Ukrajina odmietla prevziať desať Leopardov, potrebovali nutne opravu

Ukrajinská armáda odmietla prevziať desať nemeckých tankov Leopard 1A5, pretože nevyhnutne potrebovali opravu. Zistil to nemecký týždenník Der Spiegel. Odborníci nemeckého ministerstva obrany došli k záveru, že tieto tanky boli také opotrebované po výcviku ukrajinských vojakov v Nemecku, že potrebovali opraviť.

20.09.2023 07:30
leopard 1 Foto: ,
Vojak prechádza okolo bojového tanku Leopard 1 A4 vystaveného v kasárňach Graf Stauffenberg v Sigmaringene, Nemecko.
debata (33)

Der Spiegel tiež napísal, že podobný problém sa objavil aj pri niektorých tankoch tohto typu, ktoré na Ukrajinu dorazili už v júli. Išlo o obrnencov, ktoré boli v skladoch nemeckých zbrojoviek a ktoré boli prvou časťou plánovanej veľkej dodávky tankov.

Príprava na Rusov. Ukrajinci takto krotili v Nemecku Leopardy
Video

Agentúra DPA s odvolaním sa na ministerstvo obrany v Berlíne napísala, že rezort chce v reakcii na tento problém posilniť technickú spoluprácu s ukrajinskou stranou. Plánuje vyškoliť ukrajinských technikov, ktorí budú tanky opravovať. Tento výcvik sa má začať čoskoro a Ukrajina dostane z Nemecka aj náhradné diely k tankom a špeciálne náradie.

Leopard 1 Čítajte viac Na čo môžu Ukrajinci použiť staré nemecké tanky Leopard 1?

DPA uvádza, že Ukrajina na Nemecko naliehala, aby jej tanky poslalo čo najskôr, pokojne aj pred ukončením technického výcviku. Po kontrole tankov sa ukázalo, že na niektorých z nich budú stačiť jednoduché opravy, ktoré možno vykonať v poľskom Rzeszove, odkiaľ západná vojenská technika na Ukrajinu často mieri.

Nemecká spolková vláda tento rok vo februári sľúbila Ukrajine, že jej poskytne stovku bojových tankov Leopard 1. Ide o starý typ obrnencov, ktorých bundeswehr vyradil z výzbroje už pred dvadsiatimi rokmi. Berlín ukrajinskej armáde, ktorá už viac ako rok a pol bojuje proti ruským inváznym jednotkám, dodáva okrem ďalšej vojenskej techniky aj moderné tanky Leopard 2.

Nemecko má v úmysle najmenej 30 tankov Leopard 1A5 vybaviť zariadením pre nočné videnie, a zvýšiť tak ich bojaschopnosť v noci.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #tank leopard