Eurokomisia nepredĺži embargo na dovoz ukrajinského obilia do piatich krajín EÚ vrátane SR

Európska komisia (EK) v piatok večer oznámila, že platnosť embarga na štyri kategórie ukrajinských poľnohospodárskych produktov vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v piatich členských štátoch susediacich s Ukrajinou boli odstránené.

15.09.2023 19:08 , aktualizované: 22:04
vojna na ukrajine, obilie, pšenica Foto: ,
Ukrajinský roľník kontroluje úrodu pšenice pred žatvou v Doneckej oblasti
debata (80)

Komisia pripomenula, že dočasné embargo bolo po dohode s piatimi členskými štátmi zavedené 2. mája, aby nedochádzalo k narušeniam trhu s agrokomoditami v štátoch susediacich s Ukrajinou.

Zákaz sa týkal dovozu pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Paralelne s tým vznikla koordinačná platforma, ktorá spája Ukrajinu, Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Európsku komisiu. Platforma prispela k rozvoju infraštruktúry a zvýšeniu logistických kapacít na prepravu obilnín, ako aj k odstráneniu administratívnych prekážok vývozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

„Konštruktívny prístup všetkých účastníkov koordinačnej platformy pomohol vyriešiť konkrétne problémy a zabezpečil, že export obilia do tretích krajín mimo EÚ prúdi a dokonca sa zvyšuje,“ uvádza sa vo vyhlásení eurokomisie.

Obilie / Pšenica / Čítajte viac Slovensko predĺžilo zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice

Exekutíva EÚ potvrdila, že platnosť existujúcich dočasných opatrení vyprší v piatok o polnoci, tak ako bolo dohodnuté. Ukrajina zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

Dovtedy, čiže už od soboty 16. septembra, musí ukrajinská strana zaviesť účinné opatrenia na kontrolu vývozu štyroch uvedených skupín agrokomodít, aby sa predišlo akýmkoľvek deformáciám trhu v susedných členských štátoch. Ukrajina predloží koordinačnej platforme akčný plán najneskôr do pondelka 18. septembra.

Eurokomisia a Ukrajina budú prostredníctvom spoločnej koordinačnej platformy monitorovať situáciu, aby mohli reagovať na prípadné nepredvídané situácie.

Komisia zdôraznila, že sa zdrží akýchkoľvek obchodných obmedzení, pokiaľ Ukrajina zavedie účinné opatrenia a tie budú plne fungovať. Európska únia podľa stanoviska EK rozhodne a účinne podporuje vývoz ukrajinského obilia a iných potravín na svetové trhy, najmä prostredníctvom koridorov solidarity.

Poľsko aj Maďarsko predĺžia zákaz dovozu agrokomodít

Poľsko zavedie vlastný zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov po piatkovej polnoci po tom, ako Európska komisia takýto zákaz odmietla predĺžiť. Oznámila to poľská vláda. Rozhodnutie Varšavy by mohlo vyvolať ďalšie trenice s Bruselom.

„Nesúhlasíme s rozhodnutím Európskej komisie a v záujme poľských poľnohospodárov a spotrebiteľov zavádzame národné opatrenia,“ uviedol hovorca poľskej vlády s tým, že príslušné nariadenie prijmú a zverejnia ešte v piatok.

Premiér Mateusz Morawiecki predtým vyhlásil, že v tejto záležitosti Varšava „nebude počúvať“ Berlín, eurokomisiu ani opozíciu. „Urobíme to, pretože je to v záujme poľského poľnohospodára,“ zdôraznil.

Maďarská vláda v piatok oznámila, že zachová v platnosti obmedzenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny napriek rozhodnutiu Európskej komisie o ukončení zákazu.

„Maďarsko uzavrie svoje hranice pre 24 ukrajinských produktov,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy na sociálnej sieti. Dosiaľ bol zákaz obmedzený na štyri agrokomodity.

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Ukrajina #embargo