V Poľsku začal platiť zákaz vjazdu pre ruské osobné autá

V Poľsku začal platiť zákaz vjazdu pre všetky osobné automobily s ruskou poznávacou značkou. Krok, ktorý Varšava oznámila v sobotu, je v súlade s poslednými sankciami Európskej únie uvalenými na Rusko v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu. Podobné opatrenia zaviedlo v posledných dňoch aj Fínsko a pobaltské štáty.

17.09.2023 12:09
poľsko, rusko, auto, ban, zákaz vjazdu Foto: ,
Vozidlá na hraničnom priechode Korczowa-Krakowiec.
debata (40)

Zákaz vstúpil do platnosti o polnoci. Už skôr sa týkal nákladných vozidiel s ruskou poznávacou značkou a poľské úrady uviedli, že teraz sa vzťahuje na všetky ruské autá, či už využívané na komerčné účely alebo súkromne. Nezáleží na tom, či majiteľom vozidla je Rus, alebo občan inej krajiny.

Vladimir Solovjov Čítajte viac ‘Putinov Goebbels‘ sníva o zničení koncernu Mercedes-Benz. Sú to bastardi

„Platí zásada, že auto zaregistrované v Rusku nemá právo vstúpiť do Poľska,“ uviedol v sobotu minister vnútra Mariusz Kamiński. Rusko označil za „hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť“.

Poľsko ukazuje svoju silu. Takto vyzerala pozvánka na veľkolepú prehliadku
Video

Varšava týmto krokom reaguje na vyjadrenia Európskej komisie (EK), ktorá v uplynulých dňoch objasnila pravidlá týkajúce sa zákazu dovozu automobilov a osobných vecí z Ruska. Sankcie sa podľa EK vzťahujú na všetky autá z Ruska, teda aj na tie, ktorými cestujú ľudia a ktoré na územie Európskej únie vstupujú iba dočasne. Dôvodom je snaha zabrániť obchádzaniu sankcií.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine