Rusi šíria obavy o novej ukrajinskej taktike. Zabíjajú ich 'zlikvidované' drony

Na ruských telegramových účtoch sa šíria obavy o novej taktike Ukrajinskej armády. Po tom, čo Rusi zabavili ukrajinský dron s domnienkou, že je plne neutralizovaný, explodoval. Zlikvidoval niekoľko členov ruského vzdušného pluku na letisku Kursk Vostočnyj v Kurskej oblasti.

26.09.2023 12:21
Dron, vojak, armáda, vojna na Ukrajine, Rusko Foto: ,
Ukrajinský vojak známy ako „Beha“ vypustil dron nad ruskými pozíciami na frontovej línii pri Kliščiivke, Donecká oblasť, Ukrajina, 24. septembra 2023.
debata (43)

Ako referuje portál iDnes.cz, ktorý sa odvoláva na ukrajinský portál RBC Ukraine, tak v nedeľu došlo na letisku Kursk Vostočnyj, známe ako Chalino, k výbuchu. Ten zároveň potvrdili ruské telegramové kanály. Letisko sa nachádza sedem kilometrov východne od centra Kurska. Je na ňom usídlený 14. gardový stíhací letecký pluk Ždanov.

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že na mieste vybuchol bezpilotný dron. Stalo sa tak po tom, čo ho Rusi technikou elektronického boja ‚prinútili bezpečne pristáť‘ na letiskovej ploche. K stroju sa následne vydali vojaci na čele s veliteľom leteckého pluku, jeho zástupcom, ďalšími dôstojníkmi a príslušníkom ruskej tajnej služby FSB. Chceli si svoju trofej bližšie prezrieť a nafotiť.

Ukrajinské drony si nájdu aj zakopaných Rusov
Video
Dronová vojna pokračuje. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

„Keď sa delegácia pokúsila prezrieť si zadržané bezpilotné lietadlo, vybuchla munícia,“ uviedol zdroj ukrajinskej vojenskej rozviedky. Dôstojníci aj bežní pracovníci letiska boli výbuchom zasiahnutí, niektorí vraj aj smrteľne.

„O Chaline treba niečo spísať, ale je to ťažké. Úprimnú sústrasť, bratia,“ mapísal ruský telegramový účet, spájaný s vzdušnými silami Fighterbomber. Podľa portálu Ukrajinci používajú novú bojovú taktiku, keď drony vybavujú sebadeštrukčnými mechanizmami, ktoré sa spustia pri pokuse o ich odzbrojenie.

Vojenské letiská sú stále častejším cieľom a Ukrajincom sa úspešne darí, ich triafať. Vojenská kontrarozviedka Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) pred mesiacom informovala, že na letisku v Kursku 16 dronmi zasiahla ruské lietadlá Su-30 a MiG-29 a systémy protivzdušnej obrany S-300 a protilietadlové systémy Pancir.

Na tejto fotke, ktorú zverejnila správa... Foto: SITA/AP
požiar Na tejto fotke, ktorú zverejnila správa Kurského regiónu v Rusku v utorok 6. decembra 2022, stúpa dym z oblasti letiska Kursk, ktorý vypukol po útoku bezpilotným lietadlom.

Podľa týchto zdrojov samovražedné drony napadli štyri lietadlá Su-30 a jeden stroj MiG-29. Zasiahnuté boli aj radary systémov S-300 a dva protilietadlové systémy Pancir.

Podľa SBU takmer všetky drony zasiahli svoje ciele. Rusi zaznamenali najmenej trinásť explózií, uviedol zdroj.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine #vojenské drony