Orbán tvrdí, že Európa sa militarizuje. Švédsko do NATO? Nič nás k tomu nenúti

V nasledujúcich desaťročiach sa Európa opäť zmilitarizuje a Maďarsko sa tomu bude musieť prispôsobiť. Vyhlásil to v pondelok - na úvod jesennej schôdze maďarského Národného zhromaždenia - premiér Viktor Orbán, informuje server index.hu.

25.09.2023 15:18 , aktualizované: 17:51
orbán Foto: ,
Viktor Orbán.
debata (77)

Orbán pripomenul, že jeho vláda si stanovila za cieľ vytvoriť efektívnejšiu armádu a vojenský priemysel svetovej úrovne.

Ódor o Orbánovi a ruských vojnových zločinoch na Ukrajine
Video
Zdroj: TV Pravda

V rámci týchto snáh sa podľa jeho slov začne nemecko-izraelsko-maďarská spolupráca pri výrobe bojových dronov. Pripomenul tiež nedávno ukončený týždeň inovácií NATO v Budapešti.

Orbán opakovane kritizoval Kyjev za to, že údajne porušuje práva maďarskej menšiny žijúcej v Zakarpatskej oblasti. Vyhlásil, že kým nebudú tieto práva Maďarom zaručené, Budapešť nepodporí na medzinárodnej scéne Ukrajinu v žiadnej otázke.

Péter Szijjártó Čítajte viac Už by bol na Mesiaci. Szíjartó strávil v lietadlách tento rok 550 hodín, zrejme prekoná rekord

Orbán: Nič nás nenúti ratifikovať vstup Švédska do NATO

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie, vyhlásil v parlamente Orbán. Premiér v reakcii na opozičné podnety k tejto otázke podotkol, že vládnuca strana Fidesz má problémy so švédskym dokumentárnym filmom z roku 2019, v ktorom sa spochybňuje demokracia v Maďarsku.

„Ak v štátnych školách (vo Švédsku) vyučujú to, čo vidíme o Maďarsku v predmetnom filme, potom ide o to, že tento problém povyšuje štátna politika na úroveň medzinárodnej politiky, a to nebudeme akceptovať,“ zdôraznil Orbán. Zároveň položil rečnícku otázku, či je niečo naliehavé v súvislosti s členstvom Švédska v NATO.

Švédske ponorky postrážia pre NATO Rusov v Baltskom mori
Video

Hovorí o desiatich ponukách

„Nevidím žiadne takéto okolnosti, keďže nič neohrozuje bezpečnosť Švédska. So Švédskom nemáme žiadne vojenské vzťahy, ktoré by nás tlačili. Ponechať si Gripeny (švédske bojové lietadlá) je zaujímavá otázka, no pravdou je, že na stole je ďalších minimálne desať ponúk,“ povedal ministerský predseda.

Ako dodal, neexistuje žiadny strategický prvok švédsko-maďarských vzťahov, ktorý by bol poškodený, ak by Maďarsko pred ratifikáciou vstupu Švédska do NATO trvalo na tom aby Štokholm preukázal voči Budapešti rešpekt.

Takto NATO na švédskom ostrove cvičilo na ruskú inváziu
Video

Poslanci maďarského parlamentu budú tento týždeň rokovať dva dni. Do programu však nie je zaradená ratifikácia vstupu Švédska do NATO, ktorá sa odkladá už od vlaňajšieho júla.

Vstup Švédska do NATO neschválili už iba Turecko a Maďarsko. Touto otázkou sa zaoberali minulý týždeň v stredu a vo štvrtok poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP na výjazdovom zasadaní v Ostrihome. Premietli na ňom desaťminútový švédsky dokument s kritickým obsahom k demokracii v Maďarsku, na ktorý poukázali viacerí členovia maďarského kabinetu.

77 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Viktor Orbán #vojna na Ukrajine