Väzneného opozičného politika Navaľného opäť poslali na samotku

Väznený ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj je opäť v trestnej cele. Jeho v poradí dvadsiaty "pobyt" na samotke bude trvať štyri dni. Táto informácia bola podľa agentúry DPA zverejnená v piatok na platforme X prostredníctvom kanálu Alexey Navalny, ktorý spravujú politikovi spolupracovníci na slobode.

22.09.2023 19:24
Alexej Navaľnyj Foto: ,
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas videohovoru z väzenia. Archívna snímka
debata (8)

Navaľnyj v statuse vysvetlil, že z trestnej cely ho pustili vo štvrtok o 17.00 h miestneho času, ale v piatok o 08.00 h ho na stiesnenú samotku vrátili. Tentoraz bude jeho izolácia trvať štyri dni.

„Prečo tak krátko? Lebo presne o štyri dni mám pojednávanie na odvolacom súde,“ napísal Navaľnyj. Dodal, že príslušní úradníci budú tak môcť potom na súde tvrdiť, že jeho práva sa neporušujú, keďže vtedy už nebude v trestnej cele. „To je milé,“ uzavrel Navaľnyj s tým, že všetko „je ako obvykle“.

Navaľnyj sa momentálne nachádza vo väzenskom tábore v meste Melechovo ležiacom 250 kilometrov východne od Moskvy. Vo väzení je už dva a pol roka za údajný podvod. V auguste tohto roku bol v inom procese odsúdený na 19 rokov väzenia za extrémizmus. Odvolacie konanie proti tomuto rozsudku sa začne 26. septembra.

Navalnyj Krasikov Čítajte viac Putin chce späť svojho nájomného vraha. Dá zaň Navaľného?

Ľudskoprávni aktivisti označujú 47-ročného Navaľného za politického väzňa. V rámci kampane za Navaľného oslobodenie jeho spolupracovníci v rôznych mestách v zahraničí počas leta vystavovali maketu trestnej cely, v akej si odpykáva disciplinárne tresty.

Ide o miestnosť s rozmermi 2,5 krát tri metre s kovovou pričňou pripevnenou k stene, zamrežovaným vetracím otvorom namiesto okna, betónovou podlahou, plechovým umývadlom a tzv. tureckým WC.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj