Tlak na Berlín stúpa: Regióny žiadajú riešiť migráciou. Polícia: Kontroly nemajú zmysel

Okresy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko, ktorá obkolesuje Berlín, prekročili svoje ubytovacie kapacity pre migrantov a žiadajú tvrdšiu azylovú politiku. Uviedol to predseda okresu Oberspreewald-Lausitz Siegurd Heinze pre agentúru DPA.

26.09.2023 11:23 , aktualizované: 14:50
migrácia Foto: ,
A warning signal stands on the road during a police check against smuggling of migrants, in Roggosen, Germany, Monday, Sept. 25, 2023. More than 350 German federal police searched premises across the country in connection with smuggling of migrants early on Tuesday. (Patrick Pleul/dpa via AP)
debata

Heinze tvrdí, že z Nemecka bolo repatriovaných príliš málo migrantov bez vyhliadky na pobyt alebo tých, ktorí musia krajinu opustiť. „Toto všetko už nedokážeme ľuďom v teréne vysvetliť. Nálada sa trochu mení,“ povedal. Okresy, mestá a obce v Brandenbursku upozorňujú na svoje požiadavky od minulého roka.

Heinze vyzval na obmedzenie výhod pre migrantov pri absencii žiadosti o azyl a väčší počet repatriácií do domovských krajín. „Musí existovať striktná repatriácia ľudí, ktorí nemajú nárok na azyl,“ pokračoval. Dodal, že ak sa situácia nezmení, v istom bode nebudú tamojšie úrady môcť vyhovieť všetkým. Upozornil, že v Nemecku opäť hrozí vznik stanových mestečiek.

EÚ Taliansko Lampedusa Leyenová návšteva migrácia Čítajte viac Von der Leyenová: EÚ pomôže Taliansku s migrantmi na Lampeduse

Heinze nepovažuje za problém len ubytovacie kapacity pre migrantov. „Našimi najväčšími problémami sú aj kapacity v centrách denných služieb, školách a zariadeniach zdravotnej starostlivosti,“ povedal. Federálna vláda podľa jeho slov zatiaľ neprišla so žiadnym riešením týchto problémov.

Polícia namieta kontroly

Nemecký zväz policajtov (GdP) v utorok zopakoval svoje námietky voči možnému zavedeniu pravidelných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českom. „Ako GdP vystupujeme proti fyzickým, fixným hraničným kontrolám, pretože ich v (našej) policajnej práci nepovažujeme za účinné,“ uviedla Erika Krause-Schöneová z policajného zväzu.

V prípade zavedenia takýchto kontrol na hraniciach podľa nej hrozí, že by sa im potenciálni prevádzači migrantov mohli jednoducho vyhnúť a zvoliť si iné trasy.

České drony a migranti na česko-slovenskej hranici
Video

Z tohto dôvodu spolková polícia presadzuje flexibilný prístup k ochrane hraníc, ktorý jej umožní rýchlo sa prispôsobiť meniacej sa situácii.

Minister vnútra spolkovej krajiny Durínsko Georg Maier vyjadril presvedčenie, že samotné kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom migračnú krízu v Nemecku nevyriešia. Zároveň dodal, že fixné kontroly by viedli k dopravným zápcham a vyžadovali by si obrovské množstvo personálu.

Horšie ako v rokoch 2015 a 2016

Problém s prevádzačmi na poľsko-nemeckej hranici je teraz horší ako za predchádzajúcej migračnej krízy v rokoch 2015 a 2016, uviedol v pondelok brandenborský minister vnútra Michael Stübgen. Brandenbursko v pohraničí s Poľskom pred dvoma týždňami zintenzívnilo nasadenie krajinskej polície, za tú dobu policajti podľa Stübgena zastavili 550 migrantov bez dokladov a zadržali osem prevádzačov. Brandenbursko už predtým spoločne so Saskom žiadalo ministerku vnútra Nancy Faeserovú o obnovenie stálych kontrol na hraniciach s Poľskom a Českom. Tá to doteraz odmietala, teraz ich ale nevylučuje.

Taliansko, migrácia, Lampedusa Čítajte viac Migranti si našli ďalšiu trasu do Nemecka. Cez Poľsko

„Nárast prípadov pašovania ľudí obzvlášť na nemecko-poľskej hranici prekračuje všetky medze,“ povedal Stübgen v rozhovore s verejnoprávnou televíziou RBB. Ešte v júli prichádzalo podľa brandenburského ministerstva vnútra do tohto nemeckého regiónu v priemere 22 ľudí bez dokladov denne, v auguste ich bolo 35 denne a teraz je to vyše 55 osôb denne.

Za ostrahu nemeckých hraníc je zodpovedná spolková polícia, ktorá ale bežne spolupracuje s regionálnymi policajnými zbormi. Podobne ako Sasko sa aj Brandenbursko rozhodlo na hranice vyslať posily v podobe stoviek krajinských policajtov. Do akcie, ktorú Brandenbursko začalo pred dvoma týždňami, nasadilo asi 1000 policajtov, ktorí skontrolovali 900 áut a vyše 1700 ľudí. Zachytených pri týchto náhodných kontrolách na 550 migrantov bez dokladov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Nemecko #migrácia #Olaf Scholz