Po ostrých slovách Zelenského prišla chvála. Verchovna rada sa poďakovala Varšave za pomoc proti Rusku

Ukrajinský parlament v návrhu rezolúcie vyjadril vďačnosť poľskému parlamentu za solidaritu s ukrajinským ľudom v boji proti agresii Ruska a za slobodu a nezávislosť.

21.09.2023 15:11
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí na pôde OSN k situácii na Ukrajine 20. septembra 2023
debata (4)

Ukrajinský parlament, Verchovna rada, sa poľskému ľudu poďakoval za jeho výnimočnú pomoc, uvádza sa v návrhu rezolúcie na jeho webovej stránke.

V návrhu rezolúcie sa píše, že Ukrajina a ukrajinský ľud oceňujú výraznú podporu Poľska v boji proti invázii Ruska. Rada v dokumente vyjadruje aj hlbokú vďaku poľskému parlamentu, ktorého mandát sa túto jeseň končí, za jasný a aktívny postoj pri podporovaní Ukrajiny.

Zelenskyj sa takto pustil do susedov a nahneval Poliakov.

Video
Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Tvrdé slová Zelenského na pôde OSN. "Európskym priateľom" vytkol nepriame napomáhanie Moskve

Ako sa ďalej v návrhu rezolúcie uvádza, počas vyše 18 mesiacov vojny poľský Sejm a Senát (dolná a horná komora parlamentu), podávali pomocnú ruku Ukrajine a urobili pre ňu veľa, vrátane podporovania členstva v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Poľský parlament patril medzi prvé zákonodarné zhromaždenia, ktoré prijali rezolúciu na podporu Ukrajiny a žiadali, aby sa ruskí zločinci zodpovedali pred medzinárodnými súdmi za vojnové zločiny a vraždenie, uviedla Rada v Kyjeve.

Navrhovaná rezolúcia zdôrazňuje, že zákon prijatý v poľskom parlamente, ktorý umožnil dodávky zbraní Ukrajine, treba vnímať ako „jeden z najdôležitejších v dejinách“. Ukrajinský parlament je podľa dokumentu vďačný poľskému Sejmu za jeho rezolúciu, ktorá označuje Rusko za krajinu podporujúcu terorizmus a ruský režim za teroristický.

Parlament v Kyjeve plánuje hlasovať o návrhu rezolúcie na najbližšom zasadnutí, ktoré bude s najväčšou pravdepodobnosťou na budúci týždeň.

Volodymyr Zelenskyj, OSN Čítajte viac Zelenskyj sa oboril na susedov pre obilie. Poliaci mu odkázali, že môžu stratiť chuť podporovať Ukrajinu
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Ukrajina