Ruský Airbus núdzovo pristál na poli na Sibíri, nikomu sa nič nestalo

Dopravné lietadlo Airbus A320 ruských aerolínií Uralskije avialinie núdzovo pristálo na poli v Novosibirskej oblasti. Podľa predbežných údajov nikto nebol zranený, uviedli tlačové agentúry s odvolaním sa na ministerstvo pre mimoriadne situácie. Podľa neho na palube stroja bolo 167 ľudí: šesť členov posádky a 161 cestujúcich, vrátane 23 detí.

12.09.2023 08:30 , aktualizované: 09:30
debata (10)

„Lietadlo pristálo v Ubinskom okrese na poli, nikto neutrpel zranenia,“ citovala agentúra Interfax vyjadrenie ministerstva pre mimoriadne situácie. Jeden z cestujúcich vyhľadal lekársku pomoc pre zvýšený krvný tlak, dodala agentúra TASS s odvolaním sa na oblastné úrady.

„Podľa predbežných údajov sa (núdzové pristátie) obišlo bez obetí, cestujúci boli evakuovaní, požiar nevznikol,“ uviedol gubernátor Novosibirskej oblasti Andrej Travnikov.

Na záberoch z miesta pristátia je vidieť nafukovaciu šmykľavku, ktorá slúži na opustenie lietadla za podobných okolností.

Lietadlo letelo zo Soči pri Čiernom mori do Omska na Sibíri, kde však piloti pre poruchu nemohli pristáť, a tak požiadali o pristátie v Novosibirsku, ktorý leží o 600 kilometrov ďalej na východ. Napokon posádka stroj posadila na pole asi 200 kilometrov od Novosibirska, uviedol server BBC News na svojom ruskojazyčnom webe.

Incident sa vyšetruje. Gubernátor Omskej oblasti Vitalij Chocenko povedal TASS, že predbežnou príčinou je zlyhanie hydrauliky. V médiách sa však objavila aj verzia o vysadení jedného z motorov. Lietadlo na poli pristálo o 9:44 miestneho času (04:44 SELČ).

Nie je to prvý prípad, keď ruskí piloti posadili veľké dopravné lietadlo do poľa. Spoločnosti Uralskije avialinie sa to prihodilo druhýkrát, uviedla BBC a pripomenula, že v auguste 2019 lietadlo Airbus A321 letiace z letiska Žukovskij pri Moskve do Simferopolu na anektovanom Kryme núdzovo pristálo v kukuričnom poli. Prežilo všetkých 221 cestujúcich a sedem členov posádky.

Tentoraz na poli pristál lietadlo A320–200, vyrobené podľa serveru RBK približne pred 20 rokmi. Uralské aerolínie ho prevádzkujú od roku 2013, predtým lietal u dvoch arabských spoločností.

Štátna agentúra RIA Novosti označila núdzové pristátie bez akejkoľvek ujmy cestujúcich za „zázrak“. Gubernátor Chocenko povedal TASS, že pilotov navrhne na štátne vyznamenanie. „To je hrdinská posádka. To, že dokázali pristáť na poli a všetci sú podľa predbežných informácií živí a zdraví, robí z posádky hrdinov. Určite ich navrhneme na naše vyznamenanie,“ vyhlásil.

S lietadlom pristáli v obilnom poli kapitán Sergej Belov a druhý pilot Eduard Semjonov, ktorí dokázali vysunúť podvozok a dosadnúť, kým v hydraulike bol ešte tlak, napísal server Dzen.ru, ktorý tiež zverejnil snímky z miesta. „Bola to hrôza. Ešte som v šoku,“ citoval jednu z cestujúcich, ktorá si však súčasne pochvaľovala profesionalitu a šikovnosť posádky i usporiadanú evakuáciu z lietadla. Podľa správ v médiách majú byť cestujúci odškodnení sumou 100 000 rubľov.

Slovenských dovolenkárov v Splite privítala pýcha amerického námorníctva
Video
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Airbus A320