Zo 43 na 30 miliónov? Ukrajina čelí vážnej demografickej kríze, môže prísť o milióny ľudí

Ukrajina čelí pre ruskú inváziu poklesu pôrodnosti a neistým demografickým vyhliadkam. Podľa najhorších odhadov demografov by tak jej populácia mohla v najbližších dvoch desaťročiach klesnúť pod 30 miliónov, napísal denník The Wall Street Journal. Pred vojnou v krajine žilo na 43 miliónov ľudí a už v tom čase Ukrajina mala jednu z najnižších pôrodností v Európe.

26.09.2023 06:55
utečenci Foto:
Utečenci čakajú v utorok 12. apríla 2022 v rade po úteku pred vojnou zo susednej Ukrajiny na hraničnom priechode v Medyke na juhovýchode Poľska.
debata (83)

Počet narodených detí sa počas vojny znížil. To je viditeľné aj na údajoch najväčšej kyjevskej pôrodnice, kde sa rodilo pred konfliktom na 350 až 400 detí mesačne. Teraz ich je približne 250. Vývoj neteší pôrodnú asistentku Olenu Dorošovú, ktorá v nemocnici pracuje. „Ak nebudeme rodiť, tak nebudeme schopní existovať ako samostatný národ,“ domnieva sa Dorošová, ktorej starostlivosťou prešlo na 10.000 novoro­dencov.

Nepriaznivé demografické trendy boli na Ukrajine viditeľné už pred vojnou. Napríklad hrubá miera pôrodnosti bola 1,2 dieťaťa na ženu, čo bol jeden z najnižších údajov v Európe. Pôrodnosť v prvej polovici tohto roka klesla v porovnaní s obdobím pred vojnou o zhruba 30 percent, čo bol najhlbší prepad od vzniku nezávislej Ukrajiny v roku 1991.

Pri mnohých ďalších údajoch potom panuje nejasnosť. Rusko okupuje zhruba pätinu ukrajinského územia a sledovať v tejto časti Ukrajiny štatistiky o obyvateľstve je pre Kyjev veľmi ťažké. Jasný nie je ani počet obetí vojny, keďže vojenské straty vláda tají. Údaje sa rozchádzajú aj ohľadom počtu ľudí, ktorí ušli pred vojnou. Podľa štatistík OSN ich je zhruba šesť miliónov, ukrajinské úrady na základe štatistík z hraničných priechodov tvrdia, že ich je menej.

Počas vojny môžu z Ukrajiny vycestovať ženy, deti a muži, ktorým je viac ako 60 rokov. Demografovia poukazujú na to, že nie je isté, čo sa stane, až vojnový stav skončí a hranice sa otvoria. „Vrátia sa ženy, alebo odídu muži a pripoja sa k svojim ženám v zahraničí?“ pýta sa kyjevský demograf Oleksandr Gladun, podľa ktorého je nepriaznivý demografický vývoj pre Ukrajinu veľkou hrozbou. Ukrajina bude potrebovať obyvateľov na rekonštrukciu krajiny aj na budovanie obrany pred ďalším možným ruským útokom.

Mnohé ženy nechcú otehotnieť v situácii s neistými vyhliadkami a keď hrozí, že otec ich dieťaťa zomrie na fronte. Iného názoru je armádna hovorkyňa Margaryta Rivčačenková, ktorá spoznala svojho partnera na fronte. „Rozhodli sme sa mať dieťa tento rok, pretože na budúci rok by sme už nemuseli mať túto príležitosť,“ povedala denníku The Wall Street Journal tehotná žena.

Dieťa podľa nej znamená aj novú príležitosť pre Ukrajinu. „Ak vychováme novú generáciu detí, ktorá nepozná ruský jazyk alebo literatúru, ktorá nebude poznať Lenina, Stalina či Sovietsky zväz, tak o 20 rokov budeme mať viac ukrajinský národ, ako máme teraz,“ povedala denníku.

83 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine