Ukrajina si vždy vezme späť to, čo jej patrí. Vojaci oslobodili ďalšiu dôležitú dedinu

Ukrajinská armáda oslobodila dedinu Kliščijivka pri Bachmute na východe krajiny. S odvolaním sa na hovorcu východného zoskupenia ukrajinských síl a vyhlásenie jednotiek, ktoré sa na tomto úspechu podieľali, to na svojom webe napísal denník Ukrajinska pravda. Samotní vojaci však varujú, že dedinu, ktorá je dôležitá pre ďalší postup ukrajinskej protiofenzívy, sa Rusi snažia dobyť späť. Vojakom už medzitým poďakoval za oslobodenie Kliščijivky prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva sa doteraz k správam o strate obce nevyjadrila.

17.09.2023 18:49 , aktualizované: 20:45
debata (121)

„Kliščijivka bola vyčistená od Rusov a oslobodená,“ uviedol podľa agentúry Reuters veliteľ ukrajinských pozemných síl generál Oleksandr Syrskyj. Rusi v januári ohlásili dobytie tejto dediny, ktorú BBC teraz označila za „kľúč k Bachmutu“. Ten Rusi dobyli po krvavých mnohomesačných bojoch v máji. Od spustenia protiofenzívy na začiatku júna ukrajinské jednotky postúpili na krídlach okolo Bachmutu, ktorý stále držia Rusi.

Oslobodenie Kliščijivky najprv naznačil šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, ktorý na sociálnej sieti zverejnil fotografiu vojakov pred zničeným kostolom aj s komentárom: Ukrajina si vždy vezme späť, čo jej patrí.

Jermak neuviedol miesto, kde bola snímka vyhotovená. Kostol na fotke je však podľa agentúry Unian identický s kostolom v obci Kliščijivka.

„Dedina bola v posledných týždňoch v centre protiofenzívy ukrajinskej armády,“ uviedol Unian a dodal, že ide o pozíciu strategicky dôležitú z hľadiska ofenzívy vedenej južne od Bachmutu.

Ukrajinskí vojaci teraz v oslobodenej dedine upevňujú svoje pozície, uviedol kapitán Iľja Jevlaš z východného veliteľstva. „My, vojaci 80. samostatnej výsadkovej útočnej brigády, 5. samostatnej útočnej brigády, samostatnej útočnej brigády polície Ljuť sme splnili úlohu – obec Kliščijivka sme oslobodili od okupantov. Nepriateľ však neustáva v pokusoch ju znovu dobyť,“ uvádzajú vojaci vo videu zverejnenom na Facebooku policajnej brigády.

Dramatické zábery: ako Ukrajinci oslobodili Robotyne
Video
Protiofenzíva pokračuje, ruskí okupanti ustupujú. Ukrajinci oslobodili obec Robotyne v Záporožskej oblasti a sú odhodlaní pokračovať v boji. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že „nepriateľ pokračoval v útočných operáciách, márne sa pokúšal vytlačiť ruských vojakov z obcí Kliščijivka a Andrijivka“. Kliščijivka leží zhruba dva kilometre severne od Andrijivky. K správam o strate Kliščijivky sa ruské ministerstvo doteraz nevyjadrilo, napísal server Meduza.

121 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine