Kim si vo Vladivostoku prezrel bombardéry, hypersonické strely či vojnové lode. Stihol zájsť aj na balet

Severokórejský diktátor Kim Čong-un si v sobotu vo Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe prezrel ruské strategické bombardéry schopné niesť jadrové zbrane, hypersonické strely, vojnové lode, ako aj baletné predstavenie.

16.09.2023 19:46
Kim Čong-un Foto:
Severokórejský diktátor Kim Čong-un (vľavo) v kokpite lietadla počas návštevy ruského závodu, ktorý vyrába bojové lietadlá
debata (10)

Kim Čong-una privítal v sobotu na letisku Kneviči pri Vladivostoku ruský minister obrany Šojgu, ktorý ho aj ďalej sprevádzal počas návštevy tohto mesta. Na letisku mu ukázal strategické bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22M3 schopné niesť jadrové zbrane.

Vladimir Putin a Kim Čong-un na návšteve kozmodrómu.

Video

Šojgu Kimovi priblížil, že bombardéry dokážu preletieť z Moskvy do Japonska a späť na jedno natankovanie. Kim sa údajne zaujímal aj o spôsob, akým sa z týchto lietadiel odpaľujú rakety.

Severokórejskému lídrovi následne ukázali nadzvukovú stíhačku MiG-31I vyzbrojenú raketami Kinžal. Táto balistická strela sa odpaľuje zo vzduchu a je schopná niesť jadrové či konvenčné hlavice.

Po prehliadke lietadiel a rakiet sa Kim spolu so Šojguom presunuli do prístavu vo Vladivostoku, kde si prezreli fregatu ruskej Tichomorskej flotily „Maršal Šapošnikov“, ako aj ukážku fungovania moderných systémov navádzania rakiet.

Ruský veľvyslanec v Pchjongjangu Alexander Macegora uviedol, že Kimov program v Rusku je veľmi „nabitý“ a zatiaľ nie je jasné, ako dlho potrvá jeho návšteva.

Počas pobytu vo Vladivostoku si Kim pozrel aj prvé dejstvo baletu Šípková Ruženka, ktorý uviedlo petrohradské Mariinské divadlo.

Vladimir Putin a Kim Čong-un Čítajte viac Kto má väčší? Putin a Kim si na kozmodróme Vostočnyj porovnávali Aurus s Maybachom

Kimova prvá oficiálna zahraničná pracovná cesta od vypuknutia pandémie koronavírusu vyvolala medzi západnými krajinami obavy, že Moskva a Pchjongjang sa navzájom dohodnú na dodávkach zbraní.

Predpokladá sa, že Moskva má záujem o nákup severokórejskej munície, aby mohla pokračovať v bojoch na Ukrajine, zatiaľ čo Pchjongjang chce od Ruska pomoc pri vývoji svojho raketového programu.

Zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin po stredajšom stretnutí s Kimom naznačil, že existujú „možnosti“ vzájomnej vojenskej spolupráce, Kremeľ v piatok uviedol, že počas návštevy Kim Čong-una v Rusku nedošlo k podpisu žiadnej dohody.

Spojené štáty i Južná Kórea v piatok varovali, že vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom by znamenala porušenie sankcií, ktoré na Pchjongjang uvalila OSN. Zároveň varovali pred možnými dôsledkami tejto spolupráce.

KĽDR, Kim Čong-un, Vladimir Putin, Rusko, Čítajte viac Rusko bojuje 'svätú vojnu', tvrdí Kim Čong-un. Diktátor sľubuje Putinovi oddanosť
10 debata chyba
Viac na túto tému: #balet #Kim Čong-un #vladivostok