UNESCO pridalo Žateckú chmelársku oblasť na zoznam kultúrneho dedičstva

České mesto Žatec a Žatecký chmeľ sa v pondelok stali súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Stalo sa to počas 45. zasadania Komisie svetového kultúrneho dedičstva Organizácie spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v saudskoarabskom Rijáde.

19.09.2023 12:25
chmeľ Foto:
debata

„Práve sme zapísali Žatec a oblasť Žateckého chmeľu, Česko. Gratulujeme!“ oznámilo UNESCO na sociálnej sieti X (predtým Twitter). České ministerstvo kultúry na rovnakom mieste reagovalo, že ide o prvú oblasť pestujúcu chmeľ s takouto poctou. Označenie sa vzťahuje na chmeľnice, miesta na spracovanie chmeľu a historické centrum Žatca.

UNESCO, jericho, izrael, palestína Čítajte viac Staré Jericho bude na zozname UNESCO ako palestínska pamiatka

„Je to kultúrna krajina po stáročia formovaná tradíciou pestovania najznámejšej odrody chmeľu na svete používanej na výrobu piva a obchodovania s ňou. Tieto prvky ilustrujú vývoj agroindustriálnych procesov a socioekonomického systému pestovania, sušenia, certifikovania chmeľu a obchodovania s ním od neskorého stredoveku do súčasnosti,“ uvádza UNESCO vo vyhlásení.

2275989561 Čítajte viac Nová kultúra pitia piva: klasická krčma, kde sa chodí len na „orosené“, vymiera. Spolu s ňou aj smädní štamgasti

Žatecký chmeľ je odroda známa svojou arómou, ktorá sa vyváža až do Japonska. Česká republika má aktuálne na zoznam svetového kultúrneho dedičstva zapísaných 17 položiek.

debata chyba
Viac na túto tému: #UNESCO #chmeľnice