Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

Poľsko bude na hraničných priechodoch so Slovenskom kontrolovať prichádzajúce vozidlá. Oznámil to v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki.

25.09.2023 17:36 , aktualizované: 19:15
Lampedusa, migranti Foto: ,
Loď talianskej pobrežnej stráže preváža migrantov na lodi neďaleko prístavu na sicílskom ostrove Lampedusa.
debata (36)

Morawiecki na predvolebnom mítingu povedal, že ministrovi vnútra dal pokyn na zavedenie kontrol mikrobusov, dodávok, áut a autobusov na hraniciach so Slovenskom pri podozrení, že môžu prevážať nelegálnych migrantov.

Ódor: Treba hľadať európske riešenia migrácie
Video

Možné posilnenie kontrol na hraniciach so Slovenskom v pondelok avizoval hovorca poľskej vlády Piotr Müller. Reagoval na informácie, že ilegálni migranti prichádzajú do Poľska zo Slovenska vo vyššom počte. Vysvetlil, že migranti pokladajú Poľsko a Slovensko za tranzitné krajiny, pretože ich cieľom je Nemecko.

„Musíme sa rozhodnúť, či prijmeme dodatočné opatrenia na poľsko-slovenskej hranici, ale nielen tam, pretože sa snažíme analyzovať, ako môže vyzerať potenciálny smer imigrácie z (talianskeho ostrova) Lampedusy,“ uviedol Müller s odkazom na stredomorský ostrov, ktorý tento mesiac riešil kritický príliv migrantov z afrických krajín – za štyri dni tam priplávalo cez 11 000 utečencov, čo je skoro dvojnásobok tamojších obyvateľov.

Lampedusa Čítajte viac Od januára 125-tisíc migrantov. Talianska Lampedusa vyhlásila stav núdze, farár hovorí o apokalypse

Rozhodnutie chce podľa Müllera najskôr Varšava prerokovať s okolitými krajinami, najmä so Slovenskom a Nemeckom. Ohľadom opatrení na hraniciach bude tento štvrtok na okraj zasadnutia ministrov vnútra štátov Európskej únie kvôli migračnej kríze rokovať Kamiński so svojou nemeckou kolegyňou Nancy Faeserovou. Tá cez víkend rokovala s českým ministrom vnútra Vítom Rakúšanom, podľa ktorého sa ďalšie rokovania uskutočnia tento týždeň. Zatiaľ sa dohodli na tom, že nemeckí policajti spoločne s českými budú môcť dohliadať na migračnú situáciu už na českej strane hranice.

Taliansko, migrácia, Lampedusa Čítajte viac Migranti si našli ďalšiu trasu do Nemecka. Cez Poľsko

Vládnuca poľská strana Právo a spravodlivosť (PiS) urobila z migrácie ústrednú tému svojej kampane v nadchádzajúcich voľbách, kde sa bude uchádzať o tretie funkčné obdobie, poznamenala agentúra Reuters. Otázky týkajúce sa migrácie sa objavia aj v referende, ktoré sa bude 15. októbra konať spolu s hlasovaním.

Slovensko sa medzitým potýka s nárastom nelegálnej migrácie. Podľa údajov slovenského ministerstva vnútra sa počet nelegálnych migrantov zadržaných na území SR zvýšil oproti minulému roku deväťkrát na 27 000.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #migrácia #kontroly na hraniciach