Záplavy v Líbyi majú viac ako 11-tisíc obetí, takmer 4-tisíc už identifikovali

Počet obetí ničivých záplav v meste Darna na východe Líbye sa zvýšil na 11 300, ďalších 10 100 ľudí je stále nezvestných. V nedeľňajšej správe o situácii to uviedol Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA). Potvrdil tak údaje Červeného polmesiaca, informovali agentúry AFP a DPA.

17.09.2023 08:00
Líbya, záplavy Foto: ,
Muž pri hroboch obetí bleskovej povodne v líbyjskej Derne v piatok 15. septembra 2023.
debata

Na iných miestach východnej Líbye evidujú dosiaľ 170 mŕtvych. Záchranné a pátracie operácie pokračujú a očakáva sa, že bilancia obetí porastie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu oznámila, že zatiaľ oficiálne identifikovali 3958 obetí. Maltská civilná ochrana uviedla, že záchranný tím z Malty našiel v piatok na pláži v Derne niekoľko sto tiel.

Satelitné snímky zobrazujúce mesto Darna pred...
Satelitné snímky zobrazujúce mesto Darna pred...
+3Satelitné snímky zobrazujúce mesto Darna pred...

Do oblasti v nedeľu dorazilo 29 ton liekov a zdravotných potrieb pre takmer 250.000 ľudí, uviedla WHO. Líbyjské úrady informovali, že vzhľadom na rastúce obavy o bezpečnosť vody začali odoberať vzorky a od nedele budú očkovať záchranárov, zdravotníkov a deti.

Rozsiahle povodne v prístavnom meste Darna spôsobila búrka Daniel, ktorá sa východnou časťou Líbye prehnala minulú nedeľu. V dôsledku búrky sa tam pretrhli dve neďaleké priehrady.

Pohľad na mesto Darna po ničivých záplavách 12....
Miestni a záchranári hľadajú preživších záplav...
+30Ľudia prehľadávajú trosky zničených budov po...

Svetová meteorologická organizácia (WMO) vo štvrtok upozornila, že väčšine úmrtí spôsobených ničivými záplavami v Líbyi sa dalo zabrániť, ak by tamojšie systémy včasného varovania a krízového riadenia fungovali správne.

debata chyba
Viac na túto tému: #Líbya #záplavy