Raketu, ktorá v Kosťantynivke zabila 17 civilistov, vypálili zrejme Ukrajinci

Na trhovisko v ukrajinskej Kosťantynivke v Doneckej oblasti 6. septembra zrejme omylom dopadla ukrajinská raketa vypálená komplexom Buk.

19.09.2023 10:45 , aktualizované: 15:30
Kosťantynivka Foto: ,
Ukrajinský vojak zisťuje pulz žene, ktorú usmrtil raketový útok na trhovisko v centre mesta Kosťantynivka 6. september 2023
debata (153)

Napísal to denník The New York Times po analýze tejto udalosti. Úder v Kosťantynivke bol čo do počtu civilných obetí jedným z najhorších na Ukrajine v posledných mesiacoch. Podľa oznámenia ukrajinského ministra vnútra Ihora Klymenka pri ňom 17 ľudí zahynulo a 32 ďalších utrpelo zranenie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zhruba dve hodiny po zásahu trhoviska obvinil z útoku Rusko, ktoré od začiatku invázie mnohokrát podniklo útoky na ukrajinské civilné ciele.

Výbuch rakety na trhovisku v Kosťantynivke pripisovaný Rusom.

Video

K záveru, že Kosťantynivku ale pravdepodobne zasiahla ukrajinská strela, novinári The New York Times dospeli okrem iného na základe analýzy trajektórie rakety, ako aj preskúmania miesta jej dopadu.

Dráhu letu pritom analyzovali na základe videozáznamu zverejneného Zelenským, na ktorom sa otáčajú ľudia, keď počujú zvuky približujúcej sa rakety, a na strechách zaparkovaných automobilov je viditeľný jej odraz. Podľa novinárov amerického denníka raketa priletela z miest, ktoré sú pod kontrolou Ukrajiny.

Ukrajinský vojak zisťuje pulz žene, ktorú...
Zdravotníci a miestni nesú telo muža, ktorý...
+4Mŕtve telo leží na zemi pred horiacou tržnicou...

Niekoľko minút pred zásahom trhoviska v Kosťantynivke sa okrem toho v miestnej skupine na platforme Telegram objavila správa o odpálení dvoch ukrajinských rakiet zeme-vzduch z mesta Družkivka asi 16 kilometrov od Kosťantynivky.

Odpálenie rakety počuli aj reportéri The New York Times, ktorí boli v tom čase v Družkivke. To sa pritom časovo zhodovalo so zásahom trhoviska v Kosťantynivke, kam raketa dopadla o štyri minúty neskôr.

Kostiantynivka, ruské bombardovanie, vojna na Ukrajine Čítajte viac 560. deň: Najhorší útok za posledné mesiace. Rusi pri barbarskom útoku na trhovisko zabili najmenej 16 ľudí

Počkajte na výsledky vyšetrovania, vyzýva Kyjev

Oddelenie strategickej komunikácie ukrajinskej armády vyzvalo médiá, aby počkali na výsledky oficiálneho vyšetrovania raketového útoku na tržnicu v meste Kosťantynivka. Vyjadrilo sa tak po článku novín The New York Times, podľa ktorého bol úder zo 6. septembra „tragická nehoda“ spôsobená ukrajinskou raketou a nie ruským ostreľovaním. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

„Za účelom objasnenia okolností raketového útoku začala Bezpečnostná služba Ukrajiny 6. septembra trestné konanie podľa článku 438 Porušenie zákonov a zvykov vojny. V súčasnosti sa koná oficiálne vyšetrovanie. Do jeho ukončenia je vyjadrovanie sa k akýmkoľvek podrobnostiam o incidente zákonom zakázané a neodporúčané,“ uviedlo oddelenie vo vyhlásení pre Ukrajinskú pravdu. Poukázalo pritom na to, že akékoľvek komentáre a domnienky „môžu a použijú ruskí propagandisti“.

153 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #systém Buk