Lacné terče pre drahé zbrane. Ukrajinská firma je rada, keď Rusi trafia jej kanalizačné rúry

Vyrábajú ich s jediným cieľom, aby boli čo najskôr zničené. Ukrajinská metalurgická firma sa chváli, že Rusi už minuli stovky rakiet a samovražedných dronov na likvidáciu jej lacných atráp drahých zbraní.

12.09.2023 16:00
Russia Ukraine War Arms Package Foto: ,
Toto nie je atrapa. Húfnicu M777 obsluhujú ukrajinskí vojaci. Jej repliku určenú na zničenie vyrába ukrajinský podnik Metinvest.
debata (42)

Ukrajina aktívne nahrádza svoju vojenskú techniku na bojisku maketami, aby ruská armáda mrhala nábojmi na ničenie návnad, informuje americký televízna stanica CNN.

Banská a hutnícka spoločnosť Metinvest, ktorú vlastní podnikateľ Rinat Achmetov, sa zaoberá produkciou presných kópií vojenskej techniky. Vyrobila už stovky replík rôznych typov domácich i západných zbraní, ktoré sa následne stali terčom ruských útokov.

Rýchle a presné. Ukrajinci ničia Rusov húfnicami M777
Video
Nie sú to najmohutnejšie zbrane, aké Ukrajinci zo Západu dostali, no húfnice M777 majú podľa expertov niekoľko dôležitých výhod. Dobre sa s nimi manévruje, sú veľmi spoľahlivé a sú mimoriadne presné. S dostrelom až 40 kilometrov dokážu chrániť postupujúce jednotky pred nepriateľom. / Zdroj: US Army

Pred vojnou bola spoločnosť najväčšou ukrajinskou metalurgickou skupinou. S výrobou zbraní však nemala žiadne skúsenosti. V skutočnosti to stále platí, keďže jej jedinou účasťou vo svete zbraní je výroba ich makiet, pozoruhodne verných, ale neškodných a lacných. Kopíruje okrem iného ukrajinské kanónové húfnice D-20, britské húfnice M777 kalibru 155 milimetrov, mínometné tubusy i radary protivzdušnej obrany.

Cieľ je dvojaký, hovorí predstaviteľ Metinvestu, ktorý si neželal byť menovaný: Zachrániť ukrajinské životy a oklamať Rusov, aby premrhali svoje vlastné, veľmi drahé, rakety, kamikadze drony a delostrelecké granáty.

„Vojna je drahý biznis a my potrebujeme, aby Rusi míňali peniaze na nasadzovanie dronov a rakiet na ničenie našich návnad,“ hovorí zástupca spoločnosti. „Koniec koncov drony a rakety sú drahé. Naše modely sú oveľa lacnejšie," cituje ho portál CNN.

Britská húfnica M777 kalibru 155 milimetrov, ktorá je vo výzbroji mnohých krajín NATO a v súčasnosti sa používa aj na Ukrajine, stojí až štyri milióny eur. Metinvest ich makety vyrába z obyčajných starých kanalizačných potrubí za necelých tisíc eur.

Leopard 1 Čítajte viac Na čo môžu Ukrajinci použiť staré nemecké tanky Leopard 1?

Metinvest kopíruje západnú vojenskú techniku v malom hangári, ktorý je zastrčený na okraji rozsiahleho priemyselného areálu v centrálnej časti Ukrajiny.

Keď sa vojna začala, hovorí predstaviteľ spoločnosti, zamestnanci sa poponáhľali vytvárať kópie, ktoré sa posielali do prvej línie. Zámerom bolo, aby Ukrajina vyzerala lepšie vyzbrojená, než v skutočnosti bola.

Spočiatku boli modely dosť hrubé, málo presvedčivé. Ak dlho nepriťahovali pozornosť nepriateľa, inžinieri sa vrátili k rysovacím doskám, aby ich zdokonalili. Dôležité je, aby návnady z výšky vyzerali hodné útoku, a pritom náklady na ich zhotovenie zostali čo najnižšie. Znamenalo to nájsť rovnováhu pri výbere materiálov, napríklad doplniť lacnú preglejku – ktorá nevydáva ten správny signál na prilákanie ruských radarov a dronov hľadajúcich teplo – o dostatočné množstvo kovu.

Spoločnosť navyše musela prispôsobiť produkciu, keď postupom času do krajiny začali prúdiť čoraz sofistikovanejšie zbrane. Dodávky moderného západného vybavenia prinútili Metinvest vynájsť nové spôsoby výroby atráp podobných zložitým prototypom.

Konasenkov Foto Čítajte viac Rusi „zničili“ celú ukrajinskú armádu. Ústami hovorcu

Ruská armáda už zničila mnoho stoviek falošných cieľov, hovorí zástupca Metinvestu, podľa ktorého spoločnosť ale stále nedokáže uspokojiť dopyt zo strany armády.

„Nerátame počet vyrobených návnad, ale množstvo zničených. Čím skôr budú naše pasce zničené, tým lepšie pre nás,“ poznamenal zástupca Metinvestu. „Po každom zásahu nám armáda odovzdá získané trosky trofejí. Zbierame ich. Ak bola naša návnada zničená, potom sme nepracovali nadarmo,“ dodal.

Konasenkov Foto Čítajte viac Terče vtipov. Ruský hovorca oživil spomienky na Komického Alího z Iraku

Nedostatok zbraní núti ukrajinskú armádu k vynaliezavosti. „Snažíme sa spojiť bojové skúsenosti s vojenskou prefíkanosťou, oklamať nepriateľa, vynájsť nejaké nové pasce,“ povedal pre CNN veliteľ špeciálnych jednotiek Jurij Mykuliak.

Ruskí lídri množstvo zničenej ukrajinskej techniky opakovane nadhodnocujú. Napríklad v júni tohto roku tajomník bezpečnostnej rady Ruska Nikolaj Patrušev oznámil prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že od začiatku protiofenzívy Ukrajinci stratili 246 tankov. V skutočnosti však za necelý mesiac ukrajinské jednotky prišli o takmer šesťkrát menej tankov, tvrdí denník Moscow Times.

Rusi tvrdia, že zasiahli systém Patriot na Ukrajine
Video
Ukrajina poprela tvrdenie, že ruská hypersonická strela Kinžal počas leteckého útoku na Kyjev zničila raketový systém protivzdušnej obrany Patriot. Ruské ministerstvo obrany takmer okamžite po útoku tvrdilo, že systém americkej výroby bol zničený.

Sám Putin 16. júna povedal, že Rusko zničilo „päť komplexov Patriot“ pri Kyjeve, hoci v tom čase boli na Ukrajine v prevádzke len dva. V utorok na fóre o ekonomickom rozvoji Ďalekého východu vo Vladivostoku šéf Kremľa tvrdil, že pri protiofenzíve Ukrajina za vyše štvrť roka prišla o 543 tankov a 18-tisíc obrnených vozidiel. Koľko z nich bolo len lacnými atrapami, to sa zrejme Rusi nikdy nedozvedia.

Čerstvé Putinove tvrdenia o ukrajinských stratách sa javia byť znova mnohonásobne prehnané, čo je obvyklá prax moskovskej propagandy. Podľa údajov analytickej webovej stránky Global Firepower, ktorá hodnotí krajiny podľa vojenskej sily, mala Ukrajina na začiatku vojny v roku 2022 12 303 obrnených vozidiel. Západné krajiny dodali doteraz Kyjevu podľa projektu Oryx 1803 obrnených vozidiel. Ukrajinské ozbrojené sily tak mali od začiatku vojny vo februári 2022 k dispozícii 14,1 tisíc obrnených vozidiel. To je o 3,9 tisíc menej, ako podľa Putinovej verzie Rusi zničili za niečo vyše štvrť roka od začiatku protiofenzívy.

Podľa projektu Oryx, ktorý zhromažďuje informácie o stratách bojujúcich strán z fotografií a videí dostupných v otvorených zdrojoch, Ukrajina od začiatku vojny prišla o 1406 obrnených vozidiel a 648 tankov. Tieto údaje zahŕňajú 317 obrnených vozidiel a 139 tankov, o ktoré Kyjev prišiel od začiatku júna.

Putinove údaje sa navyše nezhodujú ani s údajmi ministerstva obrany, upozorňuje portál Meduza. Deň predtým ruský rezort obrany oznámil, že od začiatku vojny bolo zničených 11 779 ukrajinských tankov a iných obrnených vozidiel.

© Autorské práva vyhradené

42 debata chyba
Viac na túto tému: #raketa #Vladimir Putin #replika #drony #vojna na Ukrajine #maketa