578. deň: Odrezali sme Rusom logistickú trasu smerom na Bachmut, na ďalších pracujeme, tvrdí Ukrajina

Ukrajinská armáda tvrdí, že ozbrojené sily už dosiahli jednu logistickú trasu Rusov smerom na Bachmut v a pracujú na odrezaní ďalších. Ukrajinské ozbrojené sily prelomili ruské poľné opevnenia západne od obce Verbove, ale nejde o poslednú obrannú líniu Rusov v regióne, konštatuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Predná línia frontu na juhu sa posunula za protitankové "dračie zuby", po pechote sa dostali za ne aj vojenské vozidlá, tvrdí zase ukrajinský veliteľ pre denník Washington Post.

24.09.2023 07:10 , aktualizované: 21:09
sevastopol Foto: ,
Na satelitnom zábere sa valí dym z budovy veliteľstva ruskej čiernomorskej flotily v Sevastopole na Kryme v piatok 22. septembra 2023 po tom, čo bola zasiahnutá raketovým útokom ukrajinskej armády.
debata (703)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 578 dní
  • Ukrajinci: Prelomili sme južný front, operujeme za dračími zubami
  • Do Istanbulu doplávala druhá loď s ukrajinským obilím
  • Ruské útoky si v nedeľu vyžiadali dvoch mŕtvych civilistov
  • Ukrajinci údajne dronom zaútočili na pobočku FSB v Kursku
  • ISW: Protiofenzívu Ukrajincov ani zima nezastaví
  • Morawiecki opäť odkázal Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov
Storm Shadow v akcii: Ruské veliteľstvo čiernomorskej flotily v troskách
Video
ukrajina Čítajte viac 577. deň: Ukrajinci pri Verbovom postupujú hlbšie za ruské línie, pri Kliščijivke odrazili útoky okupantov

21:08 Okupačné orgány na území ukrajinskej Doneckej oblasti tiež zakázali konanie zhromaždenia, protestov a mítingov, pokiaľ nedostanú povolenie od vojenských úradov.

ukrajina Čítajte viac Kremeľ do boja nasadil nové zbrane: Cenzúru internetu, zákaz vychádzania či sledovanie telefónov

19:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil, že dočasne okupované mestá Mariupoľ v Doneckej oblasti a Melitopoľ v Zaporižžskej oblasti budú oslobodené. Zelenskyj tak učinil prostredníctvom Telegramu, pričom pripomenul, že počas tohto víkendu si pripomína svoj sviatok až 17 ukrajinských mi­est.

„Na každom človeku nám záleží. A každé mesto je pre nás dôležité. Hranica medzi Ukrajinou a Ruskom nie je len jasne viditeľnou štátnou hranicou na politickej mape, ale aj hranicou v dušiach ľudí. Ukrajinci neničia, ale obnovujú. Nenapádajú, ale oslobodzujú. Nepreberajú to, čo im nepatrí, ale berú späť to, čo je ich. Mariupoľ bude žiť na Ukrajine. Oslobodíme Melitopoľ. Každému z našich miest prajem rýchle víťazstvo! Robíme pre to všetko!“ poznamenal Zelenskyj.

**18:19 Neznámi sabotéri zaútočili v noci na nedeľu na vojenské objekty v Moskovskej a Kalužskej oblasti v Rusku. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinskú vojenskú spravodajskú službu.

Na vojenskej základni v okrese Naro-Fominskij v Moskovskej oblasti bolo údajne zničené cisternové auto, zatiaľ čo štyri vozidlá s prívesmi boli zničené na inej základni v meste Kaluga.

17:32 Poľsko je naďalej pripravené podporiť Ukrajinu pri vývoze jej obilia do tretích krajín. Vyhlásil to prezident Andrzej Duda. Je potrebné urobiť všetko pre to, aby bola tranzitná preprava čo najrozsiahlejšia, povedal Duda pre televíznu stanicu TVP1.

Obilie možno prepravovať prostredníctvom špeciálnych koridorov tam, kde ho skutočne potrebujú, a to do najchudobnejších krajín sveta, povedal poľský prezident. Duda zároveň obhajoval nedávne rozhodnutie svojej vlády pokračovať v zákaze predaja ukrajinského obilia na poľskom trhu. Vláda musela prijať radikálne rozhodnutia, aby podporila poľských poľnohospodárov a ochránila domáci trh, povedal.

Zelenskyj sa takto pustil do susedov a nahneval Poliakov
Video

Poľsko minulý týždeň predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia a vzoprelo sa tak rozhodnutiu Európskej komisie (EK). To viedlo k diplomatickej roztržke s Kyjevom. Poľsko je pritom jedným z najskalnejších podporovateľov Ukrajiny od začiatku invázie vlani vo februári.

EK skôr tento mesiac oznámila, že zákaz dovozu nepredĺži. Argumentovala tým, že narušenia trhu v najdotknutejších piatich členských štátoch EÚ boli odstránené. Zákaz dovozu ukrajinského obilia predĺžili aj Slovensko a Maďarsko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Mateusz Morawiecki Čítajte viac Poľský premiér odkázal Zelenskému: Neurážajte Poliakov. Už nikdy

16:16 Ukrajinský dron zaútočil na administratívnu budovu v ruskom Kursku, uviedol dnes na platforme Telegram gubernátor oblasti Roman Starovojt. Pri údere bola podľa neho mierne poškodená strecha budovy. Ukrajinský spravodajský server Ukrajinská pravda píše o priamom zásahu budovy miestneho oddelenia tajnej služby FSB, odvoláva sa na zdroj z ukrajinskej vojenskej rozviedky. Podľa neho za úderom stojí práve ona. Neskôr web informoval o útoku ďalšieho bezpilotného lietadla na ropnú rafinériu v meste.

O útoku na budovu ruskej tajnej služby informuje aj nezávislý telegramový kanál Astra alebo investigatívny portál Agentstvo. Ruskojazyčná verzia stanice BBC napísala, že informácie o údere na budovu regionálneho oddelenia FSB sa objavujú aj na ruských telegramových účtoch.

V médiách a na sociálnych sieťach sa medzitým objavili videá, na ktorých je badateľný dym nad mestom. Obyvatelia hlásili zvuky niekoľkých výbuchov, napísal server Meduza.

15:32 Nadchádzajúca zima nemusí nutne zastaviť postup ukrajinských protiofenzívnych jednotiek. V najnovšej aktualizácii to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

„Zatiaľ čo sezónne počasie môže spomaliť pozemné pohyby a ohroziť logistiku, nebude znamenať definitívny koniec ukrajinských protiofenzívnych operácií,“ napísal ISW.

Veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj v sobotňajšom rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN uviedol, že zima výrazne nenaruší protiofenzívu, keďže ukrajinské sily postupujú skôr pešo, než by sa spoliehali na vozidlá. Tarnavskyj velí ukrajinským frontovým jednotkám v Zaporižžskej a Doneckej oblasti.

Ukrajina, Andrijivka, Bachmut, vojna na Ukrajine Čítajte viac Smer Tokmak, zima nás nezastaví. Šéf ukrajinskej protiofenzívy na juhu verí vo veľký prielom

Podľa ISW počasie nebude rozhodujúcim faktorom úspechu protiofenzívy. „Vyvrcholenie ukrajinskej protiofenzívy bude pravdepodobne závisieť skôr od ruskej a ukrajinskej rovnováhy síl, ako aj od západnej pomoci Ukrajine," uviedol ISW.

14:51 Rusmi dosadený šéf okupovanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny Denis Pušilin zaviedol čiastkový zákaz vychádzania. Ako referuje web Sky News, podľa dekrétu zverejneného v nedeľu majú civilisti zakázané zdržiavať sa na uliciach a verejných priestranstvách od pondelka do piatku v čase medzi 23:00 a 4:00.

Dekrét tiež zakazuje zhromaždenia, protesty a iné masové podujatia v častiach Doneckej oblasti pod ruskou kontrolou, pokiaľ to nedovolia okupačné orgány. Okrem toho Pušilin zaviedol vojenský dohľad nad poštovou korešpondenciou, telekomunikačnými správami a telefonickými rozhovormi. Dekrét tiež načrtáva zriadenie kontrolných bodov a bezpečnostných stanovíšť na hraniciach s Luhanskou a Zaporižžskou oblasťou.

13:25 Dvaja ľudia zahynuli v noci na nedeľu pri ruských útokoch v Chersonskej a Záporožskej oblasti, oznámili tamojší gubernátori. TASR o tom informuje podľa správ televízie CNN a denníka The Guardian.

V obci Beryslav v Chersonskej oblasti si ruský útok vyžiadal život jednej ženy, pričom zranenia utrpel aj policajt a ďalší dvaja ľudia, uviedol na sociálnej sieti Telegram tamojší gubernátor Olexandr Prokudin. Pri útoku boli zasiahnuté domy.

Gubernátor Záporožskej oblasti Jurij Malaško zase informoval o smrti 53-ročného muža pri ostreľovaní. Ruské útoky sa podľa neho v noci sústredili na 25 miest v Záporožskej oblasti a boli pri nich poškodené domy a infraštruktúra.

Pri ukrajinskom dronovom útoku bola zase zasiahnutá administratívna budova v centra mesta Kursk na juhu Ruska, oznámili v nedeľu tamojšie úrady.

Kursk leží približne 90 kilometrov od hraníc s Ukrajinou.

„V Kursku napadol ukrajinský dron administratívnu budovu v centrálnom okrese. Bola mierne poškodená strecha. Na mieste sú zamestnanci zásahovej služby,“ uviedol na sociálnej sieti Telegram gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt.

**12:52 Ukrajinské ozbrojené sily už dosiahli jednu logistickú trasu Rusov smerom na Bachmut v Doneckej oblasti a pracujú na odrezaní ďalších. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to hovorca ukrajinských síl na východe krajiny Iľja Jevlaš.

„Jedna z ciest, už to môžeme dokončiť, je cesta Bachmut – Horlivka, ktorá je tri kilometre od kontaktnej línie. To je pracovná vzdialenosť pre naše mínomety a bezpilotné zariadenia,“ povedal.

Podľa Jevlaša majú Rusi naďalej niekoľko logistických trás, ktoré používajú na dodávanie zásob vojakom na bachmutskom fronte, vrátane ciest, ktoré vedú z okupovaného územia.

„Teraz však pokračujeme v prerezávaní týchto ciest a budeme v tom pokračovať, aby sme v tomto smere vykrvácali ruskú skupinu a spôsobili jej maximálne straty,“ dodal Jevlaš.

12:09 Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak oznámil svoj zámer urobiť z poľskej armády najsilnejšiu pozemnú armádu v Európe. Ako referuje Polskie Radio, podľa Błaszczaka by poľská armáda mohla mať až 300-tisíc vojakov.

Asi 850 vojakov poľských ozbrojených síl v sobotu zložilo prísahu. Bola to najväčšia skupina spomedzi 4 400 vojakov, ktorých počas víkendu čakal takýto krok. Błaszczak pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že poľská armáda bude najsilnejšou pozemnou armádou v Európe.

Ako vystrašiť Rusov? Stíhačkou F-35 a atómovou bombou B61-12
Video

Zdôraznil, že je dôležité zadržať agresora, aby sa Rusko neodvážilo vstúpiť do Poľska. „A ak k tomu pridáme fakt, že každý centimeter poľskej zeme je chránený poľskou armádou, máme záruku bezpečnosti našej vlasti.“

10:55 Napriek skutočnosti, že Rusko má obrovské zásoby ropy, tamojší civilisti „s vysokou pravdepodobnosťou“ v ostatných týždňoch pociťujú na lokálnych úrovniach nedostatok benzínu a nafty. Tvrdí to britské ministerstvo obrany, ktoré zároveň dodáva, že tento nedostatok pravdepodobne nie je „priamym dôsledkom vojny“ na Ukrajine.

„Pravdepodobne je to spôsobené celým radom faktorov vrátane krátkodobého zvýšenia dopytu zo strany poľnohospodárskeho sektora, každoročnej letnej údržby rafinérií a atraktívnych cien pre export,“ uviedlo britské ministerstvo obrany. Rusko podľa neho vo štvrtok 21. septembra pozastavilo takmer všetok vývoz nafty a benzínu, aby stabilizovalo svoje vnútorné trhy.

„Tento krok takmer určite ešte viac obmedzí dodávky na napätom globálnom trhu, čo bude mať pravdepodobne najväčší vplyv na krajiny, ktoré sú v súčasnosti závislé od ruských dodávok paliva,“ skonštatovalo britské ministerstvo obrany.

putin, mišutin Čítajte viac Zákaz vývozu ruskej motorovej nafty je globálna hrozba

10:03 Ukrajinské ozbrojené sily prelomili ruské poľné opevnenia západne od obce Verbove v Záporožskej oblasti, ale nejde o poslednú obrannú líniu Rusov v regióne. Vo svojej poslednej analýze ruskej vojny na Ukrajine to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý prekonané opevnenia označil za špecifickú sériu najlepšie pripravených opevnení rozmiestnených ako súčasť takmer súvislého pásu protitankovej priekopy, takzvaných dračích zubov a bojových postavení západne od dediny Verbove.

Vo štvrtok inštitút napísal, že ukrajinské obrnené vozidlá operujú za poslednou líniou ruskej obrannej vrstvy v západnej časti Záporožskej oblasti. Ukrajinské ozbrojené sily podľa neho v tom čase prenikali touto obrannou líniou, hoci analytici inštitútu neboli schopní posúdiť, či túto ruskú obranu už úplne prelomili.

Teraz ISW píše, že zábery zverejnené v piatok ukazujú zničené obrnené vozidlo MRAP a BMP operujúce mierne za líniou zákopov ruských bojových pozícií pri Verbove, čo podľa neho naznačuje, že pokračuje ukrajinský pokrok v nasadzovaní ďalšej ťažkej techniky za trojitým pásom ruskej obrany v podobe , dračích zubov a bojových pozícií.

Veliteľ zoskupenia Tavrija generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý má na starosti ukrajinskú protiofenzívu na juhu krajiny, medzitým stanicu CNN povedal, že ukrajinské ozbrojené sily prelomili ruskú obrannú líniu na ľavom krídle pri dedine Verbove a postupujú, a zároveň predpovedal väčší prielom. Komerčne dostupné satelitné snímky ukazujú, že ukrajinské sily počas posledných 96 hodín priblížili ťažkú techniku k dedine Verbove spôsobom, ktorý je v súlade s Tarnavského vyhlásením, konštatuje ISW.

Ukrajinskí vojaci podľa inštitútu neprekonali všetky pripravené ruské obranné pozície pri dedine Verbove a rýchlosť ich postupu v blízkosti prelomu zostáva nejasná. Rusi pritom pravdepodobne stále kontrolujú určité úseky dlhej zákopovej línie medzi obcami Robotyne a Verbove. Ruská armáda tiež údajne zriadila bojové pozície takmer vo všetkých lesných pásoch, ktorými sa ukrajinská pechota pomaly, ale vytrvalo prediera. Ďalšie opevnenia a bojové pozície vraj majú ruské sily za dedinou Verbove, nie je však jasné, do akej miery sú obsadené vojakmi.

9:27 Pápež František kritizoval obchodovanie so zbraňami v súvislosti s vojnou na Ukrajine, pričom poukázal na to, že nie je správne sa zahrávať s utrpením Ukrajincov. TASR o tom informuje podľa správy televízie Sky News.

Pápež takto reagoval na otázku, či nie je frustrovaný z toho, že jeho snahy o mier zatiaľ neuspeli. „Zdá sa mi, že záujmy v tejto vojne sa netýkajú len ukrajinsko-ruského problému, ale aj predaja zbraní, obchodu so zbraňami,“ uviedol pápež v lietadle počas návratu z návštevy francúzskeho prístavného mesta Marseilles.

František sa takto vyjadril po tom, čo poslal svojho mierového vyslanca talianskeho kardinála Matteoa Zuppiho do Kyjevu, Moskvy a Washingtonu, aby sa tam stretol s tamojšími lídrami, pripomína Sky News.

„S utrpením týchto ľudí by sme sa nemali zahrávať. Musíme im pomôcť veci vyriešiť… Vidím, že niektoré krajiny sa teraz sťahujú späť a nechcú dať (Ukrajine) zbrane. Začína sa proces, v ktorom budú Ukrajinci určite mučeníci a to nie je pekné,“ povedal pápež.

Podľa Sky News takto František naznačil, že niektoré krajiny sa s Ukrajinou zahrávajú hry, keď jej najskôr poskytnú zbrane a potom zo svojich záväzkov odstúpia.

Pápež František Čítajte viac Ukrajina obvinila pápeža Františka zo šírenia "imperiálnej propagandy"

Médiá požiadali hovorcu Vatikánu Mattea Bruniho o objasnenie Františkových slov, pričom Bruni uviedol, že pápež nezajímal stanovisko k tomu, či krajiny majú alebo nemajú posielať Ukrajine zbrane alebo či majú prestať s ich posielaním.

„Išlo o reflexiu dôsledkov zbraňového priemyslu. Pápež… hovoril, že obchodníci so zbraňami nikdy neplatia za následky svojich rozhodnutí, no nechávajú za nich platiť ľudí napríklad Ukrajincov,“ uviedol Bruni.

08:55 V autonómnom Čečensku stiahli po rozhodnutí Ramzana Kadyrova zo škôl všetky učebnice najnovších dejín Ruska. Autori učebnice „budú musieť prepísať kapitolu o represiami postihnutých národoch Sovietskeho zväzu“.

kadyrov Čítajte viac Ruská kniha dejepisu pobúrila aj Čečencov: Nás nikto urážať nebude

7:50 Do Istanbulu v nedeľu doplávala druhá loď s nákladom ukrajinského obilia, oznámila agentúra AFP s odvolaním sa na špecializovaný server sledujúci námornú dopravu. Loď Aroyat, plaviaca sa pod vlajkou Palau, vyplávala v piatok z ukrajinského prístavu Čornomorsk. O deň skôr do Istanbulu doplávala loď Resilient Africa. Stalo sa tak napriek hrozbám Ruska, že napadne každú loď plaviacu sa do či z ukrajinských prístavov.

Po júlovom odstúpení Ruska od dohôd, ktoré napriek vojne umožňovali vyvážať z čiernomorských prístavov ukrajinskú poľnohospodársku produkciu na svetový trh, vytvorila Ukrajina v Čiernom mori vlastný koridor pre prepravu obilia.

Nákladné lode Resilient Africa a Aroyat, plávajúce pod vlajkou Palau, zakotvili v Čornomorsku predminulú sobotu a mali odplávať po naložení pšenice pre Afriku a Áziu. Resilient Africa z ukrajinského prístavu vyplávala v utorok s 3000 tonami pšenice na palube a už dorazila do prístavu v Istanbule. Aroyat sa plaví do prístavu v egyptskej Alexandrii s nákladom 17 600 pšenice, ako predtým uviedol ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov.

Išlo o prvé dve plavidlá, ktoré do prístavov v Odeskej oblasti vplávali od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bez toho, aby pri tom využili koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. Rusko od dohôd tento rok v júli zhruba po roku odstúpilo a varovalo, že bude lode plávajúce do ukrajinských prístavov pokladať za vojenské ciele.

Kubrakov ohlásil, že ďalšie tri lode plávajú do ukrajinských prístavov koridorom zriadeným ukrajinským námorníctvom, aby vyviezli 127 000 ton poľnohospodárskych výrobkov a železnej rudy pre Čínu, Egypt a Španielsko.

Rusko a Ukrajina sú poľnohospodárske veľmoci, ktorých úroda je kľúčová pre potravinovú bezpečnosť vo svete. Vpád ruských vojsk do susednej krajiny a medzinárodné sankcie proti Rusku destabilizovali zásobovanie a svetový trh. Ukrajinské sily v posledných týždňoch pracujú na odstránení ruskej prevahy na mori. Kyjev v sobotu tvrdil, že zabil či zranil niekoľko „najvyšších veliteľov“ ruskej Čiernomorskej flotily pri piatkovom útoku na veliteľstvo flotily v Sevastopole, podotkla AFP.

7:10 Ukrajinské sily a ich obrnené vozidlá prerazili hlavnú obrannú líniu Ruska na južnom fronte vojny a operujú na druhej strane, povedal v sobotu miestny veliteľ, čo predstavuje skromný, ale zásadný zisk pre Kyjev, ktorý sa snaží dosiahnuť významný prielom počas vyčerpávajúcej protiofenzívy, píše americký denník The Washington Post.

Veliteľ jednotky bojujúcej v juhovýchodnej oblasti Záporožia uviedol, že počas minulého týždňa sa obrnené vozidlá pretlačili cez takzvanú „Surovikinovu líniu“ pri Verbove, malej dedine ležiacej niekoľko kilometrov od Robotyne, ktorú ukrajinské sily oslobodili minulý mesiac. Rusko má stále vybudovanú značnú obranu južne od línie, ako napríklad tú, ktorá obklopuje Tokmak.

Ukrajina, Andrijivka, Bachmut, vojna na Ukrajine Čítajte viac Smer Tokmak, zima nás nezastaví. Šéf ukrajinskej protiofenzívy na juhu verí vo veľký prielom

Veliteľ tiež povedal, že využívanie vozidiel, vrátane nemeckých Marderov a amerických Strykerov, si vyžiadalo vysokú cenu. „Stratilo sa tam veľa vybavenia,“ povedal pod podmienkou anonymity, keďže nemá oprávnenie hovoriť oficiálne.

Surovikinova línia – pomenovaná po bývalom veliteľovi ruských síl na Ukrajine, generálovi Sergejovi Surovikinovi, ktorého prezident Vladimir Putin vyhodil začiatkom tohto roka – pozostáva z troch obranných pásov s konečnou líniou zákopov a „dračích zubov“, betónových prekážok v tvare pyramídy určených na spomalenie vozidiel a ich nasmerovanie do zón smrti.

Veliteľ povedal, že ukrajinská pechota prešla líniou „pred dvoma až tromi týždňami“, ale vozidlám sa podarilo prejsť len nedávno. Povedal, že „predná línia sa tiež posunula viac dozadu za dračie zuby“, ale že to išlo „pomalšie“.

„Musíte pochopiť, že existuje saturácia protitankových mín a nepriateľských síl, je to jednoducho kolosálne,“ povedal veliteľ vzdušných útočných síl. „Smerom k Robotyne a Verbove je neustála premávka ozbrojených síl,“ uviedol pre Washington Post.

Podľa analytikov pre Inštitútu pre štúdium vojny so sídlom vo Washingtone geolokalizované fotografie naznačujú, že „obrnené vozidlá operujú za konečnou líniou ruskej obrannej vrstvy“, ale ešte neboli pripravení posúdiť, či ukrajinské sily úplne prelomili" ruskú obranu. „Nie je však jasné, či si ukrajinské sily udržia tieto pozície,“ napísal ISW vo štvrtok. „Ide o prvý pozorovaný prípad ukrajinských síl, keď prevádzkujú obrnené vozidlá mimo ruskej trojvrstvovej obrany.“

Inštitút napísal, že „schopnosť ukrajinských síl priviesť obrnené vozidlá do a cez najimpozantnejšiu ruskú obranu“ a „prevádzkovať tieto vozidlá v blízkosti pripravených ruských obranných pozícií boli dôležitými znakmi pokroku v ukrajinskej protiofenzíve“.

Od spustenia protiofenzívy v júni dosiahli ukrajinské sily len postupný pokrok proti dobre opevnenej obrane Ruska, ktorá zahŕňa oblasti plné tankových a protipechotných mín.

Pomalé tempo útoku, ktorého cieľom je úplne vyhnať ruské sily z Ukrajiny, viedlo západných predstaviteľov k záveru, že protiofenzíva s najväčšou pravdepodobnosťou nenaplní svoje krátkodobé ciele, ako je napríklad dosiahnutie mesta Melitopol pri Azovskom mori, konštatuje Washington Post.

703 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine