiacoch už viackrát k dronovým útokom mieriacim na územie Ruska, pričom ruskí predstavitelia zľahčujú ich dôležitosť, píše AFP.

V noci na štvrtok boli pritom zničené dva ukrajinské drony aj nad Rostovom nad Donom na juhozápade Rusku, kde sa nachádza operačné centrum ruskej armády v konflikte na Ukrajine. Jeden z dronov bol pritom zostrelený nad historickým centrom mesta, neďaleko kľúčového vojenského ústredia.

6:40 Rusko začalo posilňovať svoje vojenské základne ležiace pri hraniciach s Fínskom, vyplýva z družicových záberov zverejnený na fínskom spravodajskom portáli Yle.fi.

Na záberoch vidieť, že Rusko nechalo vybudovať nové sklady určené pre uskladnenie a údržbu vojenských vozidiel vo vojenskom skladisku v Petrozavodsku a na vojenskej základni Alakurtti. Okrem toho tam prišlo aj k navýšeniu vybavenia.

Ide pritom o vôbec prvé viditeľné znaky toho, že Rusko začalo investovať do pripravenosti na svojich vojenských základniach pri Fínsku po mnohých rokoch bez aktivity, píše Yle. Podľa fínskeho ministra obrany Anttiho Häkkänena to však nepredstavuje pre fínsku bezpečnosť okamžitú hrozbu.

Tieto vylepšenia pritom môžu súvisieť so zámerom Ruska dodávať zo základne v Petrozavodsku vybavenie na ukrajinský front. Podľa nemenovaného fínskeho majora vo výslužbe sa totiž zdá, že skladisko v Petrozavodsku bolo vybudované pre údržbu vybavenia.

Fínsko vstúpilo začiatkom apríla tohto roka do Severoatlantickej aliancie a stalo sa jej 31. členskou krajinou. Fínsko má s Ruskom 1340-kilometrovú hranicu a jeho vstupom do NATO sa celková dĺžka hraníc NATO s Ruskom zdvojnásobila.

Moskva v apríli označila členstvo Fínska v NATO za „útok na bezpečnosť“ Ruska a vyhlásila, že „podnikne protiopatrenia… v taktickej a strategickej rovine“.

6:30 Ruská vládnuca strana Jednotné Rusko vyhrala regionálne voľby v štyroch ukrajinských oblastiach okupovaných Ruskom, oznámili v nedeľu ruské úrady, informovala agentúra AFP.

vojna na Ukrajine, Ukrajina, Doneck, miestne voľby Čítajte viac Jednotné Rusko vyhralo miestne voľby na okupovaných územiach na Ukrajine

6:00 Ukrajinským vojakom sa podarilo postúpiť v rámci protiofenzívy behom uplynulého týždňa na južnom fronte, oznámil v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uviedla to agentúra Reuters.

„Behom uplynulých siedmich dní sme postúpili v (južnom) sektore Tavrija,“ uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore. Zároveň oznámil, že bol zaznamenaný „pohyb“ ukrajinských vojsk aj v sektore okolo východoukrajinského mesta Bachmut.

Zelenskyj tiež uviedol, že ukrajinské sily sa držia aj na iných frontoch na východe krajiny – predovšetkým pri obciach Avdijivka a Marjivka a miest Lyman a Kupiansk, kde sa Rusi snažia postúpiť viac na severe.

Tvrdenia ukrajinského prezidenta o stave protiofenzívy tak zdá sa potvrdzujú skoršie tvrdenia iných ukrajinských predstaviteľov o pokrokoch na juhu a východe krajiny.

Pri Avdijivke využili Ukrajinci podľa šéfa tamojšej vojenskej administratívy Vitalija Barabaša to, že sa Rusi sústreďujú len na jeden sektor, a dobyli časti obce Opytne. Avdijivka, v ktorej sa nachádza veľká baňa pre ťažbu koksu, je už mnoho mesiacov takmer neustále vystavovaná ruským útokom, píše Reuters.

Generálny štáb ukrajinskej armády zase hlásil „čiastočný úspech“ pri útočných operáciách pri obci Kliščijivka južne od Bachmutu. Táto dedina je pritom považovaná za kľúčovú pre dobytie Bachmutu, ktorý Rusko ovládlo v máji po dlhých bojoch.

Zelenskyj i iní predstavitelia uvádzajú, že protiofenzíva potrebuje čas, pričom odmietajú kritické tvrdenia niektorých západných médií, že v dôsledku taktických chýb postupuje ukrajinská armáda pomaly.

V rozhovore pre týždenník The Economist, ktorý bol uverejnený v nedeľu, Zelenskyj povedal, že dosahovanie stabilných pokrokov je kľúčové pre udržanie morálky. Naznačil tiež, že v rámci protiútoku by mohol prísť aj k prelomu.

© Autorské práva vyhradené

490 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine