Fio bankaFio banka

Nemecko financuje skupiny, ktoré zachraňujú migrantov na mori. Rím žiada vysvetlenie

Taliansko kritizuje Nemecko za to, že sa rozhodlo financovať skupiny, ktoré organizujú záchranu migrantov v Stredozemnom mori.

25.09.2023 03:50
Taliansko, migrácia Foto: ,
Loď s migrantmi priplávala do prístavu Favaloro na sicílskom ostrove Lampedusa v južnom Taliansku v sobotu 16. septembra 2023. Talianska premiérka Giorgia Meloni sa zaviazala prijať „mimoriadne opatrenia“ na zvládnutie prílevu migrantov. Tisíce migrantov dorazili za týždeň na taliansky ostrov Lampedusa na viac ako 100 lodiach.
debata (8)

Jednej z nich Berlín poskytol 790-tisíc eur. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že na príspevku nevidí nič zlé vzhľadom na to, že záchrana ľudí v ťažkostiach je právnou a humanitárnou povinnosťou, informovali agentúry Reuters a ANSA. Vláda krajne pravicovej talianskej premiérky Giorgie Meloniovej už skôr pôsobenie mimovládnych organizácií na mori silno kritizovala a pokúsila sa ho obmedziť.

Ódor: Treba hľadať európske riešenia migrácie
Video

Na konci tohto týždňa talianske médiá informovali o tom, že Nemecko sa rozhodlo poslať peniaze na viaceré projekty mimovládnych organizácií v Taliansku, ktoré sa týkajú pomoci migrantom na pevnine aj na mori. „Dostali sme niekoľko žiadostí o financovanie. Vyhodnotenie bolo dokončené v dvoch prípadoch,“ povedal hovorca nemeckého ministerstva zahraničia agentúre Reuters.

Taliansko, migrácia, Lampedusa Čítajte viac Migranti si našli ďalšiu trasu do Nemecka. Cez Poľsko

Podľa agentúry ANSA nemecká organizácia SOS Humanity, ktorá prevádzkuje lode na záchranu migrantov v Stredozemnom mori, oznámila, že od spolkovej vlády dostane dotáciu na svoje aktivity vo výške 790 000 eur.

Talianska vláda dala v reakcii na informácie médií najavo nevôľu. Kabinet premiérky Meloniovej uviedol, že bude požadovať vysvetlenie. „Berlín predstiera, že nevie, že týmto krokom vytvára ťažkosti pre krajinu, ktorá by teoreticky mala byť jeho priateľom,“ uviedol v rozhovore pre denník La Stampa minister obrany Guido Crosetto.

Nemecké ministerstvo zahraničia ale kritiku, ktorá znie z Ríma, odmieta. „Zachraňovať ľudí, ktorí sa potápajú alebo sa dostanú do ťažkostí na mori, je zákonná, humanitárna a morálna povinnosť,“ uviedlo ministerstvo.

Polizei / Hranica / Kontroly / Čítajte viac Migračná vlna neutícha. Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

Politickým silám, ktoré tvoria vládu krajne pravicovej premiérky Meloniovej, sa pôsobenie mimovládnych organizácií v Stredozemnom mori dlhodobo nepáči. Vláda na začiatku roka schválila nové pravidlá, ktoré aktivitu organizácií výrazne obmedzili. Nariaďujú napríklad lodiam vrátiť sa do prístavu po každej záchrane migrantov, a zakázala im tak zachraňovať ľudí z viacerých plavidiel za sebou. Organizácie navyše poukazujú na to, že od úradov dostávajú pridelené prístavy na vylodenie migrantov, ktoré sú veľmi ďaleko od miest ich nasadenia. Ani tieto nové opatrenia však neviedli k obmedzeniu migrácie.

Počet migrantov, ktorí priplávali do Talianska, sa medziročne prakticky zdvojnásobil na 130 000 ľudí. Väčšinou im pomáhajú lode a iné prostriedky talianskej pobrežnej stráže a námorníctva.

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Taliansko #Nemecko #migrácia