Smer Tokmak, zima nás nezastaví. Šéf ukrajinskej protiofenzívy na juhu verí vo veľký prielom

Prvým veľkým cieľom je dobyť strategické mesto Tokmak, uviedol generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý podľa CNN vedie protiofenzívu na juhu.

23.09.2023 13:20
Ukrajina, Andrijivka, Bachmut, vojna na Ukrajine Foto: ,
Veliteľ z 3. samostatnej ukrajinskej útočnej brigády vztyčuje ukrajinskú vlajku na frontovej línii v dedine Andrijivka pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v sobotu 16. septembra 2023.
debata (70)

Generál, ktorý vedie ukrajinskú protiofenzívu pozdĺž južnej frontovej línie, hovorí, že jeho sily prerazili vo Verbove a predpovedá, že príde ešte väčší prielom.

Ukrajinci ním ničia Rusov. Čo v útrobach skrýva nemecký leopard?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Na ľavom krídle [neďaleko Verbove] máme prielom a pokračujeme ďalej,“ povedal Oleksandr Tarnavskyj počas piatkového rozhovoru pre CNN. Pripustil však, že jeho jednotky postupujú pomalšie, ako sa očakávalo.

„Nie tak rýchlo, ako sa očakávalo, nie ako vo filmoch o druhej svetovej vojne,“ povedal. „Hlavnou vecou je nestratiť túto iniciatívu“.

Tvrdenie generála je jedným z posledných posledným náznakov ukrajinských predstaviteľov, že vo vojne s Ruskom dochádza k prienikom na južnom fronte. Ukrajinské sily v posledných týždňoch tvrdili, že prenikli cez prvú líniu ruskej obarny v Záporoží, čo je znakom toho, že Kyjev sa približuje k rozľahlej sieti opevnených zákopov pozdĺž južného frontu. Ruskom vymenovaní predstavitelia v okupovanom Záporoží poskytli iný obraz bojov uvádza CNN a dodáva, že nie je schopná overiť správy z bojiska ani jednej zo strán. Open-source analýza dostupného videa však naznačuje, že niektoré ukrajinské jednotky prešli cez dôležitú líniu ruskej obrany pri obci Verbove, uviedla americká televízia.

Nielen zbrane. Nemecká nemocnica zachráni ukrajinské životy
Video
Nemecko dodalo Ukrajine úplne novú poľnú nemocnicu. Berlín to urobil prostredníctvom spoločnosťou Rheinmetall, ktorá má na starosti jej vytvorenie, školenie personálu a podporu. / Zdroj: Rheinmetall

Tarnavskyj verí, že veľkým prelomom v protiofenzíve by bolo, keby Ukrajina dokázala dobyť Tokmak, strategický uzol pre Rusko, ktorý je jej prvým veľkým cieľom v boji na juhu. CNN začiatkom týždňa informovala, že ukrajinské sily sú stále asi 20 kilometrov od Tokmaku a snažia sa prelomiť viaceré vrstvy ruskej obrany.

„Verím, že áno (príde veľký prielom),“ povedal Tarnavskyj. „Myslím, že sa tak stane po Tokmaku.“ V súčasnosti sa (Rusi) spoliehajú na hĺbku svojej obrannej línie. Podľa generála väčším problémom ako „Surovikinova“ obranná línia sú „križovatky, stromoradia a mínové polia medzi stromami“. Malé nepriateľské skupiny sú podľa neho rozmiestnené presne a kompetentne, ale tlak ukrajinských oddielov ich prinúti sa stiahnuť.

Zničená dedina Robotyne na Ukrajine Čítajte viac NYT: Cena protiofenzívy: Viac mŕtvych, zhorených budov, zdevastovaná krajina

Generál pripustil, že na to, aby bola protiofenzíva úspešná, musia ukrajinské sily dosiahnuť aspoň mesto Tokmak. „Tokmak je minimálny cieľ,“ povedal. „Celkovým cieľom je dostať sa k našim štátnym hraniciam,“ dodal pre CNN.

Napriek priznaniu, že postup neprebiehal tak „rýchlo, ako sa očakávalo“, Tarnavskij pre CNN povedal, že zima protiofenzívu nespomalí. Intenzívne dažde na jeseň môžu spomaliť pohyb tankov, ale Tarnavskyj hovorí, že ukrajinské sily sa pohybujú v malých skupinách, väčšinou pešo.

„Počasie môže byť vážnou prekážkou postupu, ale vzhľadom na to, ako sa pohybujeme vpred, väčšinou bez vozidiel, si nemyslím, že výrazne ovplyvní protiofenzívu,“ povedal Tarnavsky v rozhovore pre CNN.

„Momentálne ani nepriateľ, ani my nepoužívame veľké formácie, roty, prápory alebo brigády. Používame útočné čaty, skupiny 10 až 15 mužov,“ vysvetlil. „Vykonávajú titansku prácu sústredenia nepriateľskej paľby na seba a využívajú všetky prostriedky, ktoré musia použiť, aby prežili.“

Jednou z príčin pomalého postupu bola podľa generála skutočnosť, že Rusko sa mohlo poučiť z iných ukrajinských ofenzív. „Rusi sa učia pomerne rýchlo, pretože nemajú inú možnosť. Ak sa nepoučia, budú porazení skôr,“ vysvetlil. Povedal, že Ukrajina tiež mení taktické postupy, prispôsobuje sa používaniu západného vybavenia, ako aj západnej taktiky.

Apokalypsa v Kliščiivke: čo po sebe zanechali Rusi
Video
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Na otázku o rastúcom odpore Západu voči pokračujúcim dodávkam zbraní Ukrajine, najmä v USA, kde niektorí vyjadrili pochybnosti o šanciach Kyjeva na úspech, Tarnavskij povedal, že rešpektuje ich názor.

„Nech je to názor skeptikov. Nie je to súťaž a nemáme na výber,“ povedal. „Chápem, že si niekto mohol predstaviť rozsiahle protiofenzívne operácie. Ale časy sa menia, nepriateľská taktika sa mení, zbrane sa menia“.

"Máme jeden cieľ – oslobodenie našich území. Akokoľvek je to ťažké, budeme pokračovať vo svojej práci. A chcem poďakovať aj skeptikom, ich kritika tiež ovplyvňuje úspešnosť našej úlohy,“ povedal. Poďakoval západným spojencom Ukrajiny za ich nepretržitú podporu a zaviazal sa, že s tankami a obrnenými vozidlami, ktoré dodali, bude zaobchádzať veľmi opatrne, uviedla televízia CNN.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine