Spojeným štátom hrozí 'vypnutie', Biden viní 'extrémistických' republikánov

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že "extrémistickí republikáni" nechcú dodržať dohodu o rozpočte, a tak na budúci týždeň hrozí ochromenie vlády a federálnych úradov takzvaným shutdownom, uviedli tlačové agentúry. Ide o situáciu, keď sú pre platobnú neschopnosť vlády paralyzované federálne úrady.

24.09.2023 06:21
Joe Biden Foto: ,
Joe Biden
debata (20)

„Malá skupina extrémistických republikánov nechce rešpektovať dohodu a za to by mohli zaplatiť všetci Američania,“ povedal Biden počas večere v Kongrese podľa agentúry AFP. Apeloval na republikánskych zákonodarcov, že musia pred termínom 30. septembra podniknúť okamžité kroky, aby zabránili ochromeniu vlády, napísala agentúra Reuters.

Dohoda uzavretá v máji medzi republikánskym vedením Kongresu a Bidenovou administratívou by mala umožniť financovať základné priority a stále by počas najbližších 10 rokov znížila rozpočtový deficit o bilión dolárov, pripomenul Biden.

Shutdown by poškodil bezpečnosť potravín, výskum rakoviny a programy pre deti, povedal Biden. Dodal, že zabezpečenie financovania vlády je jednou z hlavných funkcií Kongresu. „Nastal čas, aby republikáni začali robiť prácu, kvôli ktorej ich Amerika zvolila,“ povedal.

Biden tiež opísal svoju kampaň pred prezidentskými voľbami v budúcom roku proti pravdepodobnému republikánskemu vyzyvateľovi, bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ako bitku proti politickému extrémizmu.

„Prial by som si povedať, že ohrozenie našej demokracie sa skončilo naším víťazstvom v roku 2020, ale nestalo sa tak. Naša demokracia je stále v stávke,“ povedal.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #shutdown