Von der Leyenová: EÚ pomôže Taliansku s migrantmi na Lampeduse

V Stredozemnom mori je potrebné posilniť letecké aj námorné hliadkovanie v záujme boja proti nelegálnej migrácii. Počas nedeľňajšej návštevy juhotalianskeho ostrova Lampedusa, ktorý v súčasnosti zažíva silný nápor migrantov, to uviedla predsedníčka Európske komisie Ursula von der Leyenová (EK), informujú agentúry DPA a AP.

17.09.2023 15:42
EÚ Taliansko Lampedusa Leyenová návšteva migrácia Foto: ,
Na snímke v popredí zľava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a talianska premiérka Giorgia Meloniová počas návštevy ostrova Lampedusa v Taliansku 17. septembra 2023.
debata (10)

Podľa šéfky eurokomisie by sa mohlo posilnenie hliadok realizovať prostredníctvom európskej pohraničnej agentúry Frontex. Vyjadrila pritom podporu rozšíreniu už existujúcich námorných misií v Stredozemnom mori alebo vytvoreniu nových.

Von der Leyenová sa na Lampeduse, kde za posledné dni dorazili tisíce nových migrantov, stretla s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Spoločne s ňou navštívila tamojšie preplnené migračné centrum a tiež prístav, kam denne prichádzajú nové člny s migrantmi.

Šéfka EK tiež prisľúbila, že EÚ zakročí proti „brutálnemu“ prevádzačskému biznisu a že urýchli tiež navracanie nelegálnych migrantov, nespĺňajúcich kritériá na udelenie azylu, do krajín ich pôvodu. „O tom, kto prichádza do EÚ a za akých podmienok, budeme rozhodovať my. Nie prevádzači,“ prisľúbila.

Premiérka Meloniová žiada prijatie takých opatrení, ktoré by zabránili tomu, aby sa migranti vôbec vydávali na cestu. Okrem iného vyzvala na námornú blokádu severnej Afriky. Takýto krok však šéfka EK vo svojom vyjadrení nespomenula.

Migranti a prevádzači. O čom hovorila Čaputová s maďarskou prezidentkou?
Video
Zdroj: TV Pravda

V hlavnom prijímacom centre na ostrove bolo vo štvrtok ráno zhruba 7 000 ľudí, hoci tam majú kapacity len pre 400 osôb. Väčšinu z tisícov migrantov, ktorí tam prišli v posledných dňoch, následne previezli na Sicíliu alebo na taliansku pevninu. Podľa Červeného kríža ich tam aktuálne zostáva asi 1 500, ale stále prichádzajú noví. Len v priebehu soboty ich dorazilo vyše 600.

Od začiatku roka už prišlo do Talianska približne 127 000 migrantov – takmer dvakrát viac v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Mnohí z nich prichádzajú práve na malý ostrov Lampedusa, ktorý leží len zhruba 113 kilometrov od pobrežia Tuniska a 200 km od Sicílie.

Miestni obyvatelia zablokovali Leyenovej konvoj

Počas návštevy došlo aj k momentu napätia, keď skupina miestnych obyvateľov, požadujúcich riešenie migračnej krízy, zablokovala cestu konvoju vozidiel, v ktorých sa von der Leyenová a Meloniová viezli z letiska.

Talianska premiérka demonštrantov ubezpečila, že jej vláda „robí všetko, čo môže“, aby súčasnú napätú situáciu na ostrove, kam denne prichádzajú stovky migrantov, vyriešila. Zdôraznila, že práve preto tam osobne prišla aj ona sama. Protestujúci následne nechali vozidlá prejsť.

Nespokojní migranti vo Veľkom Krtíši
Video
Zdroj: TV Pravda
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Lampedusa #Ursula von der Leyenová #migranti