Záplavy v Líbyi môžu mať tisíce obetí. Len v meste Darna malo prísť o život 2-tisíc ľudí

Záplavy spôsobené prívalovými dažďami, ktoré v posledných dňoch zasiahli východnú Líbyu, by mohli mať až 2-tisíc ľudských obetí len v meste Darna. V telefonickom rozhovore to dnes podľa agentúry AP miestnej televízii povedal premiér líbyjskej konkurenčnej vlády národnej stability pôsobiaci na východe krajiny Usáma Hamád. Zdroj týchto čísel premiér neuviedol. Voda podľa neho v prístavnom meste "zmieta celé štvrte" a tisíce ľudí je nezvestných.

11.09.2023 15:15, aktualizované: 18:56
Líbya / Mardž /
Zaplavené ulice líbyjského mesta Mardž po vyčíňaní búrky Daniel, 11. september 2023
debata

Predchádzajúca celková bilancia obetí bola 150, pričom organizácia Červený kríž uvádzala, že očakáva nárast na 250. Búrka zasiahla aj pobrežné mestá Benghází, Susah, Bajdá a Mardž.

„Počet nezvestných je v tisícoch a počet mŕtvych prekračuje 2-tisíc,“ povedal podľa agentúry Reuters Hamád. Mesto Darna je podľa miestnych médií nedostupné a nefunguje v ňom elektrina ani v ňom nie je signál. Značnú devastáciu ukazujú zábery mesta na sociálnych sieťach.

Stredomorská búrka Daniel udrela už v nedeľu na líbyjskej pevnine, kde pustošila domy a cesty a spôsobila rozsiahle záplavy. Líbyjské úrady na východe krajiny vyhlásili stav mimoriadnej núdze, nechali uzavrieť školy a obchody a vyhlásili zákaz nočného vychádzania.

Podľa svedkov pokračujú pátracie a záchranné akcie v Benghází. Premiér Hamád vyhlásil Darnu za zónu katastrofy, keď prívalové dažde a záplavy zničili veľkú časť mesta.

Desiatky obetí sú podľa AP potvrdených aj v mestách Bajdá a Susah. Líbyjský Červený kríž uviedol, že v Bajda stratil kontakt s jedným zo svojich pracovníkov, ktorý sa pokúšal vyslobodiť uväznenú rodinu.

„Najmenej 150 ľudí zahynulo v dôsledku záplav spôsobených búrkou Daniel v Derna, v okrese Džabal al-Achdar a na predmestí Mardže“ na východe Líbye, povedal ešte skôr agentúre AFP hovorca paralelnej exekutívy Muhammad Masúd.

„Spali sme, a keď sme sa prebudili, zistili sme, že všade okolo domu je voda. Sme stále vo vnútri a snažíme sa dostať von,“ uviedol obyvateľ Derny Ahmad Muhammad telefonicky agentúre Reuters.

Už v sobotu večer boli na tri dni uzavreté štyri prístavy významné pre vývoz ropy – Ras Lanúf, Zuvajtína, Briga a As-Sidr. Agentúre Reuters to oznámili dvaja inžinieri z ropného priemyslu.

Premiér vlády národnej jednoty v Tripolise Abdal Hamíd Dbaíbá v nedeľu povedal, že nariadil všetkým štátnym úradom, aby „sa okamžite vysporiadali“ so škodami a záplavami vo východolíbyjských mestách.

Líbyu viac ako desať rokov po konci konfliktu trápi zle fungujúca infraštruktúra. Vláda šesťmiliónovej krajiny je rozdelená na konkurenčné celky na východe a západe, pričom každý z nich podporujú iné skupiny ozbrojených skupín a zahraničných vlád.

debata chyba
Viac na túto tému: #Líbya #záplavy