Šéf aliančného výboru zároveň vyzval na spoluprácu verejného a súkromného sektora, ktorá by viedla k zvýšeniu armádnej produkcie.
„Ceny vybavenia a munície vystrelili nahor. Teraz platíme stále viac a dostávame úplne to isté,“ povedal Bauer. „Nemôžme si byť teda istí, že zvýšené výdavky na obranu naozaj vedú k väčšej bezpečnosti,“ varoval.
Dopyt po zbraniach sa strany krajín NATO narástl v čase, keď spojenci poskytujú armádnu pomoc Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej agresii, a zároveň sa snažia zaplniť svoje arzenály, podotkla agentúra Reuters. Jedným z problémov je podľa nej nedostatok delostreleckej munície kalibru 155 milimetrov. Jej spotreba ukrajinskými silami je až 10 000 kusov denne.
Bauer okrem toho na konferencii vojenského výboru NATO volal po uprednostňovaní dlhodobej perspektívy a prevencii vojny. „Dlhodobá stabilita musí dostať prednosť pred krátkodobými ziskami. Ako vidíme na príklade Ukrajiny, vojna je celospoločenská udalosť. Prevencia vojny cestou obranyschopnosti a odstrašovania by teda tiež mala byť celospoločenskou,“ uviedol.