Irán predstavil na vojenskej prehliadke dron s "najdlhším doletom na svete"

Irán predstavil v piatok na vojenskej prehliadke v Teheráne najnovšiu armádnu techniku. Je súčasťou je "dron s najdlhším doletom na svete" či balistické a hypersonické rakety. Prehliadka sa konala pri príležitosti výročia vojny s Irakom z 80. rokoch 20. storočia, informovali iránske štátne médiá.

22.09.2023 13:36
Irán, dron, prehliadka Foto: ,
Drony na vojenskej prehliadke v Teheráne.
debata (1)

Prehliadku odvysielala v priamom prenose televízia. Drony predvedené na tejto akcii mali názvy Mohádžer, Šáhid a Araš.

Islamská republika už minulý mesiac oznámila, že vyvinula vyspelý dron Mohádžer-10 s predĺženým doletom, väčším trvaním letu a s väčšou hmotnosťou nákladu.

Má operačný dolet 2 000 kilometrov a môže letieť až 24 hodín, napísali štátne médiá. Hmotnosť nákladu môže dosiahnuť 300 kilogramov, teda dvojnásobok kapacity dronu Mohádžer-6.

Iránsky dron Čítajte viac Rusko pomocou Iránu zhotovuje zbrane, ktoré výrazne ovplyvnia vojnu, varujú americké tajné služby

Spojené štáty obvinili Irán z poskytovania bezpilotných lietadiel Rusku, ktoré ich využíva vo vojne proti Ukrajine. Washington preto v utorok rozšíril sankcie súvisiace s Iránom. Irán popiera, že poskytuje drony Rusku pre vojnu na Ukrajine.

Irán, drony, Ukrajina, Rusko Čítajte viac Expertka: Iránci s Rusmi spolupracujú, ale nemajú ich radi. A akú rolu hrá Čína?

„Naše sily zaisťujú bezpečnosť v tomto regióne a v Perzskom zálive,“ povedal iránsky prezident Ebráhím Raísí na piatkovej prehliadke v Teheráne. „Môžeme naučiť ľudí v tomto regióne, že dnešnou cestou je odpor. To, čo nepriateľove sily donúti stiahnuť sa, nie je podriadenie a ustupovanie, ale odpor,“ dodal.

Video zverejnené minulý mesiac iránskymi médiami zachytávalo okrem inej vojenskej techniky aj dron Mohádžer-6 s textom „Pripravte si úkryty“ v perzštine a hebrejčine. Išlo o narážku na zarytého nepriateľ Iránu, Izrael.

Iránsko-iracká vojna vypukla 22. septembra 1980, keď sily vtedajšieho irackého prezidenta Saddáma Husajna vpadli do Iránu. Konflikt, ktorý bol ekonomiky zničujúci a vyžiadal si najmenej pol milióna mŕtvych, sa skončil v slepej uličke v auguste 1988.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán