Mexiko vydalo do USA syna narkobaróna "El Chapa"

Mexiko v piatok vydalo do Spojených štátov Ovidia Guzmána Lópeza, syna bývalého šéfa mexického drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána, zvaného El Chapo.

16.09.2023 11:42
Ovidio Guzmán López Foto:
Ovidio Guzmán López
debata

V USA bude čeliť obvineniam z obchodovania s drogami. Oznámil to americký minister spravodlivosti Merrick Garland. „El Chapo“ Guzmán (66), si ako bývalý šéf drogového kartelu Sinaloa od roku 2019 v USA odpykáva doživotný trest za obchodovanie s drogami, pranie špinavých peňazí a ďalšie trestné činy.

„Táto akcia je najnovším krokom v snahe ministerstva spravodlivosti útočiť na všetky aspekty aktivít tohto kartelu,“ uviedol Garland k vydaniu Guzmána Lópeza (33). „Ministerstvo spravodlivosti bude aj naďalej hnať na zodpovednosť tých, ktorí sú zodpovední za podnecovanie epidémie opiátov, ktorá zdevastovala príliš veľa komunít po celej krajine,“ dodal.

Ťažko ozbrojený armádny konvoj odváža Ovidia...
Novinári si fotia armádne obrnené vozidlo,...
+6Obrnené vozidlo odváža Ovidia Guzmána z budovy...
Ovidio Guzmán López Čítajte viac Zatkli Ovidia Guzmána, jedného z lídrov mexického drogového kartelu Sinaloa

Mexické bezpečnostné zložky Guzmána Lópeza, zvaného El Ratón (Myš), zadržali v januári v Culiacane, ktorý je hlavným mestom mexického štátu Sinaloa. Zadržanie vyvolalo v meste násilnosti zo strany členov kartelu, ktoré si vyžiadali tri desiatky životov.

Americkí prokurátori v apríli predstavili rozsiahle obvinenia voči Guzmánovi Lópezovi a jeho bratom. Opísali, ako po otcovom vydaní do USA a následnom odsúdení čoraz viac smerovali kartel k syntetickým drogám, ako sú metamfetamín a silný syntetický opioid fentanyl.

Washington obviňuje „El Ratona“ z toho, že pomáhal v Sinaloe prevádzkovať laboratóriá na výrobu metamfetamínu. Údajne mal nariadiť aj vraždy informátorov, obchodníka s drogami a mexickej speváčky, ktorá odmietla vystúpiť na jeho svadbe.

Spojené štáty v súčasnosti čelia fentanylovej epidémii. Syntetické opioidy len v roku 2021 zabili viac ako 70-tisíc Američanov. Fentanyl do USA pašujú mexické drogové kartely a republikáni už z toho urobili veľkú politickú tému, keď hovoria o vojenskom zásahu proti gangom.

Mexiko, drogy Čítajte viac Fentanyl zabíja Američanov: je Mexiko narkoštát a pošlú tam republikáni armádu?
debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #USA #drogový kartel #El Chapo