Moskva stráca kontrolu. Správy o vážnom stave Kadyrova narušujú stabilitu v Čečensku

Správy o vážnom zdravotnom stave čečenského lídra Ramzana Kadyrova podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) poukazujú na závislosť ruského vodcu Vladimira Putina od Kadyrova v otázke, či v Čečensku bude naďalej stabilita. Informuje o tom web Kyiv Independent.

18.09.2023 11:51 , aktualizované: 23:38
Ramzan Kadyrov Foto: ,
Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov
debata (21)

Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany (GUR) podľa ukrajinských médií v piatok potvrdilo, že Kadyrov je v kóme. Avšak Kadyrov poprel dohady o jeho zdraví vo videozázname zverejnenom v nedeľu.

ISW konštatuje, že destabilizácia vlády Kadyrova v Čečensku by bola veľkým úderom pre Putinom režim čiastočne aj preto, „aké dôležité bolo pre počiatočnú popularitu Putina v Rusku dosiahnutie stability v Čečensku prostredníctvom brutálnej a krvavej vojny".

Ruských predstaviteľov vrátane Kadyrova pravdepodobne znepokojuje, že pokračujúce dohady o stave jeho zdravia ovplyvnia dlhodobú stabilitu jeho kontroly nad Čečenskom.

Kremeľ údajne nemá informácie

Ruská vláda nedisponuje žiadnymi informáciami o zdravotnom stave čečenského vodcu Kadyrova, ktoré je v uplynulých dňoch predmetom špekulácií, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Informuje o tom TASR podľa správy televízie CNN.

Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov v sobotu uviedol, že spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a veľký podporovateľ vojny Ruska na Ukrajine Kadyrov je vážne chorý a jeho stav je kritický.

Kadyrov Čítajte aj Ruské telegramové účty zaplavili správy o smrti Kadyrova. Ten zverejnil krátke video

Na Kadyrovovom kanáli na platforme Telegram sa na druhý deň objavil videozáznam, na ktorom bol čečenský vodca zachytený počas prechádzky. „Dôrazne odporúčam každému, kto nevie na internete rozlíšiť pravdu od klamstiev, ísť sa prejsť, nadýchať sa čerstvého vzduchu a usporiadať si myšlienky,“ uviedol v sprievodnom komentári k videu. „Dážď vie byť úžasne osviežujúci,“ dodal. Nebolo však bezprostredne jasné, kedy videozáznam vznikol.

CNN pripomína, že tvrdenia týkajúce sa zdravotného stavu Kadyrova nie je možné nezávisle overiť.

Nové informácie o Kadyrovovi sa objavili v pondelok, keď prominentný ruský novinár Alexej Venediktov na Telegrame uviedol, že čečenský vodca sa na klinike v Moskve podrobuje hemodialýze v dôsledku zlyhania obličiek. Venediktov v minulosti šéfoval rozhlasovej stanici Echo Moskvy, ktorú ruské orgány vypli vlani v marci za spôsob, akým informovala o invázii na Ukrajinu.

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov sa hrá na vojakov
Video
Pozrite si absurdné propagandistické video čečenského diktátora dosadenéhío Moskvou Ramzana Kadyrova.

Peskov v súvislosti s údajným príchodom Kadyrova do Moskvy a otázkou, či sa stretol aj s Putinom, odpovedal, že k žiadnemu takémuto stretnutiu nedošlo a nemá k tomu viac čo dodať.

CNN pripomína, že už dlhšie kolujú informácie o Kadyrovových problémoch s obličkami a pečenou. Ich zdrojom sú údajne aj niektorí bývalí čečenskí predstavitelia. V marci tohto roka Kadyrov uviedol, že sa podrobil množstvu lekárskych testov a je „absolútne zdravý“.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Čečensko #Ramzan Kadyrov #vojna na Ukrajine #ISW