Gruzínsko obviňuje významného ukrajinského predstaviteľa z plánovania násilného prevratu

Gruzínsko v pondelok obvinilo vysokopostaveného predstaviteľa Ukrajiny z plánovania zvrhnutia gruzínskej vlády prostredníctvom organizácie hromadných nepokojov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

18.09.2023 15:05
Michail Saakašvili Foto: ,
Väznica v gruzínskom meste Rustavi, kde je väznený exprezident Michail Saakašvili
debata (6)

Gruzínske bezpečnostné služby uviedli, že námestník šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky a bývalý gruzínsky námestník ministra vnútra Georgij Lortkipanidze plánoval násilné zvrhnutie vlády. Medzi konšpirátormi boli podľa bezpečnostných služieb aj Gruzínci bojujúci proti Rusku na Ukrajine vrátane telesného strážcu uväzneného gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

Štát sa v rukách oligarchov stáva hrozbou pre demokraciu, tvrdí väznený gruzínsky novinár Gvarmia
Video
Keď sa kritika vlády skončí vykonštruovaným trestom, demokracia zomiera. „Ak sú slobodné média zastrašované vládou, spoločnosť sa musí vzoprieť". To sú slová väzneného gruzínskeho novinára Nika Gvaramiu. Za mrežami skončil, pretože sa dostal do ideového sporu s gruzínskou vládou. / Zdroj: TV Pravda/Peter Madro

Ukrajina Gruzínsko opakovane žiada, aby prepustilo Saakašviliho, ktorý má aj ukrajinské občianstvo a je jedným z poradcov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, píše AFP.

Georgia Saakashvili Čítajte aj Saakašvili je kosť a koža. Rusi ho zabíjajú gruzínskymi rukami, hromží Zelenskyj

Kyjev tvrdí, že gruzínske úrady na príkaz Kremľa „zabíjajú“ tohto exprezidenta, ktorého zdravie je oslabené. Žiadajú jeho prevoz na liečbu do zahraničia.

Gruzínsko toto podľa jeho vyjadrení „mimoriadnu“ eskaláciu v diplomatických vzťahoch odsudzuje.

vladimir putin Čítajte aj Gruzínci prekvapili Putina: Vravím si, zbláznili sa
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Gruzínsko #Vladimir Putin #Kyjev #Ukrajina #vojna na Ukrajine