Počet obetí ničivého zemetrasenia v Maroku stúpol na 2 681. Rabat súhlasil s pomocou iba štyroch štátov

Na najmenej 2 681 stúpol počet obetí ničivého zemetrasenia v Maroku, vyplýva z najnovšej pondelkovej bilancie marockého ministerstvo vnútra. Zranených je ďalších 2 501 ľudí. Záchranári bojujú s časom v snahe vyslobodiť spod trosiek ľudí, ktorí mohli prežiť piatkové ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,8. V odľahlých horských regiónoch však postupujú s ťažkosťami. Rabat akceptoval ponuku na pomoc od Španielska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátov, ale ochotu pomôcť vyjadrili aj mnohé ďalšie krajiny.

11.09.2023 07:39 , aktualizované: 19:34
Maroko / Marakéš / Foto: ,
Záchranári vyslobodzujú muža spod trosiek po zemetrasení v obci Mulaj Brahim neďaleko Marakéša 9. septembra 2023
debata

Marocké ministerstvo vnútra vysvetlilo, že zatiaľ akceptovalo ponuky pomoci len od uvedených štyroch krajín, aby zamedzilo problémom pri koordinácii záchranných a pátracích prác. V prípade potreby však Rabat využije aj asistenciu iných štátov.

Ľudia skúmajú svoje zničené domy po zemetrasení...
Záchranári prehľadávajú trosky zničených domov...
+9Popraskaný minaret mešity po zemetrasení v...

Lietadlo s dodávkou potrebnej pomoci vypravili v nedeľu večer z Kataru. Španielsko poslalo do Maroka 86 záchranárov a ôsmich pátracích psov. „Pošleme všetko, čo treba, pretože všetci vedia, že prvé hodiny sú kľúčové, obzvlášť keď sú pod sutinami pochovaní ľudia,“ uviedla španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Francúzsko podľa slov prezidenta Emmanuela Macrona je ochotné poskytnúť pomoc v prípade, ak o to Maroko požiada. Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová zároveň uvoľnila päť milión eur na pomoc pre neziskové organizácie už pôsobiace v Maroku.

EÚ poskytla milión eur

Európska únia poskytla počiatočnú pomoc vo výške jedného milióna eur na humanitárnu pomoc Maroku, ktoré 8. septembra postihlo ničivé zemetrasenie. Informuje o tom spravodajca TASR.

V spojitosti so situáciou v Maroku už Európska komisia skontaktovala členské štáty EÚ ohľadom možnej mobilizácie zásahových tímov, ak by o to požiadali úrady tejto severoafrickej krajiny. Už od soboty slúži záchranárom v Maroku aj satelitný systém EÚ Copernicus.

Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 zasiahlo oblasť juhozápadne od Marrákeša v piatok, pričom počet potvrdených obetí sa v pondelok zvýšil už na 2 497 mŕtvych a 2 476 zranených. Ide o najsilnejšie zemetrasenie v Maroku za vyše 100 rokov a zároveň aj najtragickejšie od roku 1960, keď pri zemetrasení v Agadare zahynulo vyše 12 000 ľudí.

V severoafrickej krajine vyhlásili od nedele trojdňový štátny smútok. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) otrasy v Marrákeši a okolitom regióne postihli viac ako 300 000 ľudí. Zemetrasenie premenilo na trosky celé dediny v pohorí Vysoký Atlas. Poškodené boli aj niektoré časti historickej štvrti v Marrákeši. Náprava škôd podľa Červeného kríža potrvá celé roky.

Maroko , zemetrasenie, ruiny Čítajte viac Ničivé zemetrasenie v Maroku má už viac ako 1 300 obetí. Otrasy zdevastovali dediny i pamiatky
debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Maroko