Výbuch skladu v Náhornom Karabachu si vyžiadal 20 obetí a zhruba 300 zranených

Najmenej 20 obetí na životoch si vyžiadal výbuch v sklade pohonných hmôt v azerbajdžanskom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, ku ktorému došlo v pondelok vo večerných hodinách.

25.09.2023 23:03 , aktualizované: 26.09.2023 09:48
Sklad / Výbuch / Čierny dym / Stepanakert / Foto:
Čierny dym stúpa po výbuchu v sklade pohonných hmôt v Stepanakerte, v azerbajdžanskom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach
debata

Explóziu zaznamenali v čase, keď tisícky tamojších arménskych obyvateľov utekajú z oblasti po azerbajdžanskom vojenskom zásahu. Zranenia rôzneho stupňa pri nej utrpelo vyše 290 osôb, oznámilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

karabach, arménsko, azerbajdžan Čítajte viac Arméni prišli o Karabach. Prídu Rusi o Arménsko?

Úrady v Stepanakerte spresnili, že na mieste explózie objavili „13 neidentifikovaných tiel“, pričom sedem ďalších ľudí podľahlo zraneniam v nemocnici.

Príčina výbuchu nebola bezprostredne známa. „Zdravotný stav väčšiny (zranených) je vážny alebo veľmi vážny,“ uviedol predtým ombudsman medzinárodne neuznanej Republiky Náhorný Karabach Gegham Stepanjan na sociálnych sieťach.

Zároveň varoval, že Karabach nedisponuje dostatočnými zdravotníckymi kapacitami.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Tento región je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale obývajú ho predovšetkým Arméni. Baku a Jerevan viedli v uplynulých desaťročiach dve vojny o Náhorný Karabach.

Arménska vláda v utorok oznámila, že z Karabachu do Arménska prišlo za posledný zhruba týždeň už vyše 13 300 utečencov.

Arménsko Azerbajdžan Náhorný Karabach Operácia Vojenská Čítajte viac Do Arménska prišlo z Karabachu už takmer 20-tisíc ľudí. V Stepanakerte hrozí humanitárna kríza
debata chyba
Viac na túto tému: #Náhorný Karabach