Vo Švajčiarsku odhalili viac ako tisíc prípadov sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi

Rozsiahla ročná štúdia o sexuálnom zneužívaní katolíckymi kňazmi a inými osobami vo Švajčiarsku, ktorej výsledky zverejnili v utorok, odhalila viac ako tisíc prípadov od polovice 20. storočia. Švajčiarska cirkev sa tak zaradila k ďalším v Európe, ktoré sa musia vyrovnať so škandálom zneužívania.

12.09.2023 16:59
švajčiarsko, kostol, omša, obťažovanie sexuálne Foto: ,
Ilustračná snímka
debata (14)

Až na niekoľko výnimiek boli všetci obvinení muži a takmer tri štvrtiny preskúmaných dokumentov ukázali, že sexuálne zneužívanie sa týkalo maloletých.

Správa, ktorú si objednala švajčiarska Konferencia biskupov a vznikla pod vedením dvoch historičiek z Univerzity v Zürichu, ponúka hlboký pohľad na sexuálne zneužívanie a obťažovanie, ktoré v posledných desaťročiach zmieta Katolíckou cirkvou na celom svete.

Autorky vo vyhlásení uviedli, že identifikovali 1 002 „situácií sexuálneho zneužívania“ vrátane obvinení voči 510 osobám. Zneužívanie sa pritom podľa nich týkalo 921 osôb. „Zistené situácie určite predstavujú len špičku ľadovca,“ upozornili však historičky Monika Dommann a Marietta Meier vo vyhlásení.

Kríž / Cirkev / Náboženstvo / Čítajte viac Stovky páchateľov a takmer tisíc obetí. Španielska katolícka cirkev zverejnila prvú správu o zneužívaní maloletých

Medzi ďalšími zisteniami, ktoré nepochybne neboli vyčerpávajúce, je aj to, že viac ako polovica prípadov sexuálneho zneužívania – 56 % – sa týkala mužov alebo chlapcov. Približne 39 % obetí boli ženy alebo dievčatá, pričom zdroje podľa štúdie neumožnili identifikáciu pohlavia zvyšných piatich percent obetí.

Výskumníci sa prehrabali tisíckami strán tajných dokumentov, ktoré cirkevné úrady zhromažďovali od polovice 20. storočia. Mnohé zdroje informácií však neboli úplne preskúmané, pričom uvádzajú aj prípady, keď boli dokumenty zničené s cieľom zakryť akékoľvek údajné prehrešky.

Zneužívanie sa podľa štúdie dialo v celej krajine, pričom viac ako polovica prípadov sa odohrala počas pastorácie a približne 30 % na miestach, ako sú školy, domovy a internáty. Niektoré prípady sa stali počas spovedania alebo konzultácií. Výskumníci tiež zistili, že mnohé prípady boli „utajované, zakrývané alebo zľahčované“.

kardinál Jean-Pierre Ricard Čítajte viac Francúzsky kardinál sa priznal, že ublížil ako sexuálna šelma

„Cirkevní predstavitelia bežne presúvali obvinených a usvedčených duchovných, niekedy dokonca do zahraničia, v snahe vyhnúť sa svetskému trestnému stíhaniu a zabezpečiť pre duchovných nové zaradenie,“ uvádza sa v štúdii s tým, že sa tak „záujmy katolíckej cirkvi a jej predstaviteľov uprednostňovali pred blahom a ochranou farníkov“.

Správa predstavuje najnovší pokus národnej biskupskej konferencie o historické zúčtovanie so zneužívaním, o ktorom hierarchia celé desaťročia vedela, no len zriedka podnikala kroky na jeho potrestanie.

V posledných rokoch takéto národné správy v Nemecku či Francúzsku vyvolali požiadavky na odškodnenie obetí a podnietili výzvy na potrestanie biskupov, kardinálov a rehoľných predstavených, ktorí zneužívanie kryli.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #sexuálne zneužívanie #sexuálne zneužívanie detí #sexuálne zneužívanie farármi