Stačili rakety a drony. Ukrajina úspešne narušila ruskú vojenskú nadvládu v Čiernom mori

Ukrajina s použitím rakiet a námorných dronov ukrajinskej produkcie do značnej miery narušila v Čiernom mori ruskú vojenskú nadvládu.

21.09.2023 17:14
Čiernomorská flotila / Loď / Foto:
Lode ruskej Čiernomorskej flotily v prístave v meste Novorossijsk
debata (21)

Uviedol to denník The Wall Street Journal, podľa ktorého tým Kyjev okrem iného dosiahol obnovenie prevádzky odetských prístavov, kam v poslednom čase doplávali ukrajinským koridorom prvé obchodné lode od začiatku ruskej invázie z februára 2022.

NATO ukázalo silu v Čiernom mori.

Video

„Aby sme zaistili našu bezpečnosť aj do budúcnosti, musíme začať brániť svoje pobrežie, a to od pobrežia nepriateľa,“ uviedol veliteľ ukrajinského námorníctva, viceadmirál Oleksij Nejižpapa.

Na začiatku vojny mala ruská Čiernomorská flotila nad ukrajinským námorníctvom početnú prevahu 12:1, uvádza americký denník, podľa ktorého námorné sily Kyjeva neboli v tej dobe považované za príliš významné. Ukrajina vtedy navyše urýchlene potopila svoju vlajkovú loď fregatu Hetman Sahajdačnyj, toho času v opravárenských dokoch v Mykolajive, aby nepadla do rúk nepriateľa.

Sevastopol, krym, vojna, Čítajte viac Úspešný útok na prístav Sevastopoľ. Čo sa tam Ukrajincom podarilo zasiahnuť?

V odeských prístavoch bola so začiatkom vojny zastavená všetka prevádzka. Obyvatelia Odesy mohli voľným okom pozorovať ruské vojnové lode, ktoré zo svojich pozícií na obzore ostreľovali mesto a zároveň sa pripravovali na vylodenie vojsk.

V súčasnej dobe sa ale ruské vojnové plavidlá už neodvážia plávať do severozápadnej časti Čierneho mora. Ruská Čiernomorská flotila od začiatku vojny utrpela pri ukrajinských útokoch ťažké straty a bezpečná pre ňu už nie je žiadna oblasť Čierneho mora, uvádza Wall Street Journal.

Ukrajinské útoky v posledných týždňoch mieria na ruské prístavy a stanovištia v krymskom Sevastopole a pevninskom Norossijsku. V stredu Kyjev uviedol, že zasiahol veliteľské stanovište Čiernomorskej flotily na Kryme a minulý týždeň odborníci usúdili, že ukrajinské sily 13. septembra poškodili ruskú ponorku triedy Kilo a veľkú výsadkovú loď triedy Ropucha. Zničenie doku podľa vojenských analytikov navyše skomplikuje plánované ruské námorné operácie.

Ako ukrajinský morský kamikadze dron prenikol cez ruskú obranu

Video

Ukrajina, ktorá nemá možnosť do námorného boja proti Rusku vyslať konvenčné vojnové plavidlá, operuje najmä pomocou niekoľkých typov dronov ukrajinskej výroby, ktoré dokážu prekonať aj veľké vzdialenosti.

„Je zrejmé, že práve kvôli námorným dronom je nepriateľ napätý, necíti sa bezpečne ani vo svojich domovských prístavoch, nieto ešte na mori,“ uviedol Nejižpapa.

Vojna v Čiernom mori vstúpila do novej fázy s júlovým odchodom Ruska z obilných dohôd, ktoré okrem iného zaručovali bezpečný vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov z obliehaných prístavov. Zároveň však zväzovali ruky ukrajinskej armáde, píše WSJ.

Viceadmirál uviedol, že Ukrajina nemá v úmysle zasahovať do civilnej lodnej dopravy v Čiernom mori. Upozornil však, že podľa dohody zo San Rema z roku 1994 o medziná­rodnom práve v prípade námornej vojny má Kyjev právo cieliť na komerčné plavidlá, ktoré podľa neho pomáhajú ruskej armáde vo vojnovom úsilí, alebo ktoré sprevádzajú ruské vojnové lode a lietadlá. „Sú to úplne legitímne ciele,“ uviedol.

Dron Čítajte viac Útok podomácky vyrobenými námornými dronmi je husársky kúsok
21 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Čierne more #čiernomorská flotila