Našli ďalšieho militanta, ktorý útočil v Kosove. Priština žiada Srbov o vydanie podozrivých: Ušli k vám

Na severe Kosova bolo nájdené telo ďalšieho podozrivého z nedeľného útoku, pri ktorom zahynul kosovský policajt. Informovala o tom s odvolaním sa na kosovskú prokuratúru stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL), podľa ktorej týmto nálezom stúpol počet zabitých útočníkov na štyri. Po ďalších účastníkoch sa stále pátra, podľa kosovských úradov prešli niektorí z nich do Srbska.

25.09.2023 12:30 , aktualizované: 16:27
kosovo nato Foto: ,
Členovia mierovej misie NATO v Kosove zriadili v nedeľu 24. septembra 2023 kontrolné stanovište na ceste vedúcej do kláštora v obci Banjska.
debata (3)

Príslušník kosovskej polície Afrim Bunjaku, etnický Albánec, zomrel v nedeľu pri ozbrojených stretoch v obci Banjska (albánsky Bajskë), ktorá leží v severnej, prevažne Srbmi obývanej časti Kosova. Dvaja ďalší policajti utrpeli zranenie. Kosovskí predstavitelia uviedli, že tri desiatky maskovaných ozbrojencov sa potom ukryli v kláštore pravoslávnej cirkvi, ktorý polícia obkľúčila a následne nad ním získala kontrolu. V nedeľu hlásili kosovské úrady troch mŕtvych z radov útočníkov a šesť zadržaných. Zabavené boli tiež zbrane a munície.

Telo štvrtého podozrivého z útoku sa našlo asi 1,5 kilometra od miesta incidentu, povedal prokurátor Naim Abazi stanici RFE/RL. Podľa neho sa spolu s telom, ktoré musí byť ešte len identifikované, našlo aj vozidlo so zbraňami. Podľa serveru Koha.net ďalej Abazi uviedol, že polícia preveruje možné skrýše zbraní v ďalších automobiloch a domoch.

Pokojná, ale napätá

Okolie dediny Banjska je uzavreté a kosovská polícia naďalej pátra po zvyšných útočníkoch. Podľa kosovského ministra vnútra Xhelala Sveçlu minimálne časť z nich prešla do Srbska. „Podľa doterajších informácií je v nemocnici v Novom Pazáre ošetrovaných šesť zranených teroristov a žiadame Srbsko, aby ich bezodkladne odovzdalo kosovským úradom,“ povedal podľa stanice Klan Kosova minister na dnešnej tlačovej konferencii.

Policajná blokáda Banjska po útoku trvá. Srbské i kosovské médiá situáciu v oblasti označili za pokojnú, ale napätú. Kosovské úrady vyhlásili na pondelok deň smútku, píše kosovský server Koha.

Kosovský premiér Albin Kurti v noci na pondelok vyhlásil, že policajná operácia na severe Kosova pokračuje a tamojšia polícia pri tom úzko spolupracuje s misiou NATO (KFOR) i EÚ (EULEX).

kosovo Čítajte viac Dráma v Kosove: Polícia zabila troch ozbrojencov, tí predtým policajta

Potýčky s ozbrojencami sa začali v nedeľu skoro ráno, keď policajná hliadka spozorovala dve nákladné autá bez evidenčných čísel blokujúce most v dedine Banjska (albánsky Bajskë). Pri následnej prestrelke zahynul policajt a ďalší utrpel zranenia.

Profesionálne vybavení ozbrojenci, ktorých bolo približne 30, následne pomocou obrneného vozidla vtrhli do areálu pravoslávneho kláštora Banjska, kde ich kosovská polícia obliehala niekoľko hodín. Pri prestrelkách zahynuli traja ozbrojenci.

Kontrolovali aj pútnikov

Polícia zhabala niekoľko vozidiel naložených zbraňami a výbušninami. Polícia zadržala dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov, ktorí boli s komandom v kontakte prostredníctvom rádiokomunikačných zariadení. Polícia prešetrovala aj veriacich, ktorí sa v priebehu nedele nachádzali v kláštore Banjska. Podľa srbských médií ide o skupinu pútnikov z Nového Sadu.

Russia Ukraine War Drones Čítajte viac Olej do ohňa sporu so Srbskom. Kosovo kúpilo turecké drony Bayraktar

Agentúra AP uvádza, že totožnosť ozbrojencov doposiaľ nebola bezprostredne jasná a zvyšok skupiny pravdepodobne zostáva na úteku. Predstavitelia kláštora Banjska ešte v nedeľu uviedli, že sa ozbrojenci z areálu stiahli.

Osobitný vyslanec EÚ pre kosovsko-srbský dialóg slovenský diplomat Miroslav Lajčák v súvislosti s potýčkami vyzval na okamžitý návrat všetkých zúčastnených k rokovaciemu stolu. Zároveň odsúdil útok na kosovskú políciu s tým, že voči jeho páchateľom musí byť vyvodená zodpovednosť.

Znepokojený Kremeľ

Situáciu v Kosove označil v pondelok Kremeľ za „potenciálne nebezpečnú“. „Situácia je tam (v Kosove) veľmi, veľmi napätá a potenciálne nebezpečná,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že tam existuje „zaujatý postoj voči Srbom“.

„Fakt, že provokácie bývajú veľmi často organizované proti Srbom, už pre nikoho nie je tajomstvom,“ tvrdil Peskov.

Aleksandar Vučič Čítajte viac Vučič zosmiešnil Milanovičovu výzvu členom OSN, aby uznali Kosovo

Incident z nedele vyvolal jednu z najzávažnejších eskalácií v Kosove za uplynulé roky a odohral sa po niekoľkých mesiacoch narastajúceho napätia a viaznucich rokovaní medzi vládou v kosovskej Prištine a Belehradom.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #streľba #Kosovo #srbsko-kosovské vzťahy