Magnát Rupert Murdoch odchádza z televízie Fox a z News Corp

Mediálny magnát Rupert Murdoch odstupuje z vedenia materskej spoločnosti televízie Fox a multimediálneho holdingu News Corp. Murdoch sa stane emeritným predsedom predstavenstiev oboch spoločností. Vedenie firiem prevezme jeho syn Lachlan. Informuje o tom agentúra AP.

21.09.2023 18:30
Rupert Murdoch Foto: ,
Rupert Murdoch na snímke z roku 2018.
debata

„Sme vďační, že bude slúžiť ako emeritný predseda predstavenstva, pričom vieme, že obom spoločnostiam bude poskytovať cenné rady,“ uviedol Lachlan Murdoch.

Murdoch založil okrem spravodajskej televízie Fox News aj televíznu sieť Fox, ktorá ako prvá úspešne konkurovala takzvanej veľkej trojke ABC, CBS a NBC. Taktiež je vlastníkom denníkov The Wall Street Journal a New York Post.

Dnes už 92-ročný magnát je považovaný za mocnú postavu v konzervatívnom svete. Prispela k tomu najmä spravodajská televízia Fox News, ktorá začala vysielať v roku 1996 a značne ovplyvnila televízny biznis aj politiku v USA. Fox News často stiera hranice medzi spravodajstvom a komentárom. Ako tvrdí AFP, uprednostňuje najmä postavy z prostredia pravice, ktoré „občas ignorovali fakty pri presadzovaní straníckych naratívov“.

Tucker Carlson Čítajte viac Najpopulárnejšia osobnosť Fox News, Tucker Carlson, opúšťa televíziu

V liste zamestnancom Murdoch prisľúbil, že sa bude naďalej angažovať vo Foxe a televízii ponúkať svoje nápady. „Naše spoločnosti sú spoločenstvami a ja budem ich aktívnym členom. Kritickým okom budem sledovať naše vysielanie a s veľkým záujmom budem čítať naše noviny, webové stránky a knihy,“ napísal v liste.

Zatiaľ nie je známe, prečo Murdoch ohlásil svoj koniec práve teraz. AP to označuje za iróniu, pretože o niekoľko dní má vyjsť kniha s názvom „Koniec Fox News“ od jeho životopisca Michaela Wolffa. Autor v knihe špekuluje, čo sa stane so sieťou po odchode „patriarchu.“

Spoločnosť Fox však má za sebou ťažký rok, keď musela zaplatiť 787 miliónov dolárov za urovnanie žaloby za urážku na cti v súvislosti so spravodajstvom obsahujúcim nepravdivé tvrdenia po prezidentských voľbách v roku 2020. Krátko na to vyhodili aj svoju najpopulárnejšiu osobnosť Tuckera Carlsona.

Svoje impérium Murdoch vybudoval z jediných novín v austrálskom Adelaide, ktoré zdedil po svojom otcovi, a stal sa multimiliardárom. Časopis Forbes v roku 2020 odhadol čistý majetok rodiny Murdochovcov na približne 19 miliárd dolárov.

Fox news Čítajte viac Fox News urovnala spor s výrobcom volebných systémov za ohováranie. Zaplatí 787,5 milióna dolárov
debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Rupert Murdoch #Fox News