Prezidentka pripomenula, že počet ľudí ohrozených chudobou rastie nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Zväčšujú sa aj hospodárske rozdiely medzi krajinami a klimatická kríza už teraz spôsobuje nevyčísliteľné hospodárske straty a obete na ľudských životoch.
Čítajte viac Čaputová: Vo voľbách treba hľadať najväčšiu mieru stotožnenia sa so stranouČaputová podľa svojich vyjadrení tento summit vníma ako výzvu pre všetkých, aby sme spoločne pre udržateľný rozvoj našej planéty urobil viac. „Som rada, že Slovensku sa darí v napĺňaní viacerých ambícií. Zlepšujeme kvalitu našich vôd a pomaly sa zlepšuje aj kvalita nášho ovzdušia alebo energetická efektívnosť. Potrebujeme však zabrať v oblasti odstránenia generačnej chudoby a zlepšiť prístup k vzdelávaniu detí, ktorých sa generačná chudoba priamo týka. A to je veľmi konkrétny záväzok Slovenska, ktorý na summite zaznel,“ uviedla prezidentka.
Čítajte viac Čaputová priletela do New Yorku. Poslednýkrát ako prezidentka vystúpi na pôde OSNPripomenula tiež, že medzinárodné úsilie v oblasti plnenia cieľov udržateľného rozvoja (Sustainable Development Goals – SDG) čiastočne spomalili krízy ako pandémia ochorenia COVID-19, čo však nemôže byť naším ospravedlnením. „Na plnenie cieľov SDG potrebujeme aj silné verejné inštitúcie a účasť všetkých zainteresovaných vrátane občianskej spoločnosti,“ povedala.
Prezidentka uviedla, že v SR sa 85 percent elektrickej energie vyrába s nulovými emisiami a krajina v najbližších siedmich rokoch použije päť percent svojho HDP na dekarbonizáciu ekonomiky a zvýšenie využitia obnoviteľných zdrojov energie. Pripomenula aj kroky v oblasti revitalizácie riek, lesných plôch či zvyšovanie rozlohy bezzásahových území v národných parkoch.
V oblasti chudoby SR v najbližších ôsmich rokoch investuje takmer jednu miliardu eur na integráciu okrajových rómskych komunít, ktoré často čelia generačnej chudobe.
Čaputová rokovala so Stoltenbergom i Zelenským
Prezidentka Čaputová absolvovala popri účasti na všeobecnej rozprave 78. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku viacero bilaterálnych rokovaní, okrem iných aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským či moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou. Za významné témy VZ OSN označila Čaputová vojnu na Ukrajine a bezpečnosť Európy.
„Teší ma, že lídri z celého sveta považujú našu krajinu za rešpektovaného partnera,“ napísala v utorok na sociálnu sieť Facebook. Stretla sa tiež s prezidentkou Slovinska Natašou Pirc Musarovou, švajčiarskym prezidentom Alainom Bersetom, španielskym premiérom Pedrom Sánchezom, dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou či prezidentom Severného Macedónska Stevom Pendarovským.
S kenským prezidentom Williamom Rutom rokovala o prehĺbení spolupráce v oblasti ekologického hospodárstva, elektromobility a kybernetickej bezpečnosti. „Zhodli sme sa, že zelená tranzícia je najlepšou odpoveďou nielen na klimatickú krízu, ale aj celosvetovo udržateľný rozvoj,“ uviedla s tým, že prechod na zelenú ekonomiku predstavuje príležitosť aj pre slovenské firmy uplatniť sa na rýchlo rastúcom africkom trhu.
Na večernej recepcii sa má Čaputová stretnúť aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý vystúpil s prejavom pred VZ OSN v utorok. Čaputová má svoj prejav naplánovaný na stredu.
Čítajte viac Zelenskyj v OSN: Rusko používa potraviny a ich nedostatok ako zbraň