Výbuch v sklade s palivom v Náhornom Karabachu si vyžiadal najmenej 125 obetí

Počet obetí pondelkového výbuchu v sklade pohonných látok v azerbajdžanskom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach vzrástol na 125. Do 300 ľudí utrpelo zranenia vrátane veľmi závažných popálenín.

26.09.2023 23:12
náhorný karabach Foto: ,
Muž zranený pri výbuchu.
debata (3)

S odvolaním sa na arménske ministerstvo zdravotníctva to uviedla agentúra Interfax-Azerbajdžan, informuje TASR podľa utorkovej správy agentúry Reuters. Karabašské úrady pri tom ešte v utorok ráno hlásili 20 mŕtvych a vyše 290 zranených.

Arménsko Azerbajdžan Náhorný Karabach Operácia Vojenská Čítajte viac Do Arménska prišlo z Karabachu už takmer 20-tisíc ľudí. V Stepanakerte hrozí humanitárna kríza

K explózii došlo v pondelok neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert a v čase, keď tisíce etnických Arménov v dôsledku vojenskej operácie azerbajdžanskej armády utekali zo svojich domovov v Karabachu.

karabach, arménsko, azerbajdžan Čítajte viac Arméni prišli o Karabach. Prídu Rusi o Arménsko?

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v utorok uviedol, že do regiónu posiela zdravotnú pomoc pre zranených, pričom však naráža na problémy súvisiace s hustou premávkou na cestách, preplnenosťou nemocníc i nepriaznivým počasím.

Náhorný Karabach je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale obývajú ho predovšetkým Arméni. Táto oblasť je roky predmetom sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré oň v uplynulých desaťročiach viedli už dve vojny. Azerbajdžan tam minulý týždeň podnikol bleskovú vojenskú operáciu, ktorou de facto získal kontrolu nad sporným karabašským územím.

Arménska vláda v utorok popoludní oznámila, že po týchto udalostiach sa z Karabachu do Arménska uchýlilo už vyše 28.000 karabašských Arménov. V čase pred poslednou eskaláciou v Karabachu žilo asi 120.000 etnických Arménov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Náhorný Karabach