30 rokov unikal spravodlivosti: Taliansky mafiánsky boss Denaro je v kóme

Taliansky mafiánsky boss Matteo Messina Denaro je v kóme. Informovala o tom agentúra ANSA. Šesťdesiatjedenročný Messina Denaro je šéfom sicílskej mafie Cosa Nostra a 30 rokov sa mu darilo unikať pred spravodlivosťou. Nakoniec bol chytený tento rok v januári.

23.09.2023 10:07
Matteo Messina Denaro Foto:
Matteo Messina Denaro
debata

Massimo Denaro bol zatknutý, keď bol na ceste na jednu z najprestížnejších palermských kliník, kde sa mal podrobiť chemoterapii. Koncom roku 2020 mu bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva. Vo väzení sa podrobil liečbe a bol sledovaný onkologickým tímom nemocnice v L'Aquile. Po dvoch operáciách sa ale jeho zdravotný stav zhoršil a teraz mu podľa lekárov nezostáva žiadna nádej, uviedla ANSA. Messina Denaro upadol do kómy a v piatok večer mal byť odpojený od umelej výživy.

Messina Denaro bol po svojom zatknutí niekoľkokrát vypočúvaný, od prvého okamihu však uviedol, že nikdy nebude spolupracovať so spravodlivosťou. Nechal sa vraj dokonca počuť, že keby nebol chorý a nebol nútený vyhľadať liečbu na klinike, nikdy by ho polícia nechytila.

Miestna tlač označila Messina Denaru za posledného veľkého bossa sicílskej mafie. Vedenie Cosa Nostry prevzal po tom, čo boli zatknutí jej predchádzajúci šéfovia Bernardo Provenzano v roku 2006 a Salvatore Lo Piccolo o rok neskôr. Pred justíciou sa Messina Denaro skrýval od roku 1993. Na doživotie bol odsúdený kvôli bombovým útokom v roku 1993 vo Florencii, Ríme a Miláne, pri ktorých zomrelo desať ľudí, a za podiel na vraždách dvoch známych sudcov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina. Prokurátori ho obžalovali aj v súvislosti s mnohými ďalšími vraždami, ktoré sa pripisujú talianskej mafii. Do svojho chytenia patril medzi desať najhľadanejších zločincov sveta.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Cosa Nostra #talianska mafia #kóma