Aktivisti z Letzte Generation varovali, že plánujú prerušiť Berlínsky maratón

Ekologickí aktivisti zo skupiny Letzte Generation (Posledná generácia) oznámili, že chystajú protestné akcie počas víkendového Berlínskeho maratónu. Žiadne podrobnosti svojich plánov nezverejnili, píše agentúra DPA.

22.09.2023 14:52
Nemecko, klimatickí aktivisti, Letzte Generation Foto: ,
Archívna snímka.
debata (2)

„Pretože zrejme nie je jasno: Áno, plánujeme prerušiť Berlínsky maratón. Pred klimatickou katastrofou neutečieme,“ uviedla skupina v krátkom vyhlásení.

V sobotu sú naplánované v Berlíne preteky na kolieskových korčuliach, v nedeľu potom bežcov čaká maratón. Cieľ oboch pretekov sa nachádza neďaleko Brandenburskej brány, ktorú aktivisti z Letzte Generation minulú nedeľu znečistili oranžovou farbou.

Brandenburská brána, klimatickí aktivisti, protest, berlín, Letzte Generation Čítajte viac Klimatickí aktivisti v Berlíne postriekali farbou Brandenburskú bránu

DPA píše, že berlínska polícia vo štvrtok vyhlásila zákaz protestných akcií pri maratóne. Na nedeľňajšiu akciu bude dohliadať 650 strážcov poriadku, v sobotu vyrazí k trase pretekov v jazde na kolieskových korčuliach 500 policajtov. Na Berlínskom maratóne, ktorý je jedným z najznámejších pretekov tohto typu na svete, očakávajú organizátori účasť skoro 50 000 športovcov.

Účastníkov teraz vyzvali na pokojné preteky. „Chceme pokojnú a tolerantnú bežeckú akciu. Pre ľudí je to vrchol, takže akékoľvek narušenie je zlé,“ povedal DPA Jürgen Lock z usporiadateľskej spoločnosti SCC Events. Uviedol, že organizátori sú neustále v kontakte s políciou a sú dobre pripravení.

Nemecko, klimatickí aktivisti, Letzte Generation Čítajte viac Ukážeme Berlínu! Klimatickí aktivisti ohlásili neobmedzenú vlnu protestov

Skupina Letzte Generation sa snaží nemeckú vládu aj verejnosť prinútiť k rýchlemu skoncovaniu s používaním áut so spaľovacími motormi a k lepšej ochrane ovzdušia. Aktivisti často v mestách blokujú dopravu. Posadia sa pri tom na vozovku alebo sa k nej prilepia. Vo štvrtok pri proteste na desiatkach miest v Berlíne zvolili novú taktiku: pred autami pomaly pochodovali, čím donútili vodičov ísť krokom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ekologickí aktivisti #klimatickí aktivisti #Letzte Generation