V krajine púští, kaňonov a kaktusov migranti ľahko podľahnú prehriatiu organizmu v lete a podchladeniu v zime, uviedol americký pohraničný úrad. Telá niektorých zmiznutých ľudí neboli nikdy nájdené. Hovorca Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Paul Dillon uviedol, že zaznamenané čísla predstavujú najnižšie odhady.
„Varovné čísla sú drsnou pripomienkou potreby rozhodných krokov na vytvorenie riadnych legálnych migračných ciest,“ povedal Dillon podľa agentúry Reuters novinárom v Ženeve.
Medzinárodná organizácia pre migráciu uviedla, že takmer polovica vlani zaznamenaných úmrtí súvisí s pokusmi prejsť Sonorskú a Čivavskú púšť.
Počet mŕtvych a nezvestných, ktoré IOM vlani evidovala na hranici medzi Mexikom a Spojenými štátmi, predstavuje takmer polovicu z 1 457 takých prípadov, ktoré boli vlani zaznamenané naprieč oboma Amerikami.
„Jedným z najviac znepokojujúcich trendov, ktoré IOM v Amerikách zaznamenala, bol nárast úmrtí na migračných trasách v Karibiku,“ pokračoval Dillon. Vlani podľa neho bolo v regióne zdokumentovaných 350 úmrtí, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 245 a v predchádzajúcich rokoch menej ako 170.
Väčšina obetí na karibských migračných trasách boli ľudia z Dominikánskej republiky, Haiti a Kuby. Len na hranici v pralesnej oblasti Darién medzi Panamou a Kolumbiou bolo vlani podľa IOM zaznamenaných 141 úmrtí migrantov.
„Odľahlá a nebezpečná povaha tejto oblasti a prítomnosť zločineckých gangov pozdĺž trasy znamená, že toto číslo pravdepodobne nereprezentuje skutočný počet stratených životov,“ upozornil Dillon.