Pokrytectvo? Zelená ministerka jazdila v USA autobusom. Za ňou letel prázdny tryskáč

Vodu káže a víno pije. Nemecká šéfka diplomacie Annalena Baerbocková čelí po návšteve USA kritike. Chválila sa totiž ekologickou dopravou autobusom. Letieť pre ňu aj tak musel prázdny vládny špeciál. Podľa opozičných politikov sa tým odhalila "pseudomorálka" Zelených.

22.09.2023 16:45
Nemecká šéfka diplomacie Annalena Baerbocková Foto: ,
Nemecká šéfka diplomacie Annalena Baerbocková počas návštevy USA.
debata (16)

Ministerka odletela z Berlína vládnym špeciálom a pristála v Austine v Texase. Tam nastúpila do autobusu a išla dve a pol hodiny do Houstonu, všíma si idnes.cz.

„Ak chcete spoznať a ochutnať skutočnú Ameriku, samozrejme nemôžete len prejsť okolo naozajstného texaského barbecue grilu,“ napísala o svojej ceste v USA na instagramovom profile.

leopard 2 Čítajte viac Leopardy na Ukrajinu bez súhlasu Nemecka? Berlín to bude tolerovať

„Čo však nespomenula, je, že jej vládny Airbus letel z Austinu prázdny 236 kilometrov do Houstonu,“ podotkol nemecký denník Bild. Airbus A350 podľa denníka spotrebuje šesť ton paliva za hodinu. Keďže bol na trase Austin – Houston vo vzduchu 45 minút, podľa týchto prepočtov spotreboval 4,5 tony paliva.

Bild tiež upozorňuje, že na vojenskej základni vo Wichita Falls, kde sa nachádzajú nemeckí vojaci, nemali vhodné výstupné schody pre A350. Museli ich preto zohnať na inom letisku za 10-tisíc dolárov.

Ministerstvo zahraničia uviedlo, že od roku 2014 federálna vláda finančne kompenzuje dopad na klímu spôsobenú služobnými cestami lietadlom a autom.

Takto sa chystá Luftwaffe na najväčšie letecké cvičenie NATO
Video

Na ministerke a spolupredsedníčke Zelených však nenechali nitku suchú jej politickí kolegovia. Podľa poslankyne za Kresťanskodemo­kratickú úniu (CDU) Christinu Stumpperovú sa v plnej nahote ukázala „zelená pseudomorálka“. „Baerbocková káže ochranu klímy, ale nedrží sa vlastných zásad. Typická zelená: veľká prázdna show“.

„Kým Annalena Baerbocková cestuje naprieč USA v autobuse šetrnom k ​​životnému prostrediu a robí krásne fotky, prázdny vládny tryskáč letí za ňou. Zelení obťažujú celú krajinu pod zámienkou ochrany klímy a medzitým ministerka zahraničia lieta po svete a plytvá nezmyselne kerozínom. Ochrana klímy hrá len sekundárnu úlohu v politickej show zelených,“ napísal generálny sekretár bavorskej Kresťansko-sociálnej únie Martin Huber.

Je čas NATO! Čaputová ako pilotka, defilé lídrov aliancie v 'bojovej' verzii
Video

Baerbocková potom, ako sa ujala postu ministerky, sľúbila, že bude cestovať tak neškodne voči klíme, ako to len bude možné. Z analýzy jej deväťdesiatich zahraničných návštev vyplýva, že iba trikrát využila pravidelné letecké linky. Inak cestovala lietadlom Bundeswehru.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Annalena Baerbocková