Zachránia ukrajinské životy. Berlín dodal Kyjevu poľnú nemocnicu a pošle aj ďalšie bojové vozidlá

Nemecko dodalo Ukrajine najmodernejšiu poľnú nemocnicu a chystá aj ďalších 40 bojových vozidiel pechoty Marder. O obe dodávky sa postarala firma Rheinmetall. Berlín pritom na začiatku ruskej agresiu čelil kritike za to, že sa zdráhal Kyjevu pomáhať. Dnes patrí medzi najväčších podporovateľov Ukrajiny.

19.09.2023 05:30
nemecka polna nemocnica pre Ukrajinu Foto:
Ukrajinskí vojaci sa dva týždne učili poľnú nemocnicu skladať a opäť rozkladať.
debata (37)

Nemecké ministerstvo obrany zadalo pobočke Rheinmetall Mobile Systeme objednávku na poľnú nemocnicu a súvisiaci výcvik personálu presne pred rokom, v septembri 2022. Hodnota zákazky bola 9 miliónov eur. Nemocnica je v dvadsiatich rozkladacích kontajneroch, pre ktoré Ukrajina dostala aj desať nákladných áut s prívesmi.

Nemecká poľná nemocnica pre ukrajinských vojakov
Video
Zdroj: Rheinmetall

V nemocnici je 32 lôžok, z toho osem na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ďalej obsahuje operačnú sálu s priestormi na sterilizáciu, diagnostické prístroje (röntgen a počítačový tomograf), laboratórium a lekáreň, a tiež priestory pre administratívu a personál. Okrem spomínaných kontajnerov a stanov k poľnej nemocnici patria aj generátory elektrickej energie a zariadenia na výrobu medicínskych plynov. Má aj vlastné zariadenie na dekontamináci­u vody.

Citlivé zariadenia sú v kontajneroch vyhrievané a odpružené, aby prežili chlad a otrasy pri preprave po zemi, po vode či vzduchom. Sú schopné pracovať okamžite po vyložení. Práve na zaistenie mobility bol zameraný dvojtýždňový výcvik, na ktorom sa zúčastnilo desať ukrajinských vojakov. Do Nemecka prišli priamo z bojiska na Ukrajine. Piati mali predchádzajúci technický výcvik, piati zdravotnícky. Vo Friedrichshafene sa za 14 dní naučili skladať a rozkladať nemocnicu. Potom s ňou odišli na Ukrajinu.

Nemci poslali (obrnenú) kunu do ruského kurína
Video
Zdroj: Bundeswehr

„Dodržali sme svoje slovo a dodali sme ukrajinským ozbrojeným silám prvotriednu poľnú nemocnicu v extrémne krátkom čase. Muži a ženy pracujúce v našej spoločnosti a pre našich partnerov predviedli vynikajúce nasadenie pre tento projekt. Ani na jeden jediný deň sme nezabudli, aké dôležité je rýchle dodanie. Dúfame, že tento systém zachráni veľa životov na Ukrajine. Sme hrdí, že sme našimi špeciálnymi schopnosťami prispeli k podpore Rheinmetallu pre Ukrajinu,“ povedal Hauke Bindzus, riaditeľ Rheinmetall Mobile Systeme.

zväčšiť Nemecké bojové vozidlá Marder 1A3 pre Ukrajinu. Foto: Rheinmetall
nemecke bojove vozidla Marder pre Ukrajinu Nemecké bojové vozidlá Marder 1A3 pre Ukrajinu.

O podpore Rheinmetallu svedčia aj dodávky bojových vozidiel Marder. Ide o staršiu verziu týchto vozidiel Marder 1A3, ktorú Bundeswehr už vyradil. Firma ich odkúpila a už na jar 2022 na nich začala na vlastné náklady robiť generálne opravy. Po tom, čo nemecká vláda súhlasila s ich odoslaním na Ukrajinu, bolo prvých 20 kusov dodaných v marci 2023. V júni nemecká vláda zaplatila dodanie ďalších 20 Marderov a teraz objednala ďalších 40. Tým sa celkový počet Marderov dodaných Ukrajine Rheinmetallom zvýši na 80. Stroje z najnovšej objednávky budú postupne dodávať po 10 kusoch mesačne.

Pásové vozidlo Marder vyvinuli v 60. rokoch minulého storočia a nemecká armáda ich zaviedla do služby v roku 1971. Má trojčlennú posádku a prepraví ďalších šesť vojakov. Výzbroj tvorí kanón kalibru 20 mm, guľomet kalibru 7,62 mm a protitankové rakety MILAN. Verzia 1A3, ktorú dostáva Ukrajina, sa objavila na prelome 80. a 90. rokov a má zosilnený čelný pancier a upravený podvozok. Najnovšia verzia 1A5 má vylepšenú ochranu proti výbuchom mín a upravený interiér. Z viac ako 2 100 vyrobených Marderov je však vo verzii 1A5 iba približne 70 kusov, ktoré používa Bundeswehr. Preto Ukrajina dostane len staršie stroje.

Leopard 1 Čítajte viac Na čo môžu Ukrajinci použiť staré nemecké tanky Leopard 1?

© Autorské práva vyhradené

37 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #vojenská pomoc #ozbrojené sily #vojna na Ukrajine