Dráma v Kosove: Polícia zabila troch ozbrojencov, tí predtým policajta

Pri ozbrojených stretoch v obci Banjska na severe Kosova dnes prišli o život štyria ľudia: jeden kosovský policajt a traja útočníci. Oznámila to kosovská polícia. Kosovské úrady večer oznámili, že po niekoľkých hodinách stretov majú pod kontrolou areál kláštora pravoslávnej cirkvi, ktorý predtým podľa nich obsadilo 30 ozbrojencov, píše AFP. Kosovskí predstavitelia tvrdia, že útočníci sú profesionáli podporovaní Srbskom, ktoré to však odmietlo.

24.09.2023 10:38 , aktualizované: 22:22
kosovo Foto: ,
Kosovský policajt stráži cestu pri obci Banjska na severe Kosova, v nedeľu 24. septembra 2023. Premiér Albin Kurti uviedol, že jeden policajt bol zabitý a ďalší zranený pri útoku, z ktorého obvinili susedné Srbsko, čím sa zvýšilo napätie medzi dvoma bývalými vojnovými nepriateľmi v chúlostivej chvíli ich dialógu o normalizácii vzťahov podporovaného Európskou úniou.
debata (28)

Podľa kosovského premiéra Albina Kurtiho boli kosovskí policajti napadnutí okolo tretej hodiny rannej v obci Banjska (albánsky Bajskë) a jeden z nich zomrel. Kosovská polícia neskôr uviedla, že pri dnešných stretoch zomreli aj traja útočníci bez toho, aby uviedla podrobnosti. Dodala tiež, že zadržala štyroch mužov, ktorí mali vybavenie pre rádiové spojenie a zabavila zbrane a muníciu.

Popoludní sa útočníci podľa kosovských úradov schovali v kláštore pravoslávnej cirkvi, ktorý polícia obkľúčila. „Máme opäť kontrolu nad oblasťou po niekoľkých stretoch,“ uviedol večer kosovský minister vnútra Xhelal Sveçla. Podľa agentúry EFE tiež povedal, že sa podarilo zadržať šesť ľudí a po ďalších sa pátra.

Diecéza srbskej pravoslávnej cirkvi uviedla, že ozbrojenci opustili areál kláštora, píše server Kossev. Podľa vyhlásenia sú teraz pred areálom hliadky kosovskej polície a policajnej misie Európskej únie EULEX.

O smrti kosovského policajta Kurti informoval skoro ráno. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová pripísala útok, ktorý označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Jej kancelár písal na platforme X v tejto súvislosti o „srbských zelených mužíčkoch“.

„Útočníci sú profesionáli s maskami a ozbrojení ťažkými zbraňami. Odsudzujeme tento zločinný a teroristický útok," uviedol ráno Kurti s tým, že policajti boli napadnutí okolo 3:00 v obci Banjska. „Kosovo stojí jednotne proti srbským pokusom o destabilizáciu. Zachováme našu suverenitu a územnú integritu,“ uviedla Osmaniová na sociálnej sieti X.

Aleksandar Vučič Čítajte viac Vučič zosmiešnil Milanovičovu výzvu členom OSN, aby uznali Kosovo

Prezidentkin kancelár Blerim Vela napísal, že v obci Banjska sú srbskí „zelení mužíčkovia“ s obrnenými vozidlami. „(Srbský prezident Aleksandar) Vučić sa uchýlil k bezprecedentnej agresii proti Kosovu. Neuspeje,“ dodal Vela. Termín „zelení mužíčkovia“ sa vžil pre ruských vojakov v neoznačených uniformách, ktorí sa v roku 2014 objavili na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý Moskva následne protiprávne anektovala. Agentúra Reuters poznamenala, že Velovo tvrdenie nemohla overiť, srbskí činitelia sa k incidentu nevyjadrili.

Kosovská polícia podľa Reuters uviedla, že dnes skoro ráno boli na moste v obci Banjska umiestnené dve ťažké vozidlá bez poznávacích značiek, ktoré zablokovali vjazd a strieľalo sa z nich na policajné jednotky, ktoré prišli. Reportér Reuters zároveň videl vojakov NATO spolu s príslušníkmi policajných síl policajnej misie Európskej únie EULEX a kosovskej polície, ako hliadkujú na ceste vedúcej do Banjsky.

Sever Kosova, na ktorom žijú desiatky tisíc Srbov, je dejiskom opakovaných nepokojov. Situácia sa tam prudko vyhrotila v máji, keď sa kosovské úrady rozhodli vymenovať albánskych starostov na čelo štyroch okresov obývaných prevažne Srbmi. V následných stretoch so srbskými demonštrantami bolo zranených približne 90 vojakov medzinárodných síl KFOR. Odvtedy sa situácia stabilizovala, napätie tam ale pretrváva.

Z 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 90 percent etnických Albáncov, niekoľko desiatok tisíc Srbov žije prevažne na severe Kosova. Od vojny z rokov 1998 až 1999, ktorá skončila bombardovaním Srbska lietadlami NATO, prechádzajú vzťahy medzi Prištinou a Belehradom z krízy do krízy. Srbsko odmieta uznať nezávislosť, ktorú jeho bývalá južná provincia vyhlásila v roku 2008.

Russia Ukraine War Drones Čítajte viac Olej do ohňa sporu so Srbskom. Kosovo kúpilo turecké drony Bayraktar

Rokovania sprostredkované Európskou úniou o normalizácii vzťahov medzi Kosovom a Srbskom trvajú niekoľko rokov a doteraz priniesli len skromné výsledky. Belehrad podmieňuje dohodu vytvorením samosprávneho územného celku, ktorý budú tvoriť väčšinovo srbské okresy v Kosove. Naopak Priština trvá na tom, že Srbsko musí v rámci všezahŕňajúcej dohody najskôr fakticky uznať nezávislosť Kosova. Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell minulý týždeň po neúspešných rokovaniach lídrov Srbska a Kosova v Bruseli vyjadril frustráciu z Kurtiho neochoty na uzavretie dohody.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Kosovo #Albin Kurti #srbsko-kosovské vzťahy