Munícia pre Ukrajinu
Používanie kazetovej munície zakazuje vyše 120 krajín, pretože predstavuje vážne riziko pre civilné obyvateľstvo nielen počas streľby, z týchto zbraní sa uvoľní veľké množstvo menších bômb, ktoré sa rozptýlia na ploche až niekoľkých hektárov, ale aj po nej. Nevybuchnuté časti submunície zostávajú na území, kde boli tieto zbrane použité, ešte dlhý čas a spôsobujú vážne zranenia a straty na životoch civilného obyvateľstva.
O kazetovej munícii sa v posledných týždňoch veľa hovorí v súvislosti s tým, že ju USA dodali Ukrajine, aby jej pomohla v boji proti ruskej agresie. Tento krok kritizovali aj viacerí spojenci Washingtonu a Kyjeva. Spojené štáty, Ukrajina a Rusko sa však v minulosti nepripojili k dohovoru, ktorý zakazuje používanie kazetovej munície.
Kyjev sľúbil, že kontroverznú zbraň bude používať len na bojisku, nie v civilistami obývaných oblastiach. Na Ukrajine zaznamenali vlani vyše 900 obetí kazetovej munície. Za väčšinou útokov, pri ktorých bola využitá, stoja ruské sily. Nedávno to uviedla Koalícia proti kazetovej munícii.
Slovenské záväzky
Predstavitelia rezortu obrany o zničení kazetovej munície, ktorá sa stále nachádzala v skladoch ozbrojených síl, informovali v Ženeve v rámci medzinárodného stretnutia zástupcov štátov, ktoré pristúpili k Dohovoru o kazetovej munícii.
„Odkedy slovenské orgány pred desiatimi rokmi prijali politické rozhodnutie pristúpiť k Dohovoru o kazetovej munícii, náš záväzok voči tomuto kľúčovému nástroju medzinárodného humanitárneho práva bol pre Slovensko prioritou,“ uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky ministerstva obrany Ján Mozola. „Môžem potvrdiť, že Slovenská republika naplnila svoj cieľ k 1. septembru 2023. Dnes tak máme nulové zásoby kazetovej munície,” vyhlásil Mozola s tým, že v zmysle medzinárodných záväzkov bolo zásoby potrebné zlikvidovať do konca roku 2023.
Čítajte viac USA zvažujú dodať Ukrajine balistické rakety dlhého doletu s kazetovou muníciouPodľa ministerstva celkovo išlo o niekoľko typov leteckej a delostreleckej kazetovej munície, vrátane 300 000 ks submunície, ktorú ozbrojené sily zneškodňovali podľa schváleného Akčného plánu deštrukcie kazetovej munície. Tento proces odštartovali ešte pred pristúpením k dohovoru, priebežne už od roku 2013 prostredníctvom špecialistov na zneškodňovanie nevybuchnutých výbušných prostriedkov. Časť munície bola zlikvidovaná vo vyčlenených vojenských zariadeniach v rámci domácich kapacít, časť bola odstránená v zahraničí.
Rezort obrany pripomenull, že v prípade rakiet typu M26 sa likvidácia z dôvodu potenciálneho negatívneho ekologického vplyvu, presunula do špecializovaného pracoviska medzinárodnej leteckej a obrannej spoločnosti NAMMO NAD v Nórsku. Táto časť projektu zneškodnenia kazetovej munície bola realizovaná vďaka finančnej pomoci USA na základe Memoranda o porozumení medzi SR a USA o pomoci pri likvidácii konvenčných zbraní a prebehla prostredníctvom agentúry NSPA (NATO Support and Procurement Organisation).