Ruské telegramové účty zaplavili správy o smrti Kadyrova. Ten zverejnil krátke video

Na ruských telegramových účtoch sa šíria správy o smrti Ramzana Kadyrova. Skonať mal v moskovskej nemocnici. Špekuluje sa o tom, že po otrave upadol do kómy. Na klebety však zareagoval sám čečenský diktátor a zverejnil video.

17.09.2023 14:37 , aktualizované: 16:10
Kadyrov Foto:
Čečenský vodca Ramzan Kadyrov.
debata (67)

Na jeho kanáli na platforme Telegram sa v nedeľu objavili dve videá. V prvom z nich mal na sebe pršiplášť a prechádzal sa na bližšie neurčenom mieste; usmieval sa, tvár mal však opuchnutú, píše AFP.

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov sa hrá na vojakov
Video

V druhom videu rozprával po čečensky, neskôr však po rusky odkázal, že všetci by mali „športovať“. „Dôrazne odporúčam každému, kto nevie na internete rozlíšiť pravdu od klamstiev, ísť sa prejsť, nadýchať sa čerstvého vzduchu a usporiadať si myšlienky,“ uviedol v sprievodnom komentári k videám. „Dážď vie byť úžasne osviežujúci,“ do­dal.

Pravosť videí a to, kedy vznikli, nebolo možné bezprostredne overiť a určiť.

Správy o prudkom zhoršení zdravia Kadyrova sa začali objavovať z rôznych zdrojov od štvrtkového večera.

Čečenský opozičný spravodajský kanál na Telegrame dokonca tvrdil, že 46-ročný Kadyrov je v kóme. Ukrajinský server Obozrevateľ s odvolaním sa na zdroje v čečenskej diaspóre potom napísal, že Kadyrov je v kóme už niekoľko dní, že ho letecky prepravili do Moskvy, ale ani tam mu nedokázali pomôcť. Hovorca ukrajinskej rozviedky Andrej Jusov serveru potvrdil, že Kadyrovovi sa zhoršilo staré ochorenie a že je v kritickom stave.

Informácie o chabom zdraví a problémoch s obličkami v dôsledku závislosti od drog kolujú o Kadyrovovi už niekoľko mesiacov.

Portál Agentúra upozornil, že na jednom z videí, ktoré Kadyrov zverejnil, si možno všimnúť budovy podobajúce sa na jeho rezidenciu. Na záberoch prší a čečenský vládca je v bunde, čo zodpovedá údajom o počasí v čečenskej metropole Groznyj. Agentúra však poznamenala, že posledné video s Kadyrovom, pri ktorom možno určiť čas, kedy bolo natočené, bolo zverejnené pred dvoma týždňami. Išlo o začiatok školského roka.

Ramzan Kadyrov Čítajte viac Otrávili Kadyrova? Putin prijal jeho syna

Kadyrov je vodcom Čečenskej republiky od 2007 a je veľkým podporovateľom Kremľa od nelegálnej ruskej anexie ukrajinského polostrova Krym. Plne podporil aj Putinovu vojenskú inváziu na Ukrajinu vo februári 2022 a nazval ju „veľkým džihádom“. Dokonca vyzýval Rusko, aby proti Ukrajine nasadilo jadrové zbrane s nízkou účinnosťou.

Rusko, Čečenci, Kadyrov Čítajte viac V ruskej armáde nastal konflikt. Kadyrovovci a Dagestanci po sebe spustili streľbu, zomreli desiatky z nich

Svojou lojalitou si Kadyrov vyslúžil prezývku „Putinov vojak“ či „Putinov útočný pes“, pripomína portál. V prebiehajúcej vojne na Ukrajine pôsobí ako generálplukovník; niekoľko svojich bojovníkov nasadil aj do krvavého boja o mesto Bachmut.

Putin, Kadyrov, Prigožin Čítajte viac Prežili by Prigožin či Kadyrov Putinov pád? Odpovedá ruský analytik

Jeho vojaci na rozdiel od žoldnierov z Vagnerovej skupiny podpísali zmluvu s ruským ministerstvom obrany.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Ramzan Kadyrov #vojna na Ukrajine