Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v nedeľu nepriamo kritizoval dlhoročného spojenca Arménska, Rusko, keď označil súčasný systém arménskej zahraničnej politiky za neefektívny, píše agentúra AFP.

24.09.2023 15:55
Pašinjan Foto: ,
Arménsky premiér Nikol Pašinjan v nedeľu 24. septembra 2023 na pôde parlamentu nepriamo kritizoval dlhoročného spojenca Arménska, Rusko.
debata (24)

„Systém vonkajšej bezpečnosti, do ktorého je Arménsko zapojené, je neefektívny v súvislosti s ochranou našej bezpečnosti a arménskych záujmov,“ uviedol Pašinjan niekoľko dní po tom, čo Azerbajdžan dosiahol víťazstvo v spornom regióne Náhorný Karabach.

Pašinjan tak podľa AFP týmito vyjadreniami odvysielanými v televízii signalizoval odklon od Ruska v rámci zmeny v smerovaní zahraničnej politiky.

Rusi odmietli prísť na pomoc

Arménsko je súčasťou Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorá pozostáva zo šiestich postsovietskych krajín a dominuje jej Rusko. Podobne ako NATO aj OZKB sľubuje, že bude brániť svojich členov, ak budú vystavený útoku.

karabach, arménsko, azerbajdžan Čítajte viac Arméni prišli o Karabach. Prídu Rusi o Arménsko?

No Rusko, ktoré v súčasnosti vedie boje na Ukrajine, odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu. Moskva pritom uviedla, že samotný Jerevan uznáva, že toto sporné územie je časťou Azerbajdžanu.

„Všetkým je jasné, že nástroje OZKB a nástroje arménsko-ruskej vojensko-politickej spolupráce sú neefektívne pre ochranu vonkajšej bezpečnosti Arménska,“ uviedol Pašinjan.

Zatkli by Arménci Putina?

„Musíme transformovať a rozšíriť nástroje vonkajšej a vnútornej bezpečnosti Arménska v spolupráci so všetkými partnermi, ktorí sú pripravení na obojstranne výhodné kroky,“ povedal arménsky premiér.

Na Putina je zatykač. Zadržali by ho na Slovensku?
Video

Dodal, že Arménsko by malo ratifikovať tzv. Rímsky štatút, ktorým bol založený Medzinárodný trestný súd (ICC). Rusko pritom nie je jeho súčasťou a ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

„Toto rozhodnutie nie je mierené priamo proti OZKB a Rusku. Súvisí so záujmami našej krajiny a jej vonkajšou bezpečnosťou. Prijímanie takýchto rozhodnutí je našim zvrchovaným právom,“ povedal Pašinjan.

karabach Čítajte viac Boja sa o život a utekajú. Babajan: Z Karabachu odíde 120-tisíc etnických Arménov

Náhorný Karabach leží na území Azerbajdžanu, väčšina jeho obyvateľov sú však etnickí Arméni, a preto je dlhé desaťročia predmetom sporov medzi postsovietskymi republikami Arménskom a Azerbajdžanom.

Delostrelectvom a raketami začal Azerbajdžan pritom v utorok v ranných hodinách ostreľovať Náhorný Karabach v rámci „protiteroristickej operácie“, ktorej cieľom malo byť „nastolenie ústavného poriadku“. Voči arménskym separatistom boli azerbajdžanské jednotky vo vojenskej presile a separatisti sa v priebehu stredy vzdali.

Radovan Geist Čítajte viac Náhorný Karabach: ďalšia európska dilema medzi zásadami a závislosťou
24 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Arménsko #Náhorný Karabach #Nikol Pašinjan