Trump sa pri budovaní realitného impéria dopúšťal podvodu, rozhodol súd

Bývalý americký prezident Donald Trump sa pri budovaní svojho realitného impéria roky dopúšťal podvodu, rozhodol súd v New Yorku. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sudca vyniesol verdikt v občianskoprávnej žalobe, ktorú podala newyorská generálna prokurátorka Letitia Jamesová.

26.09.2023 23:16
Trump Foto:
Bývalý americký prezident Donald Trump.
debata (9)

Trump a jeho spoločnosť podľa súdu podvádzali okrem iného banky či poisťovne tým, že masívne nadhodnocovali svoj majetok a zveličovali jeho čistú hodnotu v dokumentoch používaných pri uzatváraní obchodov a zabezpečovaní financovania.

trump Čítajte viac Trump si upevňuje pozíciu favorita republikánskych primárok, obžaloby ho posilnili

Jamesová zažalovala Trumpa v septembri 2022 a obvinila ho a spoločnosť Trump Organization z klamstva o hodnote jeho majetku a čistom majetku s cieľom získať lepšie podmienky pri bankových úveroch alebo poistení, napísala agentúra Reuters. Podľa prokurátorky Trump v ročných finančných výkazoch predkladaných bankám a poisťovniam nadsadil svoje čisté imanie až o 2,23 miliardy dolárov a podľa jedného meradla až o 3,6 miliardy dolárov.

Táto taktika prekročila hranicu a porušila zákon, uviedol sudca Arthur Engoron, ktorý zároveň odmietol Trumpovo tvrdenie, že vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti v účtovných výkazoch ho zbavuje akéhokoľvek pochybenia.

Trump, ktorý je obžalovaný aj v iných prípadoch a zároveň sa mieni znovu uchádzať o prezidentský úrad, už skôr obvinenia odmietol a označil ich za politický „hon na čarodejnice“. Jeho právnici žiadali sudcu, aby prípad zamietol. Tvrdili, že Jamesová nebola oprávnená žalobu podať, pretože neexistuje dôkaz, že by verejnosť bola exprezidentovým konaním poškodená. Tvrdili tiež, že viaceré tvrdenia v žalobe sú premlčané.

trump Čítajte viac Pre manipulovanie volieb začnú Trumpa súdiť v marci 2024

Súdne rozhodnutie padlo niekoľko dní pred začiatkom procesu, ktorý sa bude podľa stanice BBC zaoberať nárokmi v žalobe. Rozhodnutie sudcu Engorona je pre Trumpa takmer totálnou porážkou a obmedzuje rozsah plánovaného súdneho procesu do značnej miery na to, koľko by mali obžalovaní zaplatiť ako náhradu škody, napísal Reuters. Prokuratúra podľa AP požaduje pokutu vo výške 250 miliónov dolárov a zákaz podnikania Trumpa v New Yorku.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump