Vyšetrovatelia potvrdili, že Poľsko vlani zasiahla raketa z Ukrajiny

Poľskí vyšetrovatelia potvrdili, že raketa, ktorá vlani v novembri zasiahla poľskú obec Przewodów a zabila dvoch ľudí, bola vypálená z Ukrajiny. Napísal o tom poľský denník Rzeczpospolita s odvolaním na nemenované zdroje, informovala v utorok agentúra Reuters.

26.09.2023 10:37
Poľsko, Ukrajina, Rusko, Przewodów, raketa Foto:
Na policajnej snímke experti vyšetrujú na mieste dopadu rakety v poľskej obci Przewodów v stredu 16. novembra 2022. Raketa zasiahla poľnohospodársky objekt v poľskej obci Przewodów, ktorá leží len asi šesť kilometrov od ukrajinských hraníc, v utorok popoludní. Išlo zrejme nehodou, a nie zámerný útok.
debata (11)

Výbuch rakety v Poľsku, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie, vlani podnietil obavy, že by rusko-ukrajinský konflikt mohol eskalovať aj za hranice Ukrajiny. Akýkoľvek útok na člena NATO by totiž na základe článku 5 o spoločnej obrane spojencov mohol zatiahnuť Západ do potenciálne jadrového konfliktu s Ruskom.

Nemecko ponúklo Poľsku Patrioty. Postrážia nebo
Video
Nemecko ponúklo Poľsku systémy protivzdušnej obrany Patriot, aby mu pomohlo zaistiť vzdušný priestor. Berlín reaguje na incident, keď na východ Poľska dopadla pravdepodobne ukrajinská raketa protivzdušnej obrany a zabila dvoch ľudí. Pozrite si cvičné streľby nemeckých Patriotov na videu US Army. / Zdroj: US Army

Varšava a predstavitelia NATO však krátko po incidente zmiernili napätie tvrdením, že pravdepodobne išlo len o zablúdenú ukrajinskú raketu, vystrelenú v rámci obrany pred ruskými útokmi, ktorá nedopatrením dopadla do susedného Poľska.

poľsko Čítajte aj Vieme o ruskej stope pri výbuchu v Poľsku, tvrdí Ukrajina a žiada od spojencov dôkazy

Poľskí vyšetrovatelia podľa nemenovaných zdrojov oboznámených so záležitosťou zistili, že raketa, ktorá dopadla v obci Przewodów, bola strela protivzdušnej obrany S300 5-W-5 odpálená z ukrajinského územia, uviedol denník Rzeczpospolita.

Vojaci USA sa naloďujú v poľskom prístave Gdynia
Video

„Táto raketa má dolet 75 až 90 kilometrov,“ citoval denník svoj zdroj. Dodal, že v tom čase sa ruské sily nachádzali na pozíciách, z „ktorých žiadna (takáto) ruská raketa nemohla zasiahnuť Przewodów“.

Ukrajina poprela, že by niektorá z jej rakiet dopadla v Poľsku. Rzeczpospolita uviedla, že ukrajinská strana neposkytla poľským vyšetrovateľom žiadne súvisiace dôkazy.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #raketa #Varšava #Ukrajina #protivzdušná obrana #vojna na Ukrajine #Przewodow