Sedemdesiatročná Su Ťij je zadržiavaná od vojenského prevratu, ku ktorému došlo v Mjanmarsku vo februári 2021. Na základe rôznych vykonštruovaných obvinení ju juntou kontrolované súdy odsúdili na 33 rokov odňatia slobody. Trest jej neskôr v rámci čiastočnej amnestie „zmiernili“ na 27 rokov.
„Predovšetkým nás znepokojuje skutočnosť, že (Su Ťij) nedostáva adekvátnu zdravotnú starostlivosť a že jej neposkytujú dostatok zdravej stravy ani (vhodné) ubytovanie, čo má za cieľ ohroziť jej život,“ uviedla vo štvrtkovom vyhlásení političkina strana Národná liga za demokraciu (NDL).
Miestne médiá v posledných dňoch písali o tom, že Su Ťij vo väzení trpí závratmi, zvracaním a nemôže prijímať potravu v dôsledku zubnej infekcie.
Čítajte viac Mjanmarská junta poslala nobelistku Su Ťij na 33 rokov do väzenia„V prípade, že dôjde k poškodeniu zdravia Aun Schan Su Ťij alebo k ohrozeniu života, zodpovedná bude zato výlučne vojenská junta,“ píše sa vo vyhlásení NDL.
Strana zároveň vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby vyvíjalo tlak na vládnucich mjanmarských generálov v záujme prepustenia Su Ťij a všetkých ostatných politických väzňov. Podľa správ miestnych aktivistov bolo od prevratu v Mjamnarsku zatnutých už viac než 24.000 ľudí.
NDL tvrdí, že jej líderka je ako „rukojemníčka junty zadržiavaná na rôznych "utajených miestach“. Vlani v lete ju premiestnili z domáceho väzenia do väznice v hlavnom meste Nepjito.
Samotná NDL, ktorá vyhrala posledné, relatívne slobodné voľby v roku 2020, bola do veľkej miery zdecimovaná a oficiálne rozpustená, a jedného z jej predstaviteľov dokonca popravili.
Hovorca junty označil správy o zlom zdravotnom stave väznenej političky za fámy. Počas posledného súdneho procesu, ktorý sa skončil vlani, sa Su Ťij často nezúčastňovala na pojednávaniach zo zdravotných dôvodov.